Ўзбекистон Президенти денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатларнинг умумий таҳдид ва муаммоларини бартараф этиш бўйича қатор муҳим ташаббусларни илгари сурди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 август куни Туркманбоши шаҳридаги "Аваза" миллий туризм ҳудудида ўтаётган БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференциясида иштирок этди.
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов раислигида ўтган тадбирда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, шунингдек, бошқа қатор давлат ва ҳукуматлар, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш, иқтисодиётни трансформация қилиш, иқлим ўзгариши ва экологик таҳдидларга бардошлиликни ошириш, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида Туркманистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, глобал ва минтақавий барқарорлик ва фаровонликни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади.
Конференцияда муҳокама қилинаётган масалалар ҳаётий муҳим аҳамиятга эга эканини, чунки денгиз портларидан жўғрофий узоқлик ва бир неча мамлакат ҳудудларини кесиб ўтиш зарурати бир қатор объектив муаммоларни келтириб чиқараётганини таъкидлади.
Тарифларнинг юқорилиги, транспорт йўлаклари ва инфратузилмасининг чекланганлиги, бошқа мамлакатларнинг божхона-транзит сиёсатига қарамлик шулар жумласидан.
Жаҳон банки маълумотларига кўра, катта транспорт харажатлари ва транзитнинг беқарорлиги туфайли Марказий Осиё минтақаси ҳар йили ялпи ички маҳсулотнинг 2 фоизигача йўқотмоқда.
Логистика харажатлари товарлар қийматининг 60 фоизигача қисмини ташкил этади, бу эса жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан бир неча баробар юқоридир.
Шу муносабат билан янги ишончли транзит йўлаклари ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш Марказий Осиёда барқарор тараққиётнинг муҳим шартига айланмоқда.
– Бугун бизни бирлаштирган кун тартиби фундаментал масала – адолат масаласига дахлдордир. Бу – денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган давлатларга жаҳон иқтисодиётида тенг шароитларда иштирок этиш имкониятини таъминлашдир, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Шу билан бирга, ушбу долзарб муаммони ҳал қилиш учун учта принципиал шартни бажариш лозим.
Булар барқарор ривожланиш асоси сифатида инфратузилмани модернизация қилиш, транзит муаммоларининг олдини олиш мақсадида ўзаро боғлиқликни кучайтириш ва глобал тенг ҳуқуқлиликнинг асосий элементи бўлган ривожланиш ҳуқуқини таъминлашдир.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда хусусий секторни фаол жалб қилган ҳолда замонавий транспорт-логистика тармоғини шакллантириш бўйича тизимли қадамлар қўйилди. Савдо-транспорт жараёнларини рақамлаштириш бўйича салмоқли ишлар амалга оширилди.
Амалга оширилаётган таркибий иқтисодий ислоҳотлар, савдо тизимини либераллаштириш ва инвестиция муҳитини тубдан яхшилаш сезиларли натижалар бермоқда: рақобатбардошлик ошди, инновацион ривожланиш жадаллашди.
– Марказий Осиёда ўзаро ишонч ва шериклик янги даражага кўтарилгани эса жадал ўзгаришларга кучли туртки бермоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Бугун минтақада ягона транспорт-логистика макони шаклланмоқда. Марказий Осиёни Шарқ ва Ғарб, Шимол ва Жануб ўртасидаги тўлақонли транзит хабига айлантиришга қаратилган дастур ва лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми 4,5 баробар кўпайиб, 11 миллиард доллардан ошди. Инвестициялар икки баробар, қўшма корхоналар сони беш баробар кўпайди.
Жорий йилда ҳамкорлар билан “Хитой - Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши бошланди, “Ўзбекистон - Туркманистон - Эрон – Туркия” транспорт йўлаги орқали юк ташиш ҳажми сезиларли даражада ошди.
Денгизга чиқиш имкони бўлмаган мамлакатларнинг умумий таҳдид ва муаммоларини бартараф этиш мақсадида Ўзбекистон Президенти қатор аниқ таклиф ва ташаббусларни илгари сурди.
Аввало, халқаро транспорт йўлаклари ва инфратузилмасини жадал ривожлантириш учун ўзаро мувофиқлашган ҳаракатларни амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
Шу маънода, "Ўзбекистон - Афғонистон - Покистон" темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш ва уни қурилаётган "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўл магистрали билан туташтириш муҳимлиги таъкидланди.
