Бирламчи бўғинда тиббиёт сифатини ошириш асосий вазифа бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида соғлиқни сақлаш соҳасида қилинган ишлар ва 2025 йилга мўлжалланган устувор вазифалар кўриб чиқилди.
Бу соҳадаги сифат ўзгаришлари шаҳардан то чекка ҳудудларгача, болажонлардан тортиб кексаларгача – ҳамманинг ҳаётида акс этади. Шу боис унга ажратилаётган бюджет маблағлари ҳар йили кўпайтириб борилмоқда. Барча ижтимоий хизматлар қатори тиббиёт ҳам халқимизга яқинлаштирилмоқда. Бирламчи бўғинда 18 мингдан зиёд тиббий бригада ташкил қилинган.
Касалликларни аниқлаш ва даволаш амалиётига замонавий технологиялар жорий этилмоқда. Ихтисослашган тиббий хизматда диагностика усуллари 500 дан, даволаш усуллари эса 800 дан ошди. Хусусий тиббиёт ривожига кенг йўл очилгани туфайли хизматлар тармоғи ва танлаш имконияти кўпайди.
2024 йилда соҳага 36 триллион сўм ажратилган эди. Бу ўтган йилга нисбатан 25 фоиз кўпдир.
Бирламчи бўғинда 6 турдаги скрининг текшируви йўлга қўйилди. Натижада 106 минг одамда қандли диабет, 194 минг нафарида юрак қон-томир, 2 мингдан зиёд аёлда саратон, мингга яқин болаларда онкогематологик касаллик эрта босқичда аниқланди.
Даволаш сифати ва самарадорлиги алоҳида эътибор талаб қилади. Шу мақсадда 2 мингдан зиёд мутахассис хорижда қайта ўқитилди. Натижада ҳудудлардаги юқори технологик операциялар улуши 61 фоизга етди. 43 та йўналишдаги 191 та клиник протокол халқаро андозалар асосида янгиланди.
Ихтисослашган марказлар ва филиалларда бу йил 100 минг бемор имтиёзли йўлланма асосида даволанди. 7 та ихтисослашган марказ сифат назорати бўйича халқаро аккредитациядан ўтди.
2025 йилда соғлиқни сақлаш соҳасига 41 триллион сўм ажратилиши кўзда тутилган. Бунинг ҳисобидан янги шифохоналар ташкил этиш ва жиҳозлаш, мавжуд қувватларни кенгайтириш, тиббий кўрик қамровини кенгайтириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу соҳадаги асосий вазифа – бирламчи бўғинда тиббиёт сифатини ошириш эканини таъкидлади. Бунинг учун вазирлик вертикалини ҳудудларда тўғри ишлатиш, айниқса, чекка ва оғир туманларга эътиборни кучайтириш вазифаси қўйилди.
Бу бўйича туркиялик экспертлар 6 та ҳудуддаги тиббиёт муассасалари фаолияти ва улардаги кўрсатилаётган тиббий хизматлар ўрганилди. Ўрганишлар натижасида аҳолига кўрсатилаётган бирламчи тиббий-санитария ёрдами хизматларини тизимли ислоҳ қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Мутасаддиларга бу масалани чуқур таҳлил қилиб, бирламчи бўғин трансформацияси бўйича қарор лойиҳаси тайёрлаш топширилди.
Ушбу йўналиш ходимларининг малака ошириш дастури такомиллаштирилади. Назарий билим ва кўникмаларни эгаллашдан компетенцияларни ривожлантиришга босқичма-босқич ўтилади.
Шунингдек, келгуси йил тиббиёт ходимларининг ойлик лавозим маошлари оширилади. Оилавий шифокорларнинг меҳнат самарадорлиги асосида устама тўлаш тартиби жорий қилинади.
Ҳудудларга бўлаётган эътибор изчил давом эттирилади. Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Самарқанд, Бухоро, Хоразм, Қашқадарё вилоятларида давлат тиббий суғуртаси амалиётлари жорий этилади. Марказлашган лаборатория хизматлари кенгайтирилади. “Харидлар маркази” ва унинг 13 та ҳудудий филиали ташкил этилиб, тиббий жиҳозлардан фойдаланиш электрон тизим орқали назорат қилинади.
Яна 35 та йўналишдаги 400 та миллий клиник протоколлар ишлаб чиқилади. 7 та ихтисослашган марказ ва 2 та олий таълим муассасаси халқаро аккредитациядан ўтказилади.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам эътибор қаратилиб, тиббий ўқув юртларида таълим сифатини ошириш, уни амалиёт билан ҳамоҳанглигини мустаҳкамлаш, битирувчиларнинг бирламчи бўғинда тажриба орттиришини ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.

Improving the quality of primary healthcare will be a central objective
The meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev reviewed the work accomplished in the field of healthcare and identified priority tasks for 2025.
The ongoing qualitative changes in this sphere directly affect all residents of the country: from cities to the most remote villages, from children to the older generation. The amount of budget funds allocated to medicine is increasing every year. Along with other social services, it is becoming closer to people: more than 18 thousand medical teams operate at the primary level.
Modern technologies are being actively introduced in diagnostics and treatment. More than 500 new diagnostic and more than 800 treatment methods have been mastered in specialized medical care services. Support for private medicine has expanded the choice and variety of medical services.
In 2024, 36 trillion soums have been allocated to the health sector, a 25 percent increase compared to last year.
Six types of screening examinations have been introduced in primary care. As a result, early detection of diabetes in 106 thousand patients, cardiovascular diseases in 194 thousand people, oncological diseases in more than 2 thousand women, oncohematological diseases in almost a thousand children has been ensured.
Special attention is paid to the quality and efficiency of treatment. To this end, more than 2 thousand specialists have completed retraining abroad. This allowed to increase the share of high-tech operations in the regions up to 61 percent. In 43 areas, 191 clinical protocols have been updated in accordance with international standards.
This year, 100 thousand patients were treated in specialized centers and their branches under preferential referrals. Seven such institutions have successfully passed international accreditation for quality control.
In 2025, 41 trillion soums are planned to be allocated to the healthcare sector. These funds will be used to create and equip new hospitals, expand existing capacities and increase the coverage of preventive examinations.
The Head of State emphasized that the main task is to improve the quality of medicine at the primary level. The Ministry of health has been instructed to build an effective management vertical in the regions, strengthen attention to remote and difficult areas.
Turkish experts have conducted research on medical facilities and medical services provided in six regions. As a result, proposals for systemic reform of primary health care services are being developed.
Responsible persons will comprehensively analyze the situation and prepare a decree on the transformation of primary care.
The program of professional development of primary level medical workers will be improved. A smooth transition from theoretical training and skills acquisition to competence building is planned.
The salaries of medical workers will also be increased next year. For family physicians, a procedure for paying bonuses based on performance indicators will be introduced.
Increased attention to the regions will continue. Pilot projects on state medical insurance will be introduced in the Republic of Karakalpakstan, as well as in Navoi, Samarkand, Bukhara, Khorezm and Kashkadarya regions. The network of centralized laboratories will be expanded. Through the establishment of the “Procurement Center” and its 13 branches in the regions, control over the use of medical equipment will be exercised through an electronic system.
In 35 new areas, 400 clinical protocols will be revised. In addition, seven specialized centers and two universities will be subject to international accreditation.
The meeting paid particular attention to the issues of personnel training, stressed the importance of improving the quality of the practical component of education in medical universities, strengthening the relationship between theory and practice, organizing the improvement of experience of graduates in primary care institutions.