Таълим йўналишларидаги вазифалар бўйича ахборот берилди
Давлатимиз раҳбарига мактабгача ва мактаб таълими тизимида 2025 йилда амалга ошириладиган устувор вазифалар бўйича ахборот берилди.
Шахс тарбиясининг пойдевори бўлган бу бўғинларга давлатимиз томонидан доимий эътибор қаратиб келинмоқда. Ҳудудларда янги-янги таълим масканлари барпо этилиб, мутахассислар салоҳияти оширилмоқда. Дарслик ва ўқув қўлланмалари замон талабларига мослаб янгиланаяпти.
Мактабгача таълим тизими илғор хорижий тажрибалар асосида янгича ривожланиш босқичига қадам қўйди. Сўнгги йилларда болалар боғчалари сони 8 баробар ошиб, 38 мингтага, қамров эса 27 фоиздан 76 фоизга етди.
Мамлакатимизда мактаб таълимини ривожлантириш умуммиллий ҳаракатга айланди. Охирги етти йилда 5 мингдан зиёд мактабда, бу йил 608 та мактабда қурилиш ва таъмирлаш ишлари бажарилди. Ёшларга иккинчи хорижий тил ва касб ўргатиш кенгайтирилди. Илк бор 530 та мактабда инклюзив таълим йўлга қўйилди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазири навбатдаги режалар юзасидан ахборот берди.
Қайд этилганидек, келгуси ўқув йилида 100 дан зиёд мактаблар ташкил этилиб, 257 минг ўқувчи ўрни очилади. Давлат таълим дастури халқаро стандартлар талабларига мувофиқлаштирилади.
Иккинчи хорижий тил ўқитиладиган мактаблар 420 тага, касб-ҳунар ўргатиладиганлари 400 тага етказилади.
Дунёдаги илғор тажрибалар, янги услублар амалиётга киритилмоқда. Жумладан, бу йил 1 минг 500 та умумтаълим мактабида янги баҳолаш тизими жорий қилинди. Натижалар таҳлилидан келиб чиқиб, бу тажриба яна кенгайтирилади.
Ўқитувчиларга малака тоифасини беришда ҳам рақамлаштирилган тизимга ўтилган. Энди тоифасини оширган педагоглар рағбатлантирилади, уларга тўплаган балига қараб 70 фоизгача устама берилади.
Давлатимиз раҳбари малака синовлари тартибини такомиллаштириш, соғлом рақобат муҳитини яратиб, барча педагогларга тенг имконият бериш зарурлигини таъкидлади.
Шу мақсадда кейинги йилдан ҳудудлардаги малака ошириш марказларида ўқув жараёнлари ўзгартирилади. Бунда ҳар бир ўқитувчининг эҳтиёжидан келиб чиқиб, табақалашган малака ошириш тизими жорий қилинади. Малака синовидан ўта олмаганлар алоҳида дастур асосида қўшимча ўқитилади. Вилоятлардаги 5 та Педагогик маҳорат маркази замонавий шароитда иш бошлайди. Барча марказлар ситуацион ўқув техникалари ва виртуал лаборатория билан жиҳозланади.
Таълим ташкилотларига малакали раҳбарларни жалб этиш ва фаолиятини қўллаб-қувватлаш мақсадида, қўшимча манбалар ҳисобидан, мактаб ва боғчалар директорлари ҳамда уларнинг ўринбосарларини моддий рағбатлантириш таклифи билдирилди.
Таълим билан тарбия узвий олиб борилади.
Ўзбекистон Президентининг шу йил 15 ноябрдаги қарорига мувофиқ, ўқувчиларни чақирувга қадар бошланғич тайёрлаш тизимига эътибор кучайди.
Юқори синфларда ҳарбий ватанпарварлик дарслари бир соатга кўпайтирилди. Ушбу йўналиш ўқитувчилари нуфузини ошириш учун уларга ҳарбий унвон бериш тартиби белгиланди.
Келгуси ўқув йилигача бу фан бўйича янги дарсликлар ишлаб чиқилади, касбий салоҳияти юқори ўқитувчилар ишга жалб этилади. Мудофаа вазирлиги билан бирга 208 та таълим масканида “Жасорат мактаблари” ташкил этилади. Бу мактабларга тарбияси оғир ўқувчилар ҳам қамраб олинади.
Жорий йил 30 сентябрь куни соҳага доир яна бир муҳим ҳужжат – мактабгача таълим сифати ва самарадорлигини янада ошириш бўйича Президент фармони қабул қилинди. Унга мувофиқ, 2025 йилдан бошлаб, мактабгача таълим ташкилотининг директори ўринбосари лавозими жорий этилади. “Методик маҳорат соати”, “Методик маҳорат куни” каби малака ошириш шакллари ташкил қилинади.
