Ўзбекистон Президенти Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ҳамкорлигини мустаҳкамлаш бўйича янги ташаббусларни илгари сурди
4 апрель куни Самарқанд шаҳрида Президент Шавкат Мирзиёев раислигида "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити бўлиб ўтди.
Тадбирда Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта, Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, шунингдек, Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо ҳамда Европа инвестиция банки раҳбарияти иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, Марказий Осиё давлатлари ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар ва амалий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди, халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди.
Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ва товар айирбошлашни кўпайтириш, инновациялар, "яшил" энергетика, тоғ-кон, қишлоқ хўжалиги, транспорт, логистика ва рақамлаштириш соҳаларида қўшма дастур ва кооперация лойиҳаларини илгари суриш, маданият, туризм, фан, таълим ва бошқа устувор йўналишларда фаол алмашинувларни давом эттириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари тадбирни очар экан, Марказий Осиё ва Европа ўртасидаги чуқур тарихий илдизларга эга муносабатлар жадал ривожланиб, мустаҳкамланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Саммит арафасида бўлиб ўтган конструктив ва самарали учрашувлар икки минтақа манфаатлари йўлида шериклик ва амалий ҳамкорликни чуқурлаштиришга бўлган сиёсий ирода ва қатъиятни намоён этди.
Президентимиз Европа Иттифоқининг асосий сиёсий ва иқтисодий институтлари раҳбарларига Марказий Осиёда интеграция ва барқарор тараққиёт жараёнларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун миннатдорлик билдирди.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, умумий сиёсий ирода туфайли Марказий Осиёдаги чуқур трансформация жараёнлари барқарор ва ортга қайтмас тус олди. Ишонч ва яхши қўшничилик мустаҳкамланмоқда, кенг кўламли ҳамкорлик ва кооперация алоқалари кенгаймоқда.
– Бундан етти-саккиз йил аввал бунинг учун ҳатто шароит ҳам йўқ эди. Баъзи мамлакатлар ўртасидаги чегаралар ёпиқ эди. На савдо, на транзит, на бизнес, ҳеч қандай гуманитар алмашувлар йўқ эди. Муносабатлар шунчаки музлатиб қўйилганди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу йил сентябрь ойида Тошкентда минтақадаги давлат раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувини ўтказилади. Бу ҳамкорлик формати умумий кун тартибидаги барча долзарб вазифаларни очиқ ва конструктив ҳал қилишга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон етакчиси куни кеча тарихий воқеа - Қирғизистон ва Тожикистон ўртасидаги Давлат чегарасини делимитация қилиш масалалари тўлиқ тартибга солингани ва келишувлар имзоланганини алоҳида қайд этди.
Бугунги кунда минтақада йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари биргаликда амалга оширилаётгани, уларни қўллаб-қувватлаш учун инвестиция фондлари ва компаниялари фаолият юритаётгани таъкидланди. Минтақа ичидаги савдо кўпаймоқда, чегараолди савдо зоналари ташкил этилмоқда. Буларнинг барчаси минтақанинг барқарор иқтисодий ривожланишига хизмат қилмоқда.
ЕТТБ прогнозларига кўра, жорий йилда минтақавий ялпи ички маҳсулот ҳажми 6 фоизгача ошади, бу бошқа минтақалардаги ўртача кўрсаткичлардан сезиларли даражада юқори.
Умумминтақавий ўзига хосликни шакллантириш, шунингдек, маданий-гуманитар ва таълим алмашинувини қўллаб-қувватлаш бўйича биргаликдаги ишлар алоҳида қайд этилди. Мамлакатларимизда етакчи миллий таълим муассасаларининг филиаллари очилмоқда. Хорижий сайёҳлар учун ягона Марказий Осиё визаси лойиҳаси илгари сурилмоқда.
Минтақа ва Европа Иттифоқи ўртасидаги ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашгани кузатилмоқда. Сўнгги етти йилда мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми бир неча баробар ўсиб, 54 миллиард еврони ташкил этди. Самарали ҳамкорлик платформалари ишга туширилди. Барча муҳим йўналишлар бўйича вазирлар йиғилишлари, форумлар ва саммитлар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Ўзбекистон етакчиси ўрта ва узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари юзасидан ўз нуқтаи назарини баён қилди.
Аввало, сиёсий мулоқотни, кўп томонлама ҳамкорликнинг ҳуқуқий ва институционал асосларини мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди.
Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ўртасида стратегик шериклик ўрнатиш ҳақида қабул қилинаётган ҳужжат қоидаларини амалга оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни биргаликда ишлаб чиқиш ва қабул қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Стратегик шерикликни аниқ қарорлар, лойиҳа ва дастурлар билан бойитиш мақсадида икки минтақамиз ўртасида шериклик ва ҳамкорлик бўйича тўлақонли Битимни имзолаш масаласини кўриб чиқиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Президенти халқаро ва минтақавий кун тартибидаги муҳим масалалар бўйича умумий позицияларни ишлаб чиқиш учун ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари учрашувларини доимий ўтказиб бориш; парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш ва “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” парламентлараро ҳамкорлик форумини таъсис этиш ҳамда унинг илк тадбирини шу йил кузда Ўзбекистонда ўтказиш; етакчи таҳлил марказлари ҳамкорлигини кенгайтиришни таклиф этамиз.
Келишувларини ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш бўйича тизимли ишлаш мақсадида навбатдаги йиғилишга қадар саммит котибияти функциясини Ўзбекистон ўз зиммасига олишга тайёрлиги билдирилди.
Иқтисодиёт ва технологик модернизацияга инвестициялар киритиш ўзаро ҳамкорликнинг устувор мезони сифатида белгиланди.
Бугунги кунда Европанинг етакчи компания ва банклари билан амалга оширилаётган лойиҳалар портфели 30 миллиард евродан ошди.
Навбатдаги Тошкент инвестиция форуми доирасида икки минтақанинг инвестициявий имкониятларига бағишланган алоҳида сессия ўтказиш ва Европа компаниялари учун Ўзбекистонда Минтақавий саноат парки концепциясини тақдимот қилиш таклиф этилди.
Куни кеча Тошкент шаҳрида Европа инвестиция банки офисини очиш тўғрисида битим имзолангани, бу ЕИ мамлакатларидан Марказий Осиёга тўғридан-тўғри инвестициялар оқимини рағбатлантиришга хизмат қилиши мамнуният билан қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари "яшил" энергетика, инновациялар, транспорт, инфратузилма ва аграр соҳадаги йирик минтақавий лойиҳаларни илгари суриш учун Инвестиция платформасини ишга тушириш ташаббусини илгари сурди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Президенти бир қатор бошқа ташаббусларни айтди. Инвестицияларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш тўғрисида кўп томонлама битим имзолаш, "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" қўшма савдо палатасини ишга тушириш, Кичик ва ўрта бизнес, хотин-қизлар тадбиркорлиги лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшма минтақавий дастурни қабул қилиш шулар жумласидан.
Жорий йилда Ўзбекистон Транспорт боғлиқлиги бўйича навбатдаги иқтисодий форум ва Инвесторлар форумини ўтказишга тайёр.
Экспортчиларимиз салоҳиятини ошириш, стандартлаштириш ва сертификатлаштириш лабораториялари ва марказларини ташкил этиш учун Европа Иттифоқининг техник кўмагини кенгайтириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Стратегик минерал ресурслар соҳасида ҳамкорлик ва инвестицияларни чуқурлаштириш ўзаро манфаатли шерикликнинг яна бир истиқболли йўналиши сифатида қайд этилди.
Ўзбекистон бу борада Европанинг етакчи компаниялари билан ҳамкорлик қилиш бўйича ижобий тажрибага эга. Шу билан бирга, ушбу маҳсулотларни, шунингдек, тайёр саноат ва қишлоқ хўжалиги товарларини Европа бозорига етказиб бериш учун самарали транспорт йўлаклари мавжуд эмаслиги бу борадаги шерикликни кенгайтиришга тўсқинлик қилмоқда.
Шу маънода, Транскаспий транспорт йўлагини кенгайтириш ва ундан фойдаланиш учун мувофиқлаштирилган чора-тадбирлар ва қулай шароитларни ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
– Ишонаман, ушбу вазифалар “Глобал дарвоза” умумевропа дастурининг мақсадларига тўлиқ мос келади, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу мақсадда Евроиттифоқ шафелигида ушбу йўналишда жойлашган мамлакатлар транспорт вазирларининг учрашувини чақириб, ўзаро келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
"Яшил" энергетика ва экологик барқарорликка сармоя киритиш стратегик аҳамиятга эга.
