Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili bilan telefon orqali muloqot
2025-yil 7-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Kaya Kallas bilan telefon orqali muloqot o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik doirasidagi qator mavzular qamrab olindi. Mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlik jadal sur’atlar bilan yuksalib borayotganligi ta’kidlandi. Ko‘plab natijalarga erishildi, hali oldinda yanada kengroq imkoniyatlar mavjudligiga urg‘u berildi. Eslatib o‘tamiz, bu yil Samarqand shahrida Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi sammiti bo‘lib o‘tadi.

Телефонный разговор с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности
7 января 2025 года министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности/вице-президентом Европейской комиссии Кая Каллас.
В ходе беседы был затронут ряд тем в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества. Отмечено, что сотрудничество между регионами стремительно развивается. Как подчеркнуто, достигнуты многие результаты, но впереди еще больше возможностей. Напомним, что в этом году в Самарканде пройдет саммит Центральная Азия-Европейский Союз.