O‘zbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan Turkmanistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning taklifiga binoan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi tadbirlarida ishtirok etish uchun 4-5-avgust kunlari amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
"Avaza" milliy sayyohlik zonasida bo‘lib o‘tadigan tadbirda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, xorijiy davlatlar va hukumatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etadi.
Konferensiya kun tartibidan transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va savdo tartib-taomillarini soddalashtirish, iqtisodiy transformatsiya, iqlim o‘zgarishi va atrof-muhit uchun xatarlarga bardoshlikni oshirish, Barqaror rivojlanish maqsadlarini ro‘yobga chiqarishda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari o‘rin olgan. Avaza siyosiy deklaratsiyasi va harakatlar dasturining qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston yetakchisi Turkmanistonga tashrif doirasida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga bag‘ishlangan tadbirda ham ishtirok etadi hamda qator ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazadi.

The President of Uzbekistan will pay a working visit to Turkmenistan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, will pay a working visit to Turkmenistan on August 4-5 to participate in the events of the Third United Nations Conference on Landlocked Developing Countries.
The event, which will be held in the Avaza National Tourist Zone, will be attended by UN Secretary-General Antonio Guterres, heads of foreign states and governments, international and regional organizations.
The agenda of the conference includes urgent issues of strengthening transport connectivity and simplifying trade procedures, economic transformation, increasing resilience to climate change and environmental risks, and developing international cooperation in implementing the Sustainable Development Goals. The Avaza Political Declaration and Action Program are expected to be adopted.
As part of his visit to Turkmenistan, the Uzbek leader will also participate in an event dedicated to preparations for the Seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia and hold a number of bilateral talks.