Термиз майдони – Марказий ва Жанубий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш йўлидаги мулоқот
Азал-азалдан Марказий ва Жанубий Осиё савдо, маданий ва сиёсий жараёнлар доирасида бир-бири билан чамбарчас боғланган. Географик яқинлик ва қадимий савдо йўллари халқлар ва цивилизациялар ўртасидаги фаол мулоқотга, товарлар ва маданият алмашинувига, минтақанинг умумий тарихий-маданий қиёфасини шакллантиришга хизмат қилган. Марказий Осиё давлатлари мустақилликка эришгач, Жанубий Осиёга нисбатан ўз ташқи сиёсий ва иқтисодий стратегияларини босқичма-босқич амалга ошира бошладилар.
Марказий ва Жанубий Осиёнинг стратегик жойлашуви, табиий ресурсларга бойлиги, демографик салоҳияти ва тарихий мероси билан белгиланадиган аҳамиятидан келиб чиққан ҳолда, бу минтақалар илмий тадқиқот мавзуси бўлиб қолмоқда. Хусусан, минтақавий хавфсизлик комплекси нуқтаи назаридан олимлар Марказий ва Жанубий Осиёни иккита мустақил ва тенг ҳуқуқли минтақа сифатида кўриб чиқадилар. Бунда Афғонистоннинг Жанубий ва Марказий Осиёнинг ўзаро боғлиқлиги
ва босқичма-босқич яқинлашувини таъминлайдиган минтақавий хавфсизлик комплексининг асосий элементи сифатидаги роли трансформация қилинаётганини таъкидлаш лозим[1].
Таъкидлаш жоизки, Марказий Осиёнинг марказида жойлашган Ўзбекистон минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашда муҳим ўрин тутади. Шу ўринда, мамлакат минтақада тинчлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган конструктив ташқи сиёсий ташаббусларни фаол илгари суриб, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида кўприк бўлишга интилмоқда. Минтақалар ўртасидаги ўзаро алоқаларга бўлган қизиқишни инобатга олган ҳолда, 2021 йил июль ойида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев ташаббуси билан “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” мавзусидаги халқаро конференцияда “Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш тўғрисида”ги махсус резолюция лойиҳасини ишлаб чиқиш ва БМТ Бош Ассамблеяси муҳокамасига киритиш таклиф этилди[2]. Натижада, 2022 йил июль ойида БМТга аъзо давлатлар ушбу резолюциянинг қабул қилинишини бир овоздан маъқуллагани мамлакатимизнинг халқаро майдондаги ўрни ва нуфузи мустаҳкамланиб бораётганининг яна бир ёрқин ифодаси бўлди.
Таъкидлаш жоизки, резолюцияда давлатларга Марказий ва Жанубий Осиёда барқарорлик ва хавфсизликка умумий таҳдид ва хатарларга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, транспорт инфратузилмаси ва ахборот-коммуникация технологияларини кенгайтириш, шунингдек, денгиз портларига қулай, барқарор, тижорий жиҳатдан фойдали, арзон, инклюзив ва хавфсиз йўлларни очадиган янги халқаро транспорт йўлакларини шакллантириш орқали минтақалар ўртасидаги ҳамкорликни давом эттириш ва ривожлантириш таклиф этилган[3].
Бу жараёнларда Термиз ҳам минтақавий хавфсизликни таъминлаш, ҳам савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш нуқтаи назаридан икки минтақани боғлайдиган ўзига хос майдонга айланиши мумкин. Шу ўринда тарихан халқлар ва цивилизациялар мулоқоти, савдо-гуманитар ва бошқа алоқаларни ривожлантириш марказларидан бири ҳисобланган Термиз шаҳри кўп асрлар давомида минтақада стратегик жиҳатдан муҳим ўрин тутганлигини қайд этиш жоиз. Жумладан, Кушонлар империяси даврида Термиз турли цивилизациялар фаол ҳамкорлик қилган муҳим маданий марказларидан бири бўлган. Шаҳар Марказий ва Жанубий Осиёда кенг тарқалган буддавийлик санъати ва адабиётини етказувчи муҳим боғловчи нуқта вазифасини бажарган. Бундан ташқари, географик нуқтаи назардан Термиз Марказий ва Жанубий Осиёни боғлаб турувчи шаҳар ҳисобланган. У Шарқ ва Ғарбни боғлаган Буюк Ипак йўлининг муҳим нуқталаридан бири ҳам бўлган.
