Сув хўжалигида тежамкорлик ва омилкорлик – замон талаби
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 7 ноябрь куни қишлоқ хўжалигида сув ва энергия манбаларидан оқилона фойдаланиш ҳамда йўқотишларни камайтириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бугун дунёда экологик муаммолар, табиий офатлар кўпайиб бормоқда. Бизнинг минтақамизга сув танқислиги хавф солмоқда. Шу боис мамлакатимизда сув тежовчи технологияларни жорий қилиш, бу неъматни асраш бўйича кўп ишлар қилинмоқда.
Жумладан, 550 километр канал ва ариқлар бетонлангани эвазига 200 минг гектарда сув яхшиланди, йилига 450 миллион куб метр сув иқтисод бўлаяпти. Фермер ва кластерлар томонидан ҳам 13 минг километр ички тармоқ бетонланди.
Сув бошқаруви ислоҳ қилиниб, туманларда сувни ҳисобга олиш тизими шаклланди, фермерлар сувни ҳисоб-китоб қилишни ўрганди. Шаффоф тизим йўлга қўйилгани натижасида бу йил ерга 2 карра кўп сув борди, яна 6 миллиард куб метр сув ҳисоби жойига қўйилди.
Лекин ҳали долзарб масалалар кўп. Масалан, кластер ва фермерларга етказиб берилаётган ҳар бир куб метр сувга республика бўйича ўртача 212 сўм харажат қилинаяпти. Бухоро, Қашқадарё ва Наманган вилоятларида бу 2-3 баробар қиммат.
Охирги йилларда 1 миллиард доллар ҳисобига Қарши, Аму-Бухоро, Аму-Занг каби йирик насос станциялари модернизация қилинди. Лекин ўрта ва майда насослар эскилиги сабабли сув таннархи ошиб кетаяпти. Бетонлаш ҳисобига йўқотиш 10-15 фоизга камайган бўлса-да, 20 та туманда бу кўрсаткич юқори.
Шу каби муаммолардан келиб чиқиб, йиғилишда галдаги вазифалар белгиланди.
Жойларда ҳали бетонлаш зарур бўлган 18 минг километр магистрал ва 94 минг километр ички каналлар бор. Шу боис келгуси йилда бу ишларга 800 миллиард сўм ажратилиши қайд этилди.
Ўтган йили техника, ишчи кучи ва қум-шағалдан ёрдам бўлгани учун бетонлаш харажати 2 карра арзонлашган. Пудратчиларга тўғридан-тўғри шартнома асосида цемент етказиб бериш орқали таннархни яна 20 фоизга пасайтириш мумкинлиги айтилди.
Яна бир жиҳати – бетонланган каналларда сув оқими тезлашади. Бу – кичик ГЭСлар қуриб, электр олишга катта имконият. Навоий вилоятида 11 мегаваттли 148 та шундай станция қуриш бошланган. Умуман, ҳудудларда 2 мингта микро ГЭС қуриб, йилига қўшимча 600 миллион киловатт электр олиш мумкин.
Мутасаддиларга бу борада хусусий шериклик шартларини ишлаб чиқиб, тадбиркорларга эълон қилиш топширилди.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги яхши тажрибаларни кўрсатиб ўтди. Жиззах вилояти Дўстлик туманида сув бошқарувини ақлли тизимга ўтказиш бўйича 21 миллион долларлик лойиҳа якунланган. Сув тақсимланадиган 2 мингта нуқтага ҳисоблагич ва видеокамера ўрнатилган. Бунда автоматлашган бошқарув натижасида 20 фоиз, суғориш тармоқларини таъмирлаш ҳисобига яна 10 фоиз сув тежалади. Сув бошқаруви хусусий секторга берилиб, фермерлар билан кооперация тузилади. Илк бор сувга олдиндан тўлов бўлади.
Вилоят ҳокимларига ушбу тизимни ўрганиб, сув таъминоти оғир туманларда жорий этиш вазифаси қўйилди.
Бугунги кунда ерларни суғоришга 1 минг 600 дан зиёд насос станция ишлатилмоқда. Улар ўзига яраша электр энергияси талаб қилади. Шу боис 2025 йил – сув хўжалигида “насослар самарадорлигини ошириш йили” бўлиши белгиланди.
Хусусий шерик билан тежамкор насос ва қуёш панели ўрнатиб, 20 фоиз электр тежаш мумкин. Масалан, хоразмлик деҳқонлар шундай қилаяпти. Шунингдек, қуёш панели ўрнатиб, эҳтиёжидан ортган электрни давлатга сотиб, ойига қўшимча 7-8 миллион сўм даромад олаяпти.
Мутасаддиларга ушбу тажрибани кенгайтиришни рағбатлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Республика бўйича 2 миллион гектарда сув тежовчи технологиялар жорий қилингани натижасида ўтган йилнинг ўзида 2 миллиард куб метр сув тежалган. Лекин айрим далаларда ўрнатилган ускуналар ишламаяпти.
Энди бу қатъий назоратга олинади. Келгуси йилда яна 500 минг гектарда сув тежовчи технологиялар ўрнатилади. Қорақалпоғистонда қўлланган лазерли текисланган ернинг ҳар гектарига 1 миллион сўмдан субсидия бериш тизими энди Хоразмда ҳам бўлади. Бошқа ҳудудларда ҳам лазерли текислаш кенгайтирилади.
Баҳор ва куздаги сел сувларини йиғиш – соҳадаги яна бир манба. Самарқанд, Қашқадарё, Сурхондарё, Наманган, Фарғона ва Тошкент вилоятларида шундай иншоотлар барпо қилиб, 50 минг гектарда сув таъминотини яхшилаш имкони бор. “Ўзбекгидроэнерго” компанияси бу борада икки йиллик режа олди.
Президентимиз сув хўжалиги соҳасида кескин ўзгариш қилишнинг бирдан-бир йўли рақамлаштириш эканини таъкидлади.
Насос станцияларига онлайн назорат ва “ақлли сув” қурилмалари олиб келинган. Лекин улардан олинