Ўзбекистон Президенти Европа Кенгаши раҳбари билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 23 январь куни Европа Кенгаши Президенти Антониу Кошта билан бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотида икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Президенти Антониу Кошта Европа Кенгаши раҳбари лавозимига сайлангани билан самимий табриклаб, унга катта муваффақиятлар тилади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик юксак даражага кўтарилгани ва барча устувор йўналишларда жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқот ва алмашинувлар олиб борилмоқда. 2024 йилда Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми 6 миллиард евродан ошди, Европа компаниялари билан лойиҳалар портфели 30 миллиард еврога етди.
Ўтган йили ўта муҳим минерал ресурслар соҳасида стратегик шериклик тўғрисида битим имзоланди. Транспорт ва рақамли ўзаро боғлиқлик, "яшил" иқтисодиёт, маданият ва бошқа йўналишларда самарали ҳамкорлик олиб борилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимнинг тез фурсатда имзоланиши ўзаро муносабатларнинг бутун мажмуини ривожлантиришга жиддий туртки бўлишига ишонч билдирилди.
Ўзбекистон етакчиси ва Еврокенгаш раҳбари халқаро кун тартиби ва минтақавий ҳамкорлик масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар. Жорий йил апрель ойида Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммитига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича қўшма режалар муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана обсудил с главой Евросовета вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
В ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Европейского Совета Антониу Коштой, состоявшегося 23 января, были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки.
Президент Узбекистана искренне поздравил Антониу Кошту с избранием на пост главы Европейского Совета и пожелал ему больших успехов.
С глубоким удовлетворением было отмечено, что в последние годы узбекско-европейское многоплановое сотрудничество достигло высочайшего уровня и продолжает динамично развиваться во всех приоритетных измерениях.
Проводятся активные контакты и обмены на разных уровнях. В 2024 году товарооборот Узбекистана со странами ЕС превысил 6 миллиардов евро, портфель проектов с европейскими компаниями достиг 30 миллиардов евро.
В прошлом году подписано соглашение о стратегическом партнёрстве в области критических минеральных ресурсов. Ведется плодотворное сотрудничество в сфере транспортной и цифровой взаимосвязанности, «зеленой» экономики, культуры и других направлениях.
Выражена уверенность в скорейшем подписании Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве Республики Узбекистан и Европейского Союза, что придаст серьезный импульс развитию всего комплекса взаимоотношений.
Лидер Узбекистана и глава Евросовета также обменялись мнениями по вопросам международной повестки и регионального сотрудничества. Были обсуждены совместные планы по подготовке и проведению первого саммита «Центральная Азия – ЕС» в городе Самарканде в апреле этого года.