Prime Minister of Pakistan will pay an official visit to Uzbekistan on February 25-26
2025-02-25 1139At the invitation of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev the Prime Minister of Pakistan Shehbaz Sharif, will pay an official visit to Uzbekistan on February 25-26.
Cooperation of Central Asian countries in the field of energy security: problems and solutions
2025-02-24 2144Ensuring energy security is one of the main challenges of our time for almost every state, regardless of the level of economic development.
RELIGIOUS TOLERANCE AND INTERFAITH HARMONY IN UZBEKISTAN
2025-02-21 2247The declaration of independence and the commitment of the Government of Uzbekistan to the ideals of democracy, the choice of a secular path of development of society gradually made it possible to create equal legal conditions for religions in general and religious groups in particular.
President of Uzbekistan and Crown Prince of the State of Kuwait discuss plans to develop a comprehensive partnership
2025-02-18 1386On February 18, within the framework of the second day of the program in Al Kuwait President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Sheikh Sabah Al-Sabah, Crown Prince of this country.
Leaders of Uzbekistan and Kuwait agree to develop a comprehensive partnership
2025-02-18 284On February 17 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Emir of the State of Kuwait Sheikh Meshal Al-Sabah held a bilateral meeting and negotiations with the participation of members of official delegations at the Al-Bayan Palace in the city of Al Kuwait.
President of Uzbekistan arrives in Al Kuwait
2025-02-17 278At the invitation of Emir of Kuwait Sheikh Meshal Al-Sabah, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in this country on February 17.
President of Uzbekistan departs for Kuwait
2025-02-17 320On February 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the Emir of the State of Kuwait, Sheikh Mishaal al-Sabah, left for this country on an official visit.
Sport - a solid foundation for a healthy nation and a healthy generation
2025-02-14 313President of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the National Olympic Committee Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting via a video conference call on the development of the Olympic and Paralympic movement, bringing adaptive and mass sports to a new level, as well as increasing physical activity of the population.
President of Uzbekistan receives members of the International Advisory Council
2025-02-12 311On February 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a group of experts of the International Advisory Council comprising Alfred Gusenbauer, Aleksander Kwasniewski and Štefan Füle.
Our President spoke in favor of developing a full-scale Uzbek-Malaysian business partnership
2025-02-05 355As part of the official visit to Kuala Lumpur, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim took part in a joint business forum.