O‘zbekiston Prezidenti rasmiy tashrif bilan Xitoyda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan 30-avgust - 3-sentabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
O‘zbekiston yetakchisi 31-avgust - 1-sentabr kunlari Tyanszin shahrida o‘tadigan Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi va "SHHT plyus" formatidagi sammitda ishtirok etadi.
Tadbirlar kun tartibidan ustuvor yo‘nalishlarda ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish va tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirishning dolzarb jihatlari o‘rin olgan. Uning yakunida Tyanszin deklaratsiyasi, xavfsizlik, raqamli iqtisodiyot, "yashil" sanoat, energetika, turizm va boshqa sohalarda sheriklikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma hujjatlar va qarorlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
2-sentabr kuni Pekin shahrida davlatimiz rahbari XXR Raisi Si Szinpin bilan muzokaralar o‘tkazadi, shuningdek, Xitoy rasmiy shaxslari va yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazadi. O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
O‘zbekiston Prezidenti 3-sentabr kuni Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etadi.

President of Uzbekistan to pay an official visit to China
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to China from August 30 to September 3 at the invitation of President of the People's Republic of China Xi Jinping.
On August 31-September 1, the Leader of Uzbekistan will take part in the meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization and the "SCO Plus" summit, which will be held in Tianjin.
The agenda of the events includes topical issues of expanding multilateral cooperation in priority areas and further improving the organization's activities. The results are expected to include the adoption of the Tianjin Declaration, joint documents, and decisions aimed at developing and strengthening partnerships in the fields of security, the digital economy, green industry, energy, tourism and other areas.
On September 2, in Beijing, the Head of our state will hold talks with President of China Xi Jinping, as well as meetings with officials and leaders of leading Chinese companies. Issues related to deepening Uzbek-Chinese relations of all-weather comprehensive strategic partnership and increasing practical cooperation will be discussed.
On September 3, the President of Uzbekistan will take part in celebrations marking the 80th anniversary of Victory in World War II.