Ўзбекистон Президенти Евроиттифоқ билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Европа Иттифоқининг Халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Йозеф Сикела бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида Европа Иттифоқининг юқори даражали вакили давлатимиз раҳбарига Европа комиссияси президенти Урсула фон дер Ляйен ва Европа кенгаши раиси Антониу Коштанинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорлик, жумладан, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳаларда жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Уни изчил кенгайтириш учун катта имконият ва салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Ўзбекистон ва EИ ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимнинг тез фурсатда имзоланиши ҳам бунга хизмат қилади.
Транспорт ва логистика, энергетика, рақамлаштириш, қишлоқ ва сув хўжалиги, бошқа устувор йўналишларда қўшма лойиҳа ва дастурларни илгари суришдан икки томон ҳам манфаатдор экани таъкидланди.
Ўта муҳим минерал ресурсларни қайта ишлаш соҳасида ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни йўлга қўйишга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда жорий йил апрель ойи бошида Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - ЕИ" биринчи саммити ва Иқлим форумини ташкил этиш ҳамда ўтказиш жиҳатлари кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана отметил важность наращивания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Евросоюзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта принял делегацию Европейского Союза во главе с Еврокомиссаром по международному партнерству Йозефом Сикелой, пребывающим в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-европейских многоплановых отношений.
В начале беседы высокий представитель ЕС передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания от имени президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и председателя Европейского совета Антониу Кошты.
С глубоким удовлетворением отмечена нарастающая динамика развития двустороннего сотрудничества в последние годы, в частности в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто наличие больших возможностей и потенциала для его последовательного расширения.
Этому также послужит скорейшее подписание нового Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
Выражена взаимная заинтересованность в продвижении совместных проектов и программ в области транспорта и логистики, энергетики, цифровизации, сельского и водного хозяйства, других приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено налаживанию взаимовыгодного практического сотрудничества в области переработки критически важных минеральных ресурсов.
На встрече были рассмотрены аспекты организации и проведения первого саммита «Центральная Азия – ЕС» и Климатического форума в начале апреля этого года в городе Самарканде.