Замонавий босқичда шаҳар “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўли, “Сурхон – Пули-Хумри” электр узатиш линиялари каби бир қатор транспорт ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда бошланғич нуқта бўлиб хизмат қилмоқда. Умуман олганда, Термиз майдонининг аҳамияти қуйидагилар билан изоҳлаш мумкин:
Биринчидан, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш кесимида Термиз шаҳри ҳар доим марказий ўринни эгаллаб келган. 11/09/2001 воқеаларидан сўнг бу ерда 2002 йилдан 2015 йилгача фаолият юритган
ва Афғонистондаги Халқаро хавфсизлик кучлари учун гуманитар юклар логистикасини таъминлаган “Термиз стратегик ҳаво-транспорт пункти” жойлаштирилди. Бу тажриба шаҳарнинг ҳарбий беқарорлик шароитида хавфсиз кесишиш ва таъминот пункти сифатидаги аҳамиятини янада кучайтирди.
Бундан ташқари, Термиз Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлар билан терроризм, ноқонуний гиёҳванд моддалар савдоси ва трансчегаравий жиноятчиликка қарши кураш бўйича қўшма ташаббуслари доирасида фаол фойдаланилмоқда. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон ва Афғонистонни боғловчи “Дўстлик кўприги” нафақат одамлар ва юклар ҳаракатини назорат қилишни таъминлашда, балки минтақавий хавфсизликни таъминлашда муҳим аҳамиятга эга бўлган Афғонистондан келаётган гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишини олдини олишда ҳам муҳим роль ўйнайди (масалан, Сурхондарё вилоятидаги “Айритом” чегара божхона пости ходимлари
2022 йилнинг март ойида умумий оғирлиги 154 кг ва жорий йилнинг февраль ойида 612 кг бўлган гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний олиб киришга уринишнинг олдини олишган) [4].
Бир вақтнинг ўзида, Термиз чегара масалаларини конструктив ҳал этиш майдони ҳам ҳисобланади. Хусусан, 2024 йил 22-28 август кунлари Термиз шаҳрида Ўзбекистон-Тожикистон қўшма демаркация комиссияси ишчи гуруҳларининг навбатдаги учрашуви бўлиб ўтди[5]. Учрашув давомида Ўзбекистон-Тожикистон давлат чегарасининг лойиҳа демаркация чизиғидан ўтишини келишиш бўйича қўшма ишлар давом эттирилди, унинг якунлари бўйича тегишли баённома имзоланди.
Иккинчидан, Термиз шаҳрининг Марказий ва Жанубий Осиёда узоқ муддатли тинчлик ва хавфсизликни таъминлашнинг моддий асоси сифатидаги савдо-иқтисодий ва логистика аҳамияти унинг стратегик жойлашуви ва замонавий логистика инфратузилмаси билан белгиланади. Жумладан,
2022 йилда “Термиз карго маркази” терминали Афғонистон ва Жанубий Осиё мамлакатларига юк оқимларига хизмат кўрсатувчи халқаро кўп функцияли логистика хаби мақомини олди. Бу ўз навбатида, унинг халқаро гуманитар инфратузилмадаги мавқеини оширди (2025 йилдан бошлаб у БМТ Қочқинлар бўйича олий комиссари бошқармасининг Глобал таъминот тармоғига интеграция қилинди) ва гуманитар ёрдам етказиб бериш географиясининг кенгайишига ҳисса қўшди (2022 йилда Термиздан Покистондаги сув тошқинидан жабрланганларга гуманитар ёрдам ҳаво йўллари орқали етказилган, 2021-2022 йилларда БМТ ҚБОКнинг Термиздаги минтақавий гуманитар логистика маркази Афғонистонга 217 та юк машинасини энг зарур нарсалар билан жўнатди)[6]. Таъкидлаш жоизки, Термиз инфратузилмаси халқаро ташкилотлар томонидан Жанубий Осиёга озиқ-овқат ва дори-дармонларни етказиб бериш учун фаол жалб этилмоқда, бу эса ижтимоий кескинликни камайтириш ва гуманитар инқирозлар туфайли юзага келиши мумкин бўлган можаролар кучайишининг олдини олишга хизмат қилмоқда.
