Ўзбекистон ва Франция ўртасида стратегик шериклик муносабатлари ўрнатилди
Париж шаҳрида бўлиб ўтган музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон Стратегик шериклик ўрнатиш тўғрисидаги қўшма декларацияни қабул қилдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида Мутахассислар ва талабалар ҳаракатчанлиги тўғрисидаги ҳукуматлараро битим, дипломатик паспорт эгаларини виза талабларидан ўзаро озод қилиш тўғрисидаги ҳукуматлараро битим ҳамда Франциянинг етакчи компаниялари билан Ўзбекистонда 6,5 миллиард евролик истиқболли кооперация лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутувчи Инвестиция ва инновация соҳаларидаги ҳамкорлик дастури алмашилди.
Давлат ташрифи давомида қуйидагилар ҳам имзоланди:
- Ўзбекистон-Франция университетини ташкил этиш тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- реадмиссия тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- ташқи ишлар вазирликларининг 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
- 2026-2030 йилларда Франция тараққиёт агентлиги билан ҳамкорлик дастури;
- халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик тўғрисида декларация;
- соғлиқни сақлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида декларация;
- француз тилини ўқитишни кенгайтириш тўғрисида баённома;
- мусиқа, кино ва театр соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида декларация;
- Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси билан Франция Маданият вазирлиги, Маданий мерос миллий институти ва Марказий Осиё тадқиқотлари институти ўртасидаги ҳамкорлик битимлари;
- Тошкент ва Париж шаҳарлари ўртасида шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида баённома ва бошқа икки томонлама ҳужжатлар.

Uzbekistan and France Established Strategic Partnership
Following the talks held in Paris, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the French Republic Emmanuel Macron adopted a Joint Declaration on the Establishment of a Strategic Partnership.
In the presence of the heads of state, an intergovernmental Agreement on the mobility of specialists and students, an intergovernmental Agreement on the mutual exemption of holders of diplomatic passports from visa requirements, as well as a Cooperation Program in the investment and innovation spheres, providing for the implementation of promising cooperation projects with leading French companies in Uzbekistan worth 6.5 billion euros, were exchanged.
During the state visit, the following were also signed:
– an intergovernmental Agreement on the establishment of the Uzbek-French University;
– an intergovernmental Agreement on readmission;
– a Cooperation Program of the Ministries of Foreign Affairs for 2025–2026;
– a Cooperation Program with the French Development Agency for 2026–2030;
– a Declaration on cooperation within the framework of international organizations;
– Declaration on cooperation in the field of healthcare;
– Protocol on expanding the teaching of French;
– Declaration on cooperation in the fields of music, cinema and theatre;
– Cooperation agreements between the Foundation for the Development of Culture and Art and the Ministry of Culture, the National Institute of Cultural Heritage of France and the French Institute for Central Asian Studies;
– Protocol on the establishment of partnership relations between the cities of Tashkent and Paris, as well as other bilateral documents.