Янги Ўзбекистон қишлоқ хўжалигидаги такомиллаштирилган тизим фермерлар манфаатларига хизмат қилади
Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги соҳасини ислоҳ қилиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Ушбу ўзгаришлар нафақат ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, балки фермерларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, соҳани рақамлаштириш ҳамда бозор механизмларини кенг жорий этишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Янги ёндашув натижасида қишлоқ хўжалиги босқичма-босқич маъмурий бошқарувдан иқтисодий эркинлик ва рақобат муҳитига ўтмоқда.
Ислоҳотларнинг муҳим йўналишларидан бири — ер муносабатларини такомиллаштириш бўлди.
Янги тартибга кўра, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ажратишда очиқлик ва шаффофлик таъминланиб, электрон аукцион тизими жорий этилди. Бу фермерларга ердан фойдаланиш ҳуқуқини қонуний ва кафолатланган асосда амалга ошириш имконини бермоқда. Энг муҳими, ер ижара ҳуқуқини асоссиз бекор қилишга чекловлар ўрнатилди. Энди ер ижара муносабатлари томонлар келишуви ёки суд қарори асосида ҳал этилади. Бу эса фермернинг келажакка бўлган ишончини мустаҳкамлайди.
Фермерларнинг фаолиятига маъмурий аралашувни кескин қисқартириш ва маҳсулот етиштирувчи субъектларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга қаратилган туб ислоҳотлар амалга оширилиб, соҳада янги тизим жорий этилди.
Биринчидан, соҳани рақамлаштириш орқали қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ажратишда шаффоф механизм жорий этилиб, фермерларга электрон шаклда аукцион орқали ерни эркин сотиб олиш имконияти ва ижара ҳуқуқини ҳимоя қилиш кафолати яратилди.
Масалан,Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ер муносабатларида тенглик ва шаффофликни таъминлаш, ерга бўлган ҳуқуқларни ишончли ҳимоя қилиш ва уларни бозор активига айлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2021 йил 8 июндаги Фармони билан қишлоқ хўжалигига мўлжалланган фақат захирада турган ерлар ҳамма учун очиқ электрон аукцион савдолари орқали эркин сотиб олиш имконияти яратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 24 августдаги Фармонига мувофиқ, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб ер участкаларига бўлган ҳуқуқнинг вужудга келиши учун асос бўлган ҳужжатларни, шу жумладан Вазирлар Маҳкамаси, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ҳужжатларини уларнинг ўзи ёки юқори турувчи орган ва мансабдор шахслар томонидан, хусусан прокурор протести асосида бекор қилиш йўли билан ер участкасига бўлган ҳуқуқни тугатиш мумкин эмаслиги белгиланди.
Фармонга мувофиқ, фермер хўжаликларининг ер ижара шартномаси унинг нотариал тасдиқланган розилик аризасига асосан томонларнинг келишувига кўра ёки фақат суд томонидан бекор қилиниши мумкин.
Фермерларнинг ижара ҳуқуқини кафолатлари Кодекс даражасида мустаҳкамланиб, Ер кодексининг 36-моддасига кўра ердан фойдаланувчининг ўз аризасига ёки суднинг қарорига асосан ижара ҳуқуқи бекор қилиниши тартиби белгиланди.
Иккинчидан, янги тизим бўйича фермерлар ижарага олган ерларига экинларни мустақил жойлаштириш механизми жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 12 августда қабул қилинган фармонига мувофиқ 2026 йил ҳосилидан бошлаб фермер хўжаликлари, кластерлар ва бошқа қишлоқ хўжалиги ташкилотлари ўз ер участкаларида экиладиган экин турларини “Агропортал” (“Рақамли қишлоқ хўжалиги” ягона интеграцион платформа) орқали мустақил равишда жойлаштиради. Бунда давлат органлари томонидан экинларни тўғридан-тўғри белгилаш амалиёти бекор қилинди ва маълумотлар рақамли платформа орқали шаффоф юритилиши белгиланди.