Бундан ташқари, 2024 йил август ойида қулай ишбилармонлик
ва логистика муҳитини яратиш, маъмурий жараёнларни соддалаштириш
ва тадбиркорлар учун қулай шарт-шароитларни яратишга мўлжалланган “Термиз” халқаро савдо марказининг очилиши, бир томондан, шаҳарнинг иқтисодий жозибадорлигини оширса, иккинчи томондан, Марказий
ва Жанубий Осиё ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг ўсишини рағбатлантиради. Шу ўринда таъкидлаш жоизки, 3 мингта савдо нуқталари жойлашган ушбу Марказ ҳудудида (Афғонистон билан чегарадан 500 метр узоқликда жойлашга ва 37 гектар майдонда жойлашган) ташриф буюрувчилар учун 15 кунлик визасиз режим жорий этилган.
Бу йўналишда Термиз икки томонлама иқтисодий алоқалар учун мақбул майдон ҳам ҳисобланади. Хусусан, жорий йилнинг март ва апрель ойларида Афғонистон савдо вазири Н.Азизий бошчилигидаги афғон делегацияси вакиллари ва Балх вилояти ишбилармон доиралари Термиз шаҳрига ташриф буюриб, икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш
ва қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, фармацевтика, озиқ-овқат ва тоғ-кон саноати каби соҳаларда кооперацияни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон томони билан учрашув ўтказди.
Учинчидан, Термиз шаҳрининг маданий-гуманитар салоҳияти ҳам муҳим аҳамият касб этади. 2018 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан Афғонистон фуқаролари учун таълим маркази ташкил этилди. Мазкур таълим муассасаси 17 та олий таълим йўналиши ҳамда 16 та ўрта махсус ва касб-ҳунар таълими йўналиши бўйича фақат афғонистонликларга таълим берадиган дунёдаги ягона таълим муассасаси ҳисобланади. Унинг фаолияти давомида Афғонистоннинг 700 га яқин фуқароси ўқитилиб, улардан 200 дан ортиғини қизлар ташкил этади[7].
Муассаса БМТ Тараққиёт дастури, Европа Иттифоқи, Германия, Словакия, Ҳиндистон каби донор мамлакатлар ва хорижий ташкилотлар билан халқаро алоқалар ва ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлайди. Жумладан,
2023 йил январь ойида ушбу таълим муассасаси негизида Афғонистон фуқароларини ўқитиш ва тайёрлаш учун “ЕИ билим маркази” очилди (бу ҳамкорликда ишлаш, ўз-ўзини ўқитиш ва касбий алоқаларни ўрнатиш учун платформа тақдим этувчи коворкинг майдони ҳисобланади). Умуман олганда, Термиз шаҳрида Афғонистон учун таълим марказининг ташкил этилиши ушбу мамлакат фуқаролари учун сифатли таълим олиш имкониятини кенгайтириш, шунингдек, касбий тайёргарлик учун таълим муҳити
ва технологияларни таъминлаш имконини беради.
Хулоса қилиб айтганда, барқарор иқтисодий ўсиш ва янги ривожланиш имкониятларига эга бўлган, жадал ривожланаётган Марказий ва Жанубий Осиё минтақаси ўзининг бой ресурслари, иқтисодий жиҳатдан бир-бирини тўлдириши, демографик салоҳияти, умумий вазифалари ва географик яқинлиги билан катта салоҳиятга эга. Бу борада Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар икки минтақани ягона ҳамкорлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланиш макони доирасида бирлаштиришга қаратилган.
Ушбу жараёнларда “Термиз майдони” нафақат Марказий ва Жанубий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича конструктив механизм, балки минтақалар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва транспорт алоқаларини ривожлантиришда қўшимча восита бўлиши мумкин. Шу билан бирга, хавфсизлик масалалари, жумладан, терроризм, экстремизм
ва наркотрафикка қарши курашиш, шунингдек, транспорт, туризм ва таълим соҳаларидаги муносабатларни ривожлантириш ҳар икки минтақа учун ҳамкорликнинг истиқболли йўналиши ҳисобланади.

Термезская площадка – диалог во имя обеспечения безопасности и стабильности в Центральной и Южной Азии
Испокон веков Центральная и Южная Азия были тесно связаны между собой в рамках торговых, культурных и политических процессов. Географическая близость и древние торговые маршруты способствовали активному диалогу между народами и цивилизациями, обмену товарами
и культурой, формированию общего историко-культурного облика региона.
С обретением независимости государства Центральной Азии поэтапно начали выстраивать собственные внешнеполитические и экономические стратегии
по отношению к Южной Азии.