– Бу кенг минтақамизда янги савдо-иқтисодий макон ва барқарор транспорт инфратузилмасини шакллантириш учун катта имкониятлар очади, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Давлатимиз раҳбари Ўрта йўлак салоҳиятини, энг аввало, ўзаро келишилган транзит сиёсатини юритиш, қоидаларни унификация қилиш ва контейнер ташувлари учун мақбул тарифларни жорий этиш орқали тўлиқ ишга солишга чақирди.
Ўзбекистон Президенти, шунингдек, БМТ шафелигида денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатлар учун Транзит кафолатлари тўғрисидаги глобал битимни ишлаб чиқишни таклиф қилди.
Ҳужжат портлар ва коммуникациялардан адолатли фойдаланиш шартларини таъминлаш, юк ташишда хавф-хатарларни пасайтириш, глобал логистикада тенгсизликни камайтиришга қаратилган.
Йирик инфратузилмавий лойиҳаларни молиялаштириш учун мослашувчан инвестиция воситаларига талаб ортиб бораётганини ҳисобга олиб, давлатимиз раҳбари БМТ шафелигида Денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатларнинг логистика интеграциясига кўмаклашиш жамғармасини тузиш ташаббусини илгари сурди. Марказий Осиё мамлакатларининг транспорт инфратузилмасига инвестицияларга бўлган эҳтиёжи йилига қарийб 40 миллиард долларга баҳоланмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон раҳбари транзит имкониятларининг чекланишини холисона аниқлаш, халқаро молиявий-техник дастурларни кенгайтириш ва ресурсларни реал шароитларни ҳисобга олган ҳолда самарали тақсимлаш мақсадида Денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатларнинг Заифлик глобал индексини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурди.
Ўзбекистонда аграр соҳани ривожлантириш бўйича Инновацион хабни ташкил этиш таклифини амалга ошириш муҳимлигига эътибор қаратилди. Бу мослашувчан агротехнологияларни жорий этиш, сувни тежаш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича инновацион лойиҳаларни илгари суриш, билим ва тажриба алмашишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Президенти етакчи экспертлар ва "ақл марказлари"ни умумий таҳдидларни енгиб ўтиш бўйича таклифлар ишлаб чиқишга фаол жалб қилиш, шу жумладан халқаро анжуман ва давра суҳбатлари ўтказиш муҳимлигини қайд этди.
– Бундай тадбирлар кун тартибига глобал ишлаб чиқариш занжирларига мамлакатларимизнинг чуқур интеграциясини таъминлаш, сунъий интеллект ва рақамли технологияларни жадал ривожлантириш, трансчегаравий инвестицияларни кенгайтириш ва стартапларни қўллаб-қувватлаш масалаларини киритиш мумкин, - деди Президент.
Шунингдек, Ўзбекистон денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатлар учун Халқаро таҳлил маркази фаолиятига қўшилиш ниятида экани маълум қилинди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари мамлакатимиз глобал тараққиётнинг янада адолатли архитектурасини шакллантириш бўйича конструктив ва узоқ муддатли шерикликка тайёр эканини тасдиқлади.

Президент Узбекистана выдвинул ряд важных инициатив для преодоления общих вызовов и проблем стран, не имеющих выходя к морю
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 августа принял участие в третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, проходящей в Национальной туристической зоне «Аваза»
в городе Туркменбаши.
В работе мероприятия, состоявшегося под председательством Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова, также участвовали Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, а также главы ряда других государств и правительств, международных и региональных организаций.
В соответствии с повесткой дня рассмотрены актуальные вопросы укрепления транспортной взаимосвязанности и упрощения процедур торговли, экономической трансформации, повышения устойчивости к изменению климата и вызовам окружающей среды, достижения прогресса в реализации Целей устойчивого развития.
В начале своего выступления Президент Узбекистана дал высокую оценку усилиям Туркменистана, направленным на достижение Целей устойчивого развития, обеспечение глобальной и региональной стабильности и процветания.
Подчеркнул, что обсуждаемые на конференции вопросы имеют жизненно важное значение, поскольку географическая удаленность от морских портов и необходимость пересечения территорий нескольких стран создает ряд объективных вызовов.
Среди них – высокие тарифы, ограниченная пропускная способность транспортных коридоров и инфраструктуры, а также зависимость от таможенно-транзитной политики других стран.
По данным Всемирного банка, из-за больших транспортных издержек и нестабильности транзита регион Центральной Азии ежегодно теряет до 2 процентов ВВП.
Затраты на логистику составляют до 60 процентов от стоимости товаров, что в несколько раз превышает среднемировой уровень.