Рақамли платформалар орқали экинларни жойлаштириш амалиёти инсон омилини камайтириб, қарор қабул қилиш жараёнини шаффофлаштирмоқда. Бу эса бозор талабидан келиб чиққан ҳолда маҳсулот етиштиришга шароит яратмоқда.
“Қишлоқ хўжалиги экинларини оқилона жойлаштириш тартиби тўғрисида"ги низом асосида фермер хўжаликлари қишлоқ хўжалиги экинларини мустақил жойлаштиради ва экинларни жойлаштириш таклифлари «CropAgro» AT орқали инсон омилисиз амалга оширилади.
Учинчидан, фермерларнинг фаолияти эркинлигини таъминлаш бўйича янги тизим жорий этилиб, давлат буюртмалари тизимининг қисқартирилиши бўлди. Яъни пахта ва ғалла етиштиришда эркин бозор тамойиллари босқичма-босқич кенгайиб, фермерларга харидорни мустақил танлаш имконияти яратилди.
Давлат бошқаруви органлари, шу жумладан барча даражадаги маҳаллий ҳокимликлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг бошоқли дон етиштиришда агротехник тадбирларни ўтказиш, моддий-техник ресурслар билан таъминлашга, буғдойни сотиш жараёнларига, шу жумладан шартномалар тузишга, хўжаликларни дон тайёрлаш ва қайта ишлаш билан шуғулланувчи маълум корхоналарга бириктириш, республика ҳудудлари ўртасидаги ички ташувларга аралашуви қатъиян тақиқланган.
“Фермер хўжалиги тўғрисида”ги Қонуннинг 22-моддасига кўра, бугунги кунда фермерлар биржа савдолари орқали шартнома тузиш, маҳсулотни эркин реализация қилиш ва даромадни мустақил бошқариш имкониятига эга бўлмоқда. Маҳаллий амалдорлар фермерларнинг фаолиятига аралашса, уларга таҳдид ёки ҳақорат қилса, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 41-моддасига кўра, базавий ҳисоблаш миқдорининг йигирма бараваридан қирқ бараваригача миқдорда жарима жазоси белгиланди.
Шу билан бирга фермер хўжаликларни молиявий қўллаб-қувватлаш ва зарур шароитлар яратиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил
6 декабрдаги 771-сонли қарори билан 2025 йил ҳосилидан биржа савдолари орқали сотилган ҳар бир тонна пахта хомашёси учун бир миллион сўмдан субсидия ажратилиши белгиланди.
Ҳозирда фермерларга ҳар бир ҳудудда ўртача 15-20 тачага фаолият кўрсатаётган кластерларнинг исталгани билан шартнома тузиш имконияти яратилди. Биргина, Қашқадарё вилоятида 15 та пахта-тўқимачилик кластери фаолият юритмоқда. Фермер хўжаликлари ўзи истаган кластерлар билан ихтиёрий ўзаро келишган холда биржа савдоларида (фьючерс, форвард ва спот) шартнома тузиб фаолият юритмоқда.
Тўртинчидан, фермерларнинг харажатларини камайтириш, юқори ҳосил олиб даромадини ошириш имконияти яратилди.
Янги агротехнология ёрдамида 76-схема бўйича пахта етиштириш келгуси йилда оммалаштирилиб, 891 минг гектарда тўлиқ шу схема бўйича пахта етиштирилади. Кўсак қурти, гербицид, шўр ва сувсизликка чидамли хорижий навлар экиладиган майдонлар 2 карра кўпайтирилиб, 500 минг гектарга олиб чиқилади.
“Шинжон тажрибаси” асосида 300 минг гектарга чигит экилади. Бунинг учун далаларда томчилаб суғориш технологиясини жорий этишга 2 триллион 600 миллиард сўм имтиёзли кредит ажратилади. Ўз маблағидан пахта етиштирган фермерларга ҳосилнинг 10 фоизигача қисмини субсидиялашга 250 миллиард сўм берилади.