С учетом значения Центральной и Южной Азии, определяемого
их стратегическим расположением, богатством природных ресурсов, демографическим потенциалом и историческим наследием, эти регионы являются предметом научных исследований. Так, с точки зрения регионального комплекса безопасности, ученые рассматривают Центральную и Южную Азию как два самостоятельных и равноправных региона. В этом контексте важно подчеркнуть трансформацию роли Афганистана как ключевого элемента регионального комплекса безопасности, обеспечивающего взаимосвязанность и постепенное сближение Южной
и Центральной Азии[1].
Следует отметить, что Узбекистан, расположенный в сердце Центральной Азии, играет ключевую роль в обеспечении региональной безопасности и стабильности. При этом страна, активно продвигая конструктивные внешнеполитические инициативы, направленные
на укрепление мира и сотрудничества в регионе, стремится стать мостом между Центральной и Южной Азией. Осознавая востребованность взаимных связей между регионами, в июле 2021 года в Ташкенте по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева была проведена международная конференция высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», на которой было предложено разработать и представить на рассмотрение Генеральной Ассамблеи ООН проект специальной резолюции «Об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией»[2]. В результате,
в июле 2022 года государства-члены ООН единогласно одобрили принятие данной резолюции, что стало еще одним ярким свидетельством укрепления роли и авторитета нашей страны на международной арене.
Необходимо подчеркнуть, что в резолюции предлагается государствам объединить усилия в борьбе с общими вызовами и угрозами стабильности
и безопасности в Центральной и Южной Азии, рекомендуется продолжать
и развивать сотрудничество между регионами путем расширения транспортной инфраструктуры и информационно-коммуникационных технологий, а также формирования новых международных транспортных коридоров, открывающих удобные, устойчивые, коммерчески жизнеспособные, недорогие, доступные, инклюзивные и безопасные пути
к морским портам[3].
В этих процессах Термез может стать уникальной площадкой для соединения двух регионов как с точки зрения обеспечения региональной безопасности, так и с точки зрения развития торгово-экономических отношений. При этом город Термез, исторически считавшийся одним
из центров диалога народов и цивилизаций, развития торгово-гуманитарных
и иных связей, на протяжении многих веков занимал стратегически важное положение в регионе. Так, в эпоху Кушанской империи Термез был важным культурным центром, где активно взаимодействовали различные цивилизации. Город выступал значимым узлом передачи буддийского искусства и литературы, которые широко распространялись в Центральной
и Южной Азии. Более того, с географической точки зрения Термез являлся связующим звеном между Центральной и Южной Азией. Он также был одной из ключевых точек на Великом шелковом пути, который соединял Восток
и Запад.
На современном этапе Термез служит отправной точкой в реализации ряда транспортных и инфраструктурных проектов, таких как железная дорога «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри» и другие. В целом, значимость Термезской площадки заключается в следующем:
Во-первых, в контексте обеспечения региональной безопасности
и стабильности город Термез всегда занимал центральное место. После событий 11/09/2001 здесь был размещен «Стратегический воздушно-транспортный пункт Термез», функционировавший с 2002 по 2015 год
и обеспечивавший логистику гуманитарных грузов для Международных сил содействия безопасности в Афганистане. Этот опыт дополнительно укрепил значение города как безопасного пункта пересечения и снабжения в условиях военной нестабильности.
Кроме того, Термез активно используется в рамках совместных инициатив Узбекистана с международными партнерами по борьбе
с терроризмом, наркоторговлей и трансграничной преступностью. В этом контексте мост «Дружба», соединяющий Узбекистан и Афганистан, играет важную роль в обеспечении контроля не только за движением людей и грузов, но и в мониторинге нелегального оборота наркотиков, поступающих
из Афганистана, что имеет важное значение для поддержания региональной безопасности (к примеру, сотрудники пограничного таможенного поста «Айритом» в Сурхандарьинской области в марте 2022 году пресекли попытку незаконного ввоза партии наркотических средств общим весом 154 кг
и в феврале с.г. – 612 кг[4]).
Одновременно, Термез считается площадкой для конструктивного решения пограничных вопросов. Так, с 22 по 28 августа 2024 года в Термезе состоялась очередная встреча рабочих групп Совместной узбекско-таджикской демаркационной комиссии[5]. В ходе встречи обсуждалось продолжение совместной работы по согласованию прохождения проектной демаркационной линии узбекско-таджикской государственной границы,
по итогам которой подписан соответствующий протокол.
