President of Uzbekistan to pay an official visit to the United Arab Emirates
2025-01-13 337President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to the United Arab Emirates on January 13-16 at the invitation of President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
Step by step towards the Sustainable Development Goals
2025-01-10 374The Sustainable Development Goals (SDGs) are a set of global goals adopted by the United Nations in 2015 and intended to be achieved by 2030.
Uzbekistan is firmly committed to protecting intellectual property
2025-01-09 364In an information society where time and economy are rapidly developing, where knowledge and innovation play an important role, ensuring the protection of intellectual property is one of the important conditions facing every country.
Telephone conversation with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
2025-01-07 342On January 7, 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov had a telephone conversation with Kaja Kallas, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/European Commission Vice-President.
State budget law aimed at progressive economic development
2025-01-04 343President Shavkat Mirziyoyev was presented information on measures to ensure implementation of the Law “On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2025”.
$1 billion allocated for “Mahalla Loyihasi” program
2025-01-04 357President Shavkat Mirziyoyev has been reported on measures to ensure employment of the population and increase incomes in mahallas with the participation of banks.
New Tashkent to become a “green city”
358President Shavkat Mirziyoyev examines construction and improvement projects in New Tashkent.
President of Uzbekistan participates in the EAEU summit
188President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the regular meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in the status of an observer in the city of St. Petersburg.
Foreign Minister visited the Embassy of Azerbaijan in Tashkent
224On December 27, 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov visited the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Tashkent.
Improving the quality of primary healthcare will be a central objective
187The meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev reviewed the work accomplished in the field of healthcare and identified priority tasks for 2025.