Бунда пахта етиштириш учун кредит лимитини ярмидан фойдаланган фермерларга ҳам ҳосилнинг 5 фоизигача субсидия берилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 13 октябрдаги ПФ-183-сонли Фармони ҳамда 2025 йил 14 октябрдаги ПҚ-302-сонли қарорига мувофиқ, эндиликда, янги ёндашув асосида сув ҳисобини юритиш тўлиқ электрон шаклга ўтказилади. “Suv hisobi” ахборот платформаси орқали фойдаланилган сув миқдори аниқ ҳисобланади ва истеъмолчиларга электрон тарзда маълум қилинади.
Республика бўйича жами 2,8 миллион гектар майдонда, суғориладиган экин майдонларнинг 66 фоизга сув тежовчи технологиялар жорий қилинди.Лазерли текислаш қишлоқ хўжалиги ерларида сувнинг бир хил тарқалишини таъминлади ва экинларда ўсув даврида 15–20% ҳосилдорлик ошиши кузатилди. Бу агротехнология фермерлар томонидан энг самарали инновациялардан бири сифатида баҳоланмоқда.
Сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш бугун қишлоқ хўжалигининг энг муҳим вазифаларидан бирига айланди. Хусусан, сув тежайдиган ускуналарнинг қийматининг 30–40% қисми, сарфланган электр энергияси тўловлари 100 % давлат томонидан қоплаб берилиши фермерларнинг қизиқишини янада оширди.
Бешинчидан, фермерларга фаолиятини биргаликда юритиш учун бирлашиш имконияти яратилди. Янги қабул қилинган “Қишлоқ хўжалиги кооперативлари тўғрисида”ги Қонун билан фермерларга кооперативлар ташкил этиш ва биргаликда фаолият юритиш имконияти яратилди. Ҳозирда, мамлакатимизда қишлоқ хўжалигининг турли йўналишида
мингдан ортиқ қишлоқ хўжалиги кооперативлари фаолият кўрсатмоқда.Кооперативлар нафақат иқтисодий, балки ҳуқуқий ҳимоя воситасига ҳам айланиб бормоқда.
Янги тартиб бўйича пахтачилик йўналишида республикада 92 та қишлоқ хўжалиги кооперативлари фаолияти ташкил этилди.
Биргина 2025 йилда фермерлар томонидан ташкил этилган 72 та кооперативлар билан 765 та фермер хўжаликлари ўртасида биржа савдолари орқали шартномалар тузилиб, улар томонидан 96 минг тонна пахта хом-ашёси тўғридан-тўғри қишлоқ хўжалиги кооперативларга етказиб берилди.
Фермерлар ва улар ташкил этган кооперативларнинг фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳуқуқий ҳимоя қилиш мақсадида Ўзбекистон Ресубликаси Президентининг 2025 йил 14 февралдаги ПФ-22-сонли Фармони билан Ўзбекистон фермерлари кенгашига фермер, деҳқон хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги кооперативларининг манфаатларини кўзлаб судга давлат божи тўламасдан даъво аризалари киритиш ҳамда фермер хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги кооперативларининг манфаатларини кўзлаб суд муҳокамасининг исталган босқичида иштирок этиш, шунингдек, даъво аризалари билан бир қаторда апелляция, кассация, тафтиш тартибида шикоятлар, аризалар тақдим этиш ҳуқуқи берилди.
Давлат томонидан фермерларнинг ҳуқуқий ҳимоясини таъминловчи бу ижобий амалиёт дунёнинг бирорта давлати тажрибасида мавжуд эмас.
Фермерлар кенгаши судларга фермер манфаатида даъво аризалари киритишда давлат божи тўлашдан озод этилганлиги муносабати билан фермерларнинг 8,4 млрд сўм маблағлари уларнинг ўзларида тежаб қолинди.
Олтинчидан, янги тизим бўйича фермерлар қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар бўйича сиёсий мунозараларга жалб қилиниб, уларнинг фикр-мулоҳазалари ва тавсияларини ҳисобга олиш механизми жорий этилди.
Қишлоқ хўжалигидаги яна бир муҳим янгилик — фермерларнинг қарор қабул қилиш жараёнларида иштирокининг кучайганидир.
Очиқ мулоқотлар, жамоатчилик муҳокамалари ва рақамли платформалар орқали фермерлар ўз таклиф ва ташаббусларини билдирмоқда. Бу эса қонунчилик ва соҳавий қарорларни ҳаётга яқинлаштиришга хизмат қилмоқда.
