Наврўзнинг янгиланиш руҳи юртимиздаги улкан ислоҳотлар мазмунига ҳамоҳанг
Тошкент шаҳридаги “Янги Ўзбекистон” боғида 21 март куни Наврўз тантанаси бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлаб, халқимизни байрам билан муборакбод этди.
– Бу йилги Наврўз муқаддас Рамазон ойида, унинг табаррук фазилатларига уйғун ҳолда ўтаётгани байрамга алоҳида руҳ, ўзгача файз ва қувонч бағишламоқда. Қалбларимиз шодликка тўлган шундай барокатли кунларда юртимиз мўмин-мусулмонларини, бутун ислом умматини Рамазони шариф билан яна бир бор қутлаб, жамики пок ниятларимиз ижобат бўлишини тилаймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари хорижий мамлакатларда она юрт меҳри ва соғинчи билан яшаётган ватандошларимизни ҳам табриклаб, самимий тилакларини изҳор этди.
Наврўз 3 минг йиллик давлатчилигимиз тарихида ўзининг беқиёс маънавий аҳамияти билан ҳамиша алоҳида эътибор топган буюк байрам экани таъкидланди. Бу айёмнинг бетакрор гўзаллиги, инсонпарварлик руҳи ва теран фалсафаси глобаллашув даврида ҳам бутун башариятни ҳайратга солаётгани унинг азалий моҳияти ва ҳаётбахш кучидан далолат беради.
Наврўзда мужассам бўлган бунёдкорлик руҳи Янги Ўзбекистонимизда амалга оширилаётган улкан ислоҳотлар ва жадал ўзгаришларнинг асл мазмуни ва эзгу ғояларига ҳамоҳангдир. Мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, ижтимоий адолат тамойилларини мустаҳкамлаш, аҳоли даромадлари ва турмуш даражасини юксалтириш йўлида қатъий қадамлар қўйилмоқда.
Юртимизда кўплаб замонавий саноат мажмуалари, инфратузилма ва логистика тармоқлари, янги иморат ва уй-жойлар, боғча ва мактаблар, олийгоҳлар, шифохоналар, маданият ва спорт масканлари бунёд этилмоқда. Шаҳар ва қишлоқларимиз, бутун юртимиз обод бўлиб бормоқда.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида диёримизда янги экологик муҳит яратилмоқда. “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил” иқтисодиёт йили” давлат дастури доирасида бу жараён янада кенг кўлам касб этмоқда.
Президентимиз нутқида ёшлар сиёсатига ҳам тўхталиб, улар Янги Ўзбекистоннинг илғор ва қудратли кучига айланиб бораётганини таъкидлади. Улкан натижаларга эришиб, юртимиз ривожи ва обрўсини ошираётган ақл-идрокли, билим ва малакали, серғайрат ва ишбилармон ўғил-қизларни шарафлади.
– Азиз фарзандларим, сизлар Ватанимиз осмонида ёрқин юлдузлар бўлиб порлайдиган вақт келди. Юртимиздаги беқиёс имкониятларни амалий натижаларга айлантириш учун тинимсиз ҳаракат қилинг! Ҳеч қачон унутмангки, ортингизда салкам 38 миллионлик буюк халқ, Президент турибди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Наврўзнинг гашти, жозибаси, айниқса, маҳаллаларда ўтаётган халқ сайилларида яққол сезилади. Миллий анъаналаримиз ўчоғи бўлган маҳалла тизимининг ҳаётимиздаги ўрни ва таъсири тобора ортиб бормоқда. Ёшлар тарбияси, осойишталикни таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, аҳолини тадбиркорликка жалб этиш, ижтимоий ҳимоя ва хотин-қизлар фаоллигини кучайтириш, экология ва ободлик каби бири-биридан муҳим вазифалар маҳалланинг ўзида ҳал этилмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, давлатимиз раҳбари 22 март – Маҳалла тизими ходимлари куни билан барча маҳалла фаолларини самимий табриклади.
Наврўз бағрикенглик ва аҳиллик руҳи билан юртимиздаги барча миллат ва элат вакиллари учун севимли, том маънода умумхалқ байрамига айланган. Шу маънода, Президентимиз бутун халқимизга мурожаат қилди:
– Бизнинг кучимиз – бирлик ва аҳилликда, қудратимиз – Ватанга меҳр ва садоқатда, ютуғимиз – ўзимизга бўлган юксак ишончимизда!
Умумбашарий моҳияти туфайли Наврўз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан халқаро байрам сифатида эътироф этилган. Бу қадрият Шарқдаги кўплаб элу элатларни, жумладан, Марказий Осиё халқларини янада жипслаштирмоқда. Шу ой охирида қадимий Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон етакчиларининг уч томонлама учрашуви ўзаро аҳиллик йўлида яна бир амалий қадам бўлади.
Давлатимиз раҳбари байрамда иштирок этаётган элчилар ва халқаро ташкилотлар вакилларини халқаро Наврўз куни билан қутлаб, уларнинг халқларига дўстлик саломини йўллади.
Байрам катта концерт дастури билан давом этди. Унда юртимиз санъаткорларидан ташқари Туркия, Туркманистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон каби қардош ўлкаларнинг таниқли хонандалари ҳам қатнашгани диққатга сазавор бўлди.