Ўзбекистон Марказий Осиёдан Европага электр энергияси етказиб бериш бўйича халқаро лойиҳани тўлиқ қўллаб-қувватлаши таъкидланди.
Мамлакатимизда 2030 йилга қадар энергия балансида қайта тикланувчи энергия улушини 54 фоизга етказиш, 24 минг мегаватт "яшил" қувватларни ишга тушириш режалаштирилган.
“Тоза” энергия бўйича “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” шериклигининг йўлга қўйилиши билан ўзаро ҳамкорликнинг муҳим платформаси яратилиши мумкин.
Лойиҳаларни молиялаштириш ва "углерод кредитлари" бозорини ривожлантириш масалаларини ишлаб чиқиш учун ишчи гуруҳ тузиш таклиф қилинди.
Инсон капиталига йўналтирилаётган инвестициялар икки минтақа ҳамкорлигини ривожлантиришда муҳим ўрин тутади.
Юқори малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича "Эразмус плюс" дастури доирасида минтақа мамлакатлари учун махсус квоталар жорий этилиши ушбу мақсадга эришишга хизмат қилади.
Бундан ташқари, Марказий Осиё мамлакатлари билан илмий-таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистонда "Уфқ - Европа" дастури офисини очишга тайёр.
Сунъий интеллект, "катта маълумотлар", рақамлаштириш ва космик тадқиқотлар соҳасида илмий-технологик алмашинув бўйича қўшма дастур ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилди.
Ўзбекистон Президенти минтақа мамлакатларини Европанинг рақамли таълим соҳасидаги Ҳаракатлар дастурига киритиш, шунингдек, етакчи олий таълим муассасалари ўртасидаги шерикликнинг "йўл харитаси"ни амалга ошириш бўйича таклифлар билдирди.
Жаҳон аудиториясини минтақамизнинг бой маданияти билан таништириш борасидаги саъй-ҳаракатларнинг давоми сифатида Самарқандда бўлиб ўтадиган ЮНЕСКО Бош конференциясидан Марказий Осиё халқлари санъатини тарғиб этишда фаол фойдаланиш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Жорий йилда Бухорода "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи туризм форумини ўтказиш ҳам режалаштирилган.
– Европа Иттифоқи мамлакатлари тажрибасини жорий этиш асосида “Бир тур – бутун минтақа” концепциясини амалга ошириш, шунингдек, минтақамиз сайёҳлари учун виза режимини соддалаштириш масаласини кўриб чиқишда европалик шерикларимизнинг кўмагига таянамиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Терроризм, экстремизм, радикализм, кибержиноятчилик, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашишда ҳамкорлик қилиш долзарб аҳамиятга эга.
Европалик ҳамкорларнинг терроризмга қарши кураш масалалари бўйича мулоқотни йўлга қўйиш таклифи қўллаб-қувватланди.
“BOMCA” ва “CADAP” дастурлари доирасидаги амалий ҳамкорликни, шунингдек, Афғонистонда тинч тараққиётни таъминлаш масалалари бўйича маслаҳатлашувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари илгари сурилган ташаббус ва келишувларни амалга ошириш механизмларини жорий этиш мақсадида Бош вазирлар ўринбосарлари даражасида "Марказий Осиё - ЕИ" форматида Шериклик қўмитасини таъсис этиш ва ҳар йили учрашувлар ўтказишни таклиф этди.
Йиғилишда делегациялар раҳбарлари икки минтақа ўртасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклифлар билдирди.
Биринчи саммит якунида икки минтақа ўртасида стратегик шериклик ўрнатишни назарда тутувчи Қўшма декларация ва ўта муҳим минераллар соҳасида ҳамкорлик тўғрисида декларация қабул қилинди.

Президент Узбекистан выдвинул новые инициативы по укреплению сотрудничества между Центральной Азией и Европейским Союзом
4 апреля в городе Самарканде под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялся первый саммит «Центральная Азия – Европейский Союз».
В мероприятии также приняли участие Президент Европейского совета Антониу Кошта, Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, а также президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо и руководство Европейского инвестиционного банка.
В соответствие с повесткой дня рассмотрены перспективы развития многоплановых отношений и практического взаимодействия между государствами Центральной Азии и Европейским Союзом, состоялся обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики.