Жорий йилда Ўзбекистон фермерлари кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги раҳбарити, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари билан ҳамкорлик Қашқадарё, Сурхондарё, Жиззах ва Бухоро вилоятларида фермерларни қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар бўйича сиёсий мунозараларга жалб қилинди.
Мулоқотларда фермерлардан жами 156 та таклифлар келиб тушди ва ечими бўйича норматив ҳужжатлар лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Биргина, “Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати” Ўзбекистон Либерал Демократик партиясига 167 нафар фермер халқ томонидан депутат сифатида сайланиб, қонунчиликни такомиллаштиришда фаол иштирок этмоқда.
Фермерларнинг, тадбиркорларнинг манфаатларига дахлдор норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг лойиҳалари ишлаб чиқувчи томонидан regulation.gov.uz портали орқали жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилмоқда.
Ўзбекистон фермерлари кенгаши томонидан https://loyiha.adliya.uz/ портали орқали 2024 йилда 64, 2025 йилда 140 та, 2026 йилнинг ўтган даврида 53 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаси фермерларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари юзасидан ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди.
Ўзбекистон фермерлари кенгашининг ижтимоий тармоқларда "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) телеграм гуруҳи ва "Fermer minbari" (https://t.me/fermerminbar) телеграм каналида фермерлар билан очиқ онлайн мулоқот тизими йўлга қўйилди. "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) телеграм гуруҳи орқали биргина 2025 йилда 2 мингдан ортиқ, 2026 йилнинг ўтган даврида 200 дан ортиқ мурожаат, таклиф ва тавсиялар келиб тушди ва ижобий ҳал этилди.
Яна бир янгилик, Ўзбекистон фермерлари кенгаши фермерлар фаолиятига кўмаклашиш ва қулай шартоит яратиш мақсадида сунъий интеллект асосида ишловчи ва фермерларга тезкор маслаҳатлар берувчи “Fermer AI” телеграм боти ишлаб чиқилди.
Бу орқали соҳада рақамли технологиялардан фойдаланиш янги босқичга чиқмоқда. Хусусан, фермерларга тезкор маслаҳат бериш, касалликларни аниқлаш, экин ҳолатини баҳолаш ва агротехник қарорлар қабул қилишда сунъий интеллект имкониятлари кенгаймоқда. Бу эса замонавий фермер қиёфасини шакллантирмоқда.
Қишлоқ хўжалигида амалга оширилаётган ислоҳотлар соҳани янги босқичга олиб чиқмоқда.
Бугунги фермер — ерни бошқарувчи, бозорни тушунувчи, технологиядан фойдаланувчи ва ўз манфаатини ҳимоя қила оладиган замонавий тадбиркордир.
Янги тизимнинг бош мақсади эса битта — фермернинг даромади, озиқ-овқат хавфсизлиги ва мамлакат иқтисодий барқарорлигини таъминлашдир.

The updated agricultural system in New Uzbekistan serves the interests of farmers
In Uzbekistan a large-scale work is being carried out to reform the agricultural sector. These changes are significant with the fact, that they are aimed not only at increasing production volumes, but also at protecting the rights and interests of farmers, digitizing the sector and widely introducing market mechanisms.
As a result of the new approach, agriculture is gradually moving from administrative management to a conditiont of an economic freedom and competition.
One of the important areas of reform was the improvement of relations towards land issues.
According to the new procedure, openness and transparency are ensured in the allocation of land for agriculture, and an electronic auction system has been introduced. This allows farmers to exercise their right to use land on a legal and guaranteed basis. Most importantly, restrictions have been established on the groundless termination of land lease rights. Currently land lease relations are resolved by agreement of the parties or by court decision. This strengthens the farmer's confidence in the future.
Fundamental reforms have been implemented, aimed at drastically reducing administrative interference in the activities of farmers and ensuring the rights and legitimate interests of producers, as well as a new system has been introduced in the sector.