В этой связи развитие новых надежных транзитных коридоров и логистической инфраструктуры становится важным условием устойчивого прогресса в Центральной Азии.
– Повестка, которая объединяет нас сегодня, затрагивает фундаментальный вопрос – вопрос справедливости. Это предоставление государствам, не имеющим выхода к морю, возможности участвовать в мировой экономике на равных условиях, – отметил лидер Узбекистана.
При этом решение этой актуальной задачи требует выполнения трех принципиальных условий.
Это модернизация инфраструктуры как основы устойчивого развития, усиление взаимосвязанности в целях предотвращения транзитных проблем и реализация права на развитие как ключевого элемента глобального равноправия.
За последние годы в Узбекистане приняты системные шаги по формированию современной транспортно-логистической сети с активным вовлечением частного сектора. Осуществлена значительная работа по цифровизации торгово-транспортных процессов.
Проводимые структурные экономические реформы, либерализация системы торговли и кардинальное улучшение инвестиционного климата дают ощутимые результаты: повысилась конкурентоспособность, ускорилось инновационное развитие.
– Мощный импульс динамичным преобразованиям придало достижение качественно нового уровня доверия и партнерства в Центральной Азии», – отметил глава нашего государства.
Сегодня в регионе формируется единое транспортно-логистическое пространство. Реализуются программы и проекты, направленные на превращение Центральной Азии в полноценный транзитный хаб между Востоком и Западом, Севером и Югом.
За последние годы объемы торговли выросли в 4,5 раза и составили более 11 миллиардов долларов. Удвоились инвестиции, в пять раз увеличилось количество совместных предприятий.
В этом году совместно с партнерами начато строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, значительно возрос грузопоток по транспортному коридору Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция.
В целях преодоления общих вызовов и проблем стран, не имеющих выходя к морю, Президент Узбекистана выдвинул ряд конкретных предложений и инициатив.
Прежде всего отмечена необходимость скоординированных действий для опережающего развития международных транспортных коридоров и инфраструктуры.
В данном контексте указано на важность ускорения реализации проекта строительства железной дороги Узбекистан – Афганистан – Пакистан и его сопряжения со строящейся железнодорожной магистралью Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
– Это откроет возможность для формирования нового торгово-экономического пространства и устойчивой транспортной инфраструктуры в нашем обширном регионе, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Глава государства также призвал к полному задействованию потенциала Срединного коридора, в первую очередь, путем проведения согласованной транзитной политики, унификации правил и внедрения оптимальных тарифов для контейнерных перевозок.
Президент Узбекистана также предложил разработать под эгидой ООН Глобальное соглашение о транзитных гарантиях для стран, не имеющих выхода к морю.
Документ призван обеспечить условия справедливого доступа к портам и коммуникациям, снизить риски грузоперевозок и неравенства в глобальной логистике.
С учетом роста востребованности гибких инвестиционных инструментов для финансирования крупных инфраструктурных проектов, лидер нашей страны выступил за создание под эгидой ООН Фонда содействия логистической интеграции стран,
не имеющих выхода к морю. Потребность стран Центральной Азии в инвестициях в транспортную инфраструктуру оценивается почти в 40 миллиардов долларов в год.
Глава Узбекистана также выступил за разработку Глобального индекса уязвимости стран, не имеющих выхода
к морю для объективного определения ограничения возможностей в сфере транзита, расширения международных финансово-технических программ и эффективного распределения ресурсов с учетом реальных условий.
Обращено внимание на важность реализации предложения о создании в Узбекистане Инновационного хаба для развития агросектора, что послужит внедрению адаптивных агротехнологий, продвижению инновационных проектов водосбережения и обеспечению продовольственной безопасности, обмену знаниями и опытом.
Лидер Узбекистана отметил важность активного подключения ведущих экспертов и «мозговых центров» к выработке предложений по преодолению общих вызовов, в том числе с проведением международных форумов и «круглых столов».
– В повестку дня таких мероприятий могли бы войти вопросы обеспечения глубокой интеграции в глобальные производственные цепочки, ускоренного развития искусственного интеллекта и цифровых технологий, расширения трансграничного инвестирования и поддержки стартапов, – отметил Президент.
Он также заявил о намерении Узбекистана присоединиться к деятельности Международного аналитического центра для стран, не имеющих выхода к морю.
В завершение глава нашего государства подтвердил готовность нашей страны к конструктивному и долгосрочному партнерству по формированию более справедливой архитектуры глобального развития.