Особое внимание уделено вопросам расширения инвестиционного сотрудничества и увеличения товарооборота, продвижения совместных программ и проектов кооперации в области инноваций, «зеленой» энергетики, добывающей отрасли, сельского хозяйства, транспорта, логистики и цифровизации, продолжения активных обменов в области культуры, туризма, науки, образования и других приоритетных направлениях.
Открывая мероприятие, глава Узбекистана с удовлетворением подчеркнул, что отношения между Центральной Азией и Европой, имеющие глубокие корни, динамично развиваются и укрепляются.
Конструктивные и продуктивные встречи, прошедшие накануне саммита, показали наличие политической воли и решимости углублять практическое сотрудничество в интересах двух регионов.
Лидер нашей страны выразил благодарность руководителям главных политических и экономических институтов Евросоюза за всемерную поддержку процессов интеграции и устойчивого развития в Центральной Азии.
По словам Президента Узбекистана, благодаря общей политической воле, глубинная трансформация в регионе приобрела устойчивый и необратимый характер. Укрепляются доверие и добрососедство, расширяются полномасштабное сотрудничество и кооперация.
– Еще семь-восемь лет назад для этого не было даже предпосылок. Границы между отдельными странами были закрыты. Не было ни торговли, ни транзита, ни бизнеса, никаких гуманитарных обменов. Отношения были попросту заморожены, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В сентябре этого года в Ташкенте будет проведена седьмая Консультативная встреча глав государств региона, которая является площадкой для открытого и конструктивного решения всех актуальных задач совместной повестки.
Лидер Узбекистана отдельно отметил состоявшееся накануне историческое событие – полное урегулирование и подписание договоренностей по делимитации Государственной границы между Кыргызстаном и Таджикистаном.
Было подчеркнуто, что сегодня в регионе совместно реализуются крупные инвестиционные и инфраструктурные проекты, для поддержки которых действуют инвестиционные фонды и компании. Увеличивается внутрирегиональная торговля, создаются приграничные торговые зоны. Все это способствует устойчивому экономическому развитию региона.
Согласно прогнозам ЕБРР, объем регионального ВВП в этом году увеличится до 6 процентов, что заметно выше средних показателей в других регионах.
Особо отмечена совместная работа по формированию общерегиональной идентичности, а также поддержке культурно-гуманитарного и образовательного обмена. В наших странах открываются филиалы ведущих национальных учебных заведений. Продвигается проект единой Центральноазиатской визы для зарубежных туристов.
Наблюдается заметная активизация взаимодействия между регионом и Европейский Союзом. За последние семь лет товарооборот стран вырос в несколько раз, составив 54 миллиарда евро. Запущены эффективные платформы сотрудничества. Регулярно проходят министерские заседания, форумы и саммиты по всем ключевым направлениям.
Лидер Узбекистана представил свое видение приоритетов дальнейшего развития сотрудничества на средне- и долгосрочную перспективу.
В первую очередь отмечена важность укрепления политического диалога, правовой и институциональной основы многостороннего сотрудничества.
Указано на необходимость совместного принятия комплексных мер, направленных на практическую реализацию принимаемого решения об установлении стратегического партнерства между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Предложено рассмотреть вопрос подписания полноценного Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между двумя регионами с целью наполнения стратегического партнерства конкретными решениями, проектами и программами.
Президент Узбекистана также выступил за проведение регулярных встреч глав внешнеполитических ведомств для «сверки часов» по международной и региональной повестке; учреждение Форума межпарламентского сотрудничества «Центральная Азия – ЕС» с организацией первого мероприятия уже этой осенью в Узбекистане; расширение сотрудничества между ведущими аналитическими центрами.
В целях системной работы по обеспечению своевременной реализации договорённостей выражена готовность Узбекистана взять на себя функции секретариата саммита до очередного заседания.
Приоритетным измерением взаимодействия определены инвестиции в экономическую и технологическую модернизацию.
Сегодня текущий портфель проектов с ведущими европейскими компаниями и банками превышает 30 млрд. евро.
Предложено провести в ходе очередного Ташкентского инвестиционного форума, отдельную сессию «Инвестиционных возможностей двух регионов» с презентацией Концепции регионального Промышленного парка для европейских компаний в Узбекистане.
С удовлетворением отмечено подписание накануне Соглашения об открытии офиса Европейского инвестиционного банка в Ташкенте, что будет стимулировать приток прямых инвестиций в Центральную Азию из стран ЕС.