“Янги Ўзбекистон” боғи байрам шукуҳига бурканган. Майдончалар алвон гуллар ва байроқлар билан безатилган. Миллий маданият марказларининг кўргазмаларида юртимиздаги тотувлик ва бой маданий хилма-хиллик намоён.
Давлатимиз раҳбари ушбу кўргазмаларни ва фольклор-этнографик жамоаларнинг куй-қўшиқларини томоша қилди.
Наврўз сайиллари юртимизнинг барча гўшаларида давом этмоқда. Деҳқонлар халқимизнинг ризқ-рўзи умидида ерга барака уруғлари экмоқда. Маҳаллаларда ободончилик, меҳр-мурувват тадбирлари ўтказилмоқда.

Дух обновления Навруза созвучен сути масштабных реформ, осуществляемых в нашей стране
21 марта в парке «Янги Узбекистон» города Ташкента состоялось торжественное празднование Навруза. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью и поздравил наш народ с праздником.
– В нынешнем году Навруз проходит в благословенный месяц Рамазан в созвучии с его священными ценностями, что придает празднику особый, еще более глубокий смысл. В эти благодатные дни, когда наши сердца наполнены радостью, мы еще раз поздравляем мусульман страны, всю исламскую умму со священным месяцем Рамазан, желаем исполнения добрых надежд и устремлений, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также выразил теплые поздравления соотечественникам, проживающим за рубежом, сохраняя в сердцах любовь к Родине.
Подчеркнуто, что Навруз – великий праздник, который на протяжении трёхтысячелетней истории нашей государственности занимает особое место благодаря своей уникальной духовной ценности. Его неповторимая красота, гуманизм и глубокая философия вызывают восхищение во всем мире даже в условиях глобализации, что свидетельствует о его извечной сути и жизнетворной силе.
Созидательный дух, присущий Наврузу, созвучен сути и благородным целям масштабных реформ и стремительных преобразований, осуществляемых в Новом Узбекистане. Страна уверенно продвигается по пути укрепления принципов справедливости, повышения уровня жизни и доходов населения, возвышения чести и достоинства человека.
По всей стране строятся современные промышленные комплексы, инфраструктурные и логистические объекты, новые дома и учреждения – от детсадов и школ до вузов, больниц, объектов культуры и спорта. Города и села становятся все более благоустроенными.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» в стране формируется новая экологическая среда. Государственная программа «Год защиты окружающей среды и «зеленой экономики» расширяет масштабы этих усилий.
Президент затронул также тему молодежной политики, подчеркнув, что молодежь становится ведущей и созидательной силой Нового Узбекистана. Были отмечены достижения одаренных, образованных и энергичных юношей и девушек, которые способствуют росту авторитета страны на международной арене.
– Дорогие мои сыновья и дочери, настало время еще полнее реализовать своей потенциал во имя процветания Родины. Неустанно трудитесь, направляйте все свои силы на то, чтобы превратить огромные возможности нашей страны в реальные, практические результаты! Всегда помните, что за вами стоит великий, почти 38-миллионный народ. И я как Президент сделаю все для того, чтобы каждый из вас занял достойное место в жизни, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Особая атмосфера праздника ощущается на народных гуляниях в махаллях. Система махалли все активнее влияет на воспитание молодежи, обеспечение стабильности, снижение бедности, развитие предпринимательства, социальную защиту, укрепление роли женщин, охрану окружающей среды и благоустройство.
Пользуясь возможностью, Президент сердечно поздравил всех работников махаллинской системы с их профессиональным праздником – Днем работников махалли, который отмечается 22 марта.
Навруз стал любимым праздником всех национальностей и народностей нашей страны, символом межнационального единства и согласия. В связи с этим Президент обратился ко всему народу:
– Наша сила – в единстве и сплоченности, наша мощь – в любви и преданности Родине, наш успех – в уверенности в своих возможностях!
Благодаря своей общечеловеческой сути, Навруз признан международным праздником Организацией Объединенных Наций. Эта ценность объединяет народы Востока, в том числе страны Центральной Азии. В этом контексте трехсторонняя встреча лидеров Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана, которая состоится в древнем Худжанде в конце марта, станет очередным практическим шагом на пути добрососедства и сплоченности.
Президент поздравил с праздником Навруза иностранных послов и представителей международных организаций, участвовавших в торжестве, и передал теплые пожелания дружбы их народам.
Праздник продолжился большим концертом, в котором наряду с узбекскими артистами выступили известные исполнители из Азербайджана, Кыргызстана, Туркменистана, Казахстана, Турции и Таджикистана.
Парк «Янги Узбекистон» преобразился к празднику. Площадки украшены разноцветными цветами и флагами. На выставках национальных культурных центров была представлена атмосфера согласия и богатое культурное разнообразие страны.
Президент ознакомился с этими выставками и выступлениями фольклорно-этнографических коллективов.
Праздничные гуляния продолжаются по всей стране. Дехкане сеют будущего достатка и изобилия на столе нашего народа. В махаллях активно проводятся благоустройство и благотворительные мероприятия.