Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili bilan telefon orqali muloqot
2025-yil 7-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Kaya Kallas bilan telefon orqali muloqot o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik doirasidagi qator mavzular qamrab olindi. Mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlik jadal sur’atlar bilan yuksalib borayotganligi ta’kidlandi. Ko‘plab natijalarga erishildi, hali oldinda yanada kengroq imkoniyatlar mavjudligiga urg‘u berildi. Eslatib o‘tamiz, bu yil Samarqand shahrida Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi sammiti bo‘lib o‘tadi.

Telephone conversation with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
On January 7, 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov had a telephone conversation with Kaja Kallas, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/European Commission Vice-President.
During the conversation a number of topics within the framework of bilateral and multilateral cooperation were covered. Foreign Minister noted that the cooperation between the regions is increasing rapidly. Many results were achieved and it was emphasized that there are still more opportunities ahead. This year the Central Asia-European Union summit, which will be held in Samarkand, is eagerly awaited.