Во-вторых, торгово-экономическое и логистическое значение города Термез, как материальной основы долгосрочного мира и обеспечения безопасности Центральной и Южной Азии, обусловлено его стратегическим расположением и современной логистической инфраструктурой. В частности, в 2022 году терминал «Термез Карго Центр» получил статус международного многофункционального логистического хаба, обслуживающего грузопотоки
в Афганистан и страны Южной Азии. Это, в свою очередь, повысило его статус как объекта международной гуманитарной инфраструктуры
(с 2025 года он интегрирован в сеть складов УВКБ ООН) и способствовало расширению географии гуманитарных поставок (в 2022 году из Термеза была осуществлена воздушная доставка гуманитарной помощи пострадавшим от наводнений
в Пакистане, в 2021-2022 гг. Региональный центр гуманитарной логистики УВКБ ООН в Термезе отправил в Афганистан 217 грузовиков с предметами первой необходимости)[6]. Примечательно, что инфраструктура Термеза активно задействуется международными организациями для доставки продовольствия и медикаментов в Южную Азию, что способствует снижению социальной напряженности и предотвращает обострение конфликтов, вызванных гуманитарными кризисами.
Кроме того, открытие в августе 2024 года Международного торгового центра «Термез», предназначенного для формирования благоприятной деловой среды и логистики, упрощения административных процедур
и создания условий для предпринимателей, с одной стороны, усиливает экономическую привлекательность города, а с другой – стимулирует рост экономического сотрудничества между Центральной и Южной Азией. В этом контексте следует отметить, что на территории Центра (площадью
37 гектаров, в 500 метрах от границы с Афганистаном), где размещено 3 тыс. торговых точек, для посетителей введен 15-дневный безвизовый режим[7].
В данном направлении Термез также считается приемлемой площадкой для ведения двухсторонних экономических отношений. Так, в марте и апреле с.г. представители афганской делегации во главе с министром торговли Н. Азизи и деловые круги провинции Балх посетили город Термез, где они провели встречу с узбекской стороной для развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества и расширения кооперации в таких отраслях, как сельское хозяйство, текстильная, фармацевтическая, пищевая
и горнодобывающая промышленности.
В-третьих, немаловажным значением города Термез считается его культурно-гуманитарный потенциал. Так, в 2018 году по инициативе Президента Республики Узбекистан был создан образовательный центр для граждан Афганистана. Данное учебное заведение является единственным
в мире учреждением, которое ведет обучение исключительно для афганцев как
по 17 направлениям высшего, так и 16 среднего специального, профессионального образования. За время его деятельности обучение прошли около 700 граждан Афганистана, из которых более 200 составляют девушки[8].
Учреждение активно поддерживает международные связи
и сотрудничество со странами-донорами и зарубежными организациями, такими как ПРООН, ЕС, ФРГ, Словакия, Индия. Так, в январе 2023 года на базе данного образовательного учреждения был открыт «Центр знаний ЕС» для обучения и подготовки граждан Афганистана (это коворкинг-пространство, предоставляющее платформу для совместной работы, самообучения и установления профессиональных связей)[9]. В целом, создание в Термезе образовательного центра для Афганистана позволит расширить доступ к качественному образованию для граждан этой страны, а также обеспечить образовательную среду и технологии для профессиональной подготовки.
Таким образом, Центральная и Южная Азия, динамично развивающиеся регионы с устойчивым экономическим ростом и новыми возможностями развития, обладают значительным потенциалом благодаря своим богатым ресурсам, экономической взаимодополняемости, демографическому потенциалу, общим задачам и географической близости. При этом предпринимаемые Узбекистаном усилия направлены на интеграцию двух регионов в рамках единого пространства сотрудничества, безопасности
и устойчивого развития.
В этих процессах «Термезская площадка» не только выступает
в качестве конструктивного механизма обеспечения безопасности
и стабильности в Центральной и Южной Азии, но и может стать дополнительным инструментом развития торгово-экономических
и транспортных связей между регионами. При этом перспективным направлением сотрудничества для обоих регионов считаются, прежде всего, вопросы безопасности, включая борьбу с терроризмом, экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков, а также развитие взаимодействия в сферах транспорта, туризма и образования.
[1] Арипов Э.Т. Афганистан: время для диалога // Россия в глобальной политике. 2024. Т. 22. № 6. – С. 169-176.
[2] Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности». 16.07.2021 // https://president.uz/ru/lists/view/4484
[3] Резолюция Генеральной Ассамблеи ООН № 76/295 «Укрепление взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией» от 11 июля2022 года // https://docs.un.org/ru/A/RES/76/295