Глава нашего государства также выступил с инициативой о запуске Инвестиционной платформы для продвижения крупных региональных проектов в области «зеленой» энергетики, инноваций, транспорта, инфраструктуры и аграрного сектора.
Кроме того, Президент Узбекистана выдвинул целый ряд новых инициатив. Речь идет о заключении многостороннего Соглашения о защите и поощрении инвестиций; запуске совместной Торговой палаты «Центральная Азия – ЕС», принятии совместной региональной программы поддержки проектов малого и среднего бизнеса, женского предпринимательства.
Отмечена готовность принять в Узбекистане в этом году очередной Экономический форум и Форум инвесторов по транспортной взаимосвязанности.
Также обращено внимание на расширение технического содействия Европейского союза для повышения потенциала наших экспортеров, создания лабораторий и центров стандартизации и сертификации.
Другим перспективным направлением для взаимовыгодного партнерства обозначено углубление сотрудничества и инвестиции в сферу критических минеральных ресурсов.
Узбекистан имеет положительный опыт сотрудничества с ведущими европейскими компаниями в данной области. Между тем расширению партнерства в этом направлении препятствует отсутствие эффективных транспортных коридоров для доставки данной продукции, а также готовых промышленных
и сельскохозяйственных товаров на европейский рынок.
В данном контексте подчеркнута необходимость разработки скоординированных мер и выгодных условий для расширения и загрузки Транскаспийского транспортного коридора.
– Уверен, что эти задачи полностью соответствуют целям общеевропейской программы «Глобальные ворота», – заявил глава нашего государства.
В этих целях предложено созвать под эгидой Евросоюза встречу министров транспорта стран пролегания данного маршрута для выработки согласованных подходов.
Стратегическое значение придается инвестициям в «зеленую» энергетику и экологическую устойчивость.
Отмечено, что Узбекистан полностью поддерживает международный проект по поставкам электроэнергии из региона Центральной Азии в направлении Европы.
К 2030 году наша страна планирует увеличить долю возобновляемой энергии в энергобалансе до 54 процентов, ввести 24 тысячи мегаватт «зеленых» мощностей.
Важной платформой взаимодействия в данной сфере может стать запуск Партнерства «Центральная Азия-ЕС» по «чистой» энергетике.
Для проработки финансирования проектов и развития рынка «углеродных кредитов» предложено учредить рабочую группу.
Немаловажную роль в развитии сотрудничества двух регионов играют инвестиции в человеческий капитал.
Достижению этой цели будет способствовать введение специальных квот для стран региона в рамках Программы «Эразмус плюс» по подготовке высококвалифицированных специалистов.
Кроме того, в целях расширения научно-образовательного сотрудничества со странами Центральной Азии выражена готовность открыть в Узбекистане офис программы «Горизонт – Европа».
Выдвинута инициатива по разработке совместной Программы научного и технологического обмена в области искусственного интеллекта, «больших данных», цифровизации и космических исследований.
Президент Узбекистана также выступил с предложениями по включению стран региона в европейскую Программу действий в области цифрового образования, а также реализации «дорожной карты» партнёрства между ведущими университетами.
В продолжение усилий по ознакомлению мировой аудитории с богатейшей культурой нашего региона особо подчеркнута важность активного использования площадки предстоящей Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде для пропаганды искусства народов Центральной Азии.
В этом году также планируется провести в Бухаре первый туристический форум «Центральная Азия – Европейский Союз».
– Рассчитываем на содействие европейских партнеров в реализации концепции «Один тур – весь регион» на основе внедрения опыта стран ЕС, а также рассмотрении вопроса упрощения визового режима для туристов из нашего региона, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Актуальным является сотрудничество в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, кибер-преступностью, наркотрафиком и незаконной миграцией.
Поддержано предложение европейских партнеров о запуске диалога по вопросам контртерроризма.
Отмечена важность продолжения практического взаимодействия в рамках программ БОМКА и КАДАП, а также консультаций по вопросам мирного развития Афганистана
В целях внедрения механизмов практической реализации выдвинутых инициатив и договоренностей, глава нашего государства предложил учредить Комитет партнерства на уровне заместителей Премьер-министров в формате «Центральная Азия – ЕС» с проведением ежегодных встреч.
В ходе заседания выступили главы делегаций с предложениями по расширению практического сотрудничества между двумя регионами.
По итогам первого саммита приняты Совместная декларация, предусматривающая установление стратегического партнерства между двумя регионами, и декларация о сотрудничестве в области критических минералов.