Кейинги йил 162 та мактабгача таълим муассасаси қурилади, 100 та хусусий ва мингта оилавий боғча очилади. Булар орқали мактабгача таълим қамрови 78 фоизга етказилади. Мактабга тайёрлов гуруҳлари билан бошланғич синф ўқув дастурларининг узвийлиги оширилади.
Президентимиз соҳани барча ҳудудларда ривожлантириб, умумий таълим сифатини ошириш, бунда, айниқса, чекка туманларга алоҳида эътибор қаратиш бўйича кўрсатмалар берди.

Доложено о предстоящих задачах в системе образования
Главе государства представлена информация о приоритетных задачах в системе дошкольного и школьного образования на 2025 год.
Внимание государства к этим звеньям образования, являющимся основой формирования личности, постоянно растет. Каждый год строятся новые учебные заведения, повышается потенциал специалистов, учебники и учебные пособия обновляются в соответствии с современными требованиями.
Дошкольное образование переходит на новый этап развития, опираясь на передовой зарубежный опыт. За последние годы число детских садов выросло в 8 раз, достигнув 38 тысяч, а охват дошкольным образованием повысился с 27 процентов до 76 процентов.
Развитие школьного образования в нашей стране приобрело общенациональный характер. За последние семь лет строительные и ремонтные работы выполнены более чем в 5 тысячах школ, из них в текущем году — в 608. Впервые инклюзивное образование внедрено в 530 школах.
Министр дошкольного и школьного образования доложила о дальнейших планах.
Отмечено, что в следующем году будет организовано свыше 100 школ, открыто 257 тысяч ученических мест. Государственные образовательные программы будут приведены в соответствие с международными требованиями. Количество школ с преподаванием второго иностранного языка будет доведено до 420, с обучением профессий – до 400.
В практику внедряются передовой международный опыт и современные методики. В частности, в этом году в 1,5 тысячи общеобразовательных школ внедрена новая система оценивания. Учитывая результаты анализа, в следующем году её планируется расширить на большее число школ.
При присвоении учителям квалификационных категорий внедрена цифровая система. Теперь педагоги, успешно повысившие категорию, получат надбавку до 70процентов от должностного оклада в зависимости от набранных ими баллов.
Глава государства подчеркнул необходимость совершенствовать порядок проведения квалификационных экзаменов, создавать здоровую конкуренцию и обеспечивать равные условия для всех педагогов.
С этой целью со следующего года в региональных центрах повышения квалификации будут изменены учебные программы. Для каждого учителя будет действовать дифференцированная система повышения квалификации. Преподаватели, не сдавшие квалификационные испытания, пройдут дополнительное обучение по отдельной программе. В регионах начнут работу 5 центров педагогического мастерства современного формата. Все центры будут оснащены техникой для ситуационного обучения и виртуальными лабораториями.
В целях привлечения в образовательныеорганизации квалифицированных руководителей и поддержки их деятельности предложено наладить материальное стимулирование директоров школ и детских садов, а также их заместителей за счет дополнительных источников.
В приоритете будет вопрос гармоничности учебного и воспитательного процессов. Согласно постановлению Президента Узбекистана от 15 ноября текущего годаусилено внимание к системе начальной допризывной подготовки школьников. В старших классах увеличено число часов по военно-патриотическому воспитанию, а для укрепления престижа педагогов этого направления введен порядок присвоения им воинских званий.
До начала следующего учебного года планируется подготовить новые учебники по этим дисциплинам и привлечь учителей с высоким уровнем профессионализма. Совместно с Министерством обороны в 208 образовательных учреждениях будут созданы «Школы мужества», где также будут заниматься подростки с трудным поведением.
30 сентября текущего года принят ещё один важный документ, направленный на дальнейшее повышение качества и эффективности дошкольного образования. В соответствии с ним с 2025 года вводится должность заместителя директора дошкольных образовательных организаций. Также будут внедрены новые форматы повышения квалификации — «Час методического мастерства» и «День методического мастерства».
В следующем году планируется построить 162 дошкольных образовательных учреждения, открыть 100 частных детских садов и 1 тысячу семейных детских садов, что позволит довести охват дошкольным образованием до 78 процентов. Будет усилена взаимосвязанность учебных программ групп подготовки к школе и начальных классов.
Президент дал указание планомерно развивать сферу во всех регионах, повысить качество общего образования с особым акцентом на отдаленные районы.