Firstly, a transparent mechanism for the allocation of agricultural land has been introduced, creating an opportunity for farmers to freely purchase land through electronic auctions and a guarantee of protection of lease rights. For example, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from June 8, 2021 “On measures to ensure equality and transparency in land relations, reliable protection of land rights and their transformation into a market asset” created the opportunity for everyone to freely purchase agricultural land that is kept only in reserve through open electronic auctions.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from August 24, 2022, it was established that from September 1, 2022, documents that are the basis for the emergence of rights to land plots cannot be terminated. This includes the cancellation of documents of the Cabinet of Ministers, local government bodies by themselves or by higher bodies and officials, in particular, by the prosecutor's protest.
According to the Decree, a land lease agreement of farms can be terminated by agreement of the parties based on their notarized consent or only by a court.
Guarantees of farmers' lease rights have been strengthened at the Code level, and Article 36 of the Land Code establishes the procedure for terminating the lease right based on the application of the land user or a court decision..
Secondly, Secondly, under the new system, a mechanism for independent placement of crops on the lands leased by farmers has been introduced.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan adopted on August 12, 2025, starting from the 2026 harvest, farms, clusters and other agricultural organizations will independently place the types of crops to be planted on their land plots through the “Agroportal” (a single integration platform for “Digital Agriculture”). At the same time, the practice of directly determining crops by state bodies has been abolished and transparent management of data through a digital platform has been established.
The practice of placing crops through digital platforms reduces the human factor and makes the decision-making process transparent. This creates conditions for producing products based on market demand.
Based on the Regulation “On the Procedure for Rational Placement of Agricultural Crops”, farms will independently place agricultural crops, and proposals for placing crops will be implemented without human intervention through the “CropAgro” AT.
Thirdly, a new system was introduced to ensure the freedom of farmers' activities, and the system of state orders was reduced. That is, the principles of the free market in cotton and grain production were gradually expanded, and farmers were given the opportunity to independently choose a buyer.
State bodies, including local khokimiyats at all levels and law enforcement agencies shall be strictly prohibited from interfering in the conduct of agrotechnical measures in the cultivation of grain crops, the provision of material and technical resources, the processes of wheat sales, including the conclusion of contracts, the connection of farms to certain enterprises engaged in the preparation and processing of grain, and internal transportation between the regions of the republic.
According to Article 22 of the Law “On Farming”, farmers currently have the opportunity to conclude contracts through stock exchanges, freely sell products and independently manage their income. Wherein local officials interfere in the activities of farmers, threaten or insult them, a fine of twenty to forty times the basic calculation amount is established according to Article 41 of the Code of Administrative Responsibility. At the same time, in order to financially support farms and create the necessary conditions, the Cabinet of Ministers, by Resolution No. 771 of December 6, 2025, established the allocation of a subsidy of one million soums for each ton of raw cotton sold through stock exchanges starting from the 2025 harvest.
Currently, farmers have the opportunity to conclude contracts with any of the 15-20 operating clusters in each region. 15 cotton-textile clusters operate In Kashkadarya region alone. Farms operate by voluntarily agreeing with the clusters of their choice and concluding contracts on exchange trading (futures, forwards and spot).
Fourth, farmers have the opportunity to reduce their costs, increase their income by obtaining high yields.
Using new agrotechnology, cotton cultivation under Scheme 76 will be popularized next year, and cotton will be grown entirely under this scheme on 891 thousand hectares. The areas under which foreign varieties resistant to bollworm, herbicide, salt and drought will be planted will be doubled, reaching 500 thousand hectares.
300 thousand hectares of seeds will be planted based on the "Xinjiang experience". 2 trillion 600 billion soums of preferential loans will be allocated to introduce drip irrigation technology in the fields for this measure. Farmers who grow cotton from their own funds will be given 250 billion soums to subsidize up to 10 percent of the harvest.
At the same time, farmers using half of the credit limit for cotton cultivation will also be given a subsidy of up to 5 percent of the harvest.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-183 dated October 13, 2025 and Resolution No. PP-302 dated October 14, 2025, water accounting will now be completely electronic based on a new approach. The amount of water used is accurately calculated through the “Water Accounting” information platform and communicated to consumers electronically.
