Ўзбекистон Президенти Евроиттифоқ билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Европа Иттифоқининг Халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Йозеф Сикела бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида Европа Иттифоқининг юқори даражали вакили давлатимиз раҳбарига Европа комиссияси президенти Урсула фон дер Ляйен ва Европа кенгаши раиси Антониу Коштанинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорлик, жумладан, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳаларда жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Уни изчил кенгайтириш учун катта имконият ва салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Ўзбекистон ва EИ ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимнинг тез фурсатда имзоланиши ҳам бунга хизмат қилади.
Транспорт ва логистика, энергетика, рақамлаштириш, қишлоқ ва сув хўжалиги, бошқа устувор йўналишларда қўшма лойиҳа ва дастурларни илгари суришдан икки томон ҳам манфаатдор экани таъкидланди.
Ўта муҳим минерал ресурсларни қайта ишлаш соҳасида ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни йўлга қўйишга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда жорий йил апрель ойи бошида Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - ЕИ" биринчи саммити ва Иқлим форумини ташкил этиш ҳамда ўтказиш жиҳатлари кўриб чиқилди.

The President of Uzbekistan noted the importance of increasing trade, economic and investment cooperation with the European Union
On March 18, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the delegation of the European Union headed by the European Commissioner for International Partnerships Jozef Sikela, who is in our country on a working visit.
They discussed current issues of further development of Uzbek-European multifaceted relations.
At the beginning of the conversation, the high representative of the EU conveyed greetings and best wishes to the head of our state on behalf of the President of the European Commission Ursula von der Leyen and the President of the European Council Antonio Costa.
The growing dynamics of the development of bilateral cooperation in recent years, in particular in the political, trade and economic, investment and cultural and humanitarian spheres, was noted with deep satisfaction.
The presence of great opportunities and potential for its consistent expansion was emphasized.
The early signing of a new Agreement on Enhanced Partnership and Cooperation between Uzbekistan and the EU will also serve this.
Mutual interest was expressed in promoting joint projects and programs in the fields of transport and logistics, energy, digitalization, agriculture and water management, and other priority areas.
Particular attention was paid to establishing mutually beneficial practical cooperation in the processing of critical mineral resources.
The meeting discussed aspects of organizing and holding the first Central Asia-EU summit and the Climate Forum in early April this year in Samarkand.