Water-saving technologies have been introduced on 66% of irrigated arable land across the republic, covering a total area of 2.8 million hectares. Laser leveling has ensured uniform distribution of water on agricultural lands, and a 15–20% increase in crop yield was observed during the growing season. This agrotechnology is considered by farmers as one of the most effective innovations.
Rational use of water resources has become one of the most important tasks of agriculture today. In particular, 30-40% of the cost of water-saving equipment, 100% of the cost of electricity is covered by the state, which lead to further increasing the interest of farmers.
Fifth, farmers have been given the opportunity to unite for conducting their activities together. The newly adopted Law "On Agricultural Cooperatives" has created the opportunity for farmers to organize cooperatives and work together. Currently, more than a thousand agricultural cooperatives are operating in our country in various areas of agriculture. Cooperatives are becoming not only an economic but also a means of legal protection.
According to the new procedure, 92 agricultural cooperatives have been established in the republic in the field of cotton growing.
In 2025 alone, contracts were concluded between 72 cooperatives established by farmers and 765 farms through exchange trades, and they directly supplied 96 thousand tons of raw cotton to agricultural cooperatives.
In order to support and legally protect the activities of farmers and the cooperatives they have established, by Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-22 dated February 14, 2025, the Farmers' Council of Uzbekistan was granted the right to file lawsuits in court in the interests of farmers, peasant farms and agricultural cooperatives without paying state duty, and to participate in any stage of court proceedings in the interests of farmers and agricultural cooperatives, as well as to submit complaints and applications in the appellate, cassation, and audit procedures along with lawsuits.
This positive practice of the state providing legal protection to farmers is not available in any other country in the world.
Farmers' Councils were exempted from paying state fees when filing lawsuits in the interests of farmers in courts, saving farmers of 8.4 billion soums.
Sixth, under the new system, farmers are involved in political discussions on agricultural reforms, and a mechanism has been introduced to take their opinions and recommendations into account.
An increased participation of farmers in decision-making processes isa nother important innovation in agriculture.
Farmers are expressing their proposals and initiatives through open dialogues, public discussions, and digital platforms. This serves to bring legislation and sectoral decisions closer to reality.
This year, in cooperation with the Farmers' Council of Uzbekistan, the leadership of the Ministry of Agriculture, and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, farmers in Kashkadarya, Surkhandarya, Jizzakh, and Bukhara regions were involved in political discussions on agricultural reforms.
A total of 156 proposals were received from farmers during the discussions, and draft regulatory documents are being developed to address them. Only 167 farmers from the "Movement of Entrepreneurs and Businessmen" were elected as deputies by the people to the Liberal Democratic Party of Uzbekistan and are actively participating in improving legislation.
Draft regulatory legal acts concerning the interests of farmers and entrepreneurs are being subject to public discussion by the developer through the regulation.gov.uz portal.
The Farmers' Council of Uzbekistan conducted legal expertise on 64 draft regulatory legal acts in 2024, 140 in 2025, and 53 in the previous period of 2026 through the https://loyiha.adliya.uz/portal on the rights and legitimate interests of farmers.
An open online dialogue system with farmers has been launched on the social networks of the Farmers' Council of Uzbekistan in the "Fermer minbari" https://t.me/fermerminbar) telegram group and the "Fermer minbari" (https://t.me/fermerminbar) telegram channel. Through the "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) telegram group in 2025 alone, more than 200 appeals, proposals and recommendations were received and positively resolved
Another novelty is that the Farmers' Council of Uzbekistan has developed a telegram bot "Fermer AI", which works on the basis of artificial intelligence and provides prompt advice to farmers in order to support their activities and create favorable conditions.
This brings the use of digital technologies in the sector to a new level. In particular, the capabilities of artificial intelligence are expanding in providing prompt advice to farmers, identifying diseases, assessing crop condition, and making agrotechnical decisions. This is shaping the image of a modern farmer.
The reforms being implemented in agriculture are taking the sector to a new level.
Today's farmer is a modern entrepreneur who manages the land, understands the market, uses technology and is able to protect his interests.
The main goal of the new system remains as single goal - to ensure the farmer's income, food security and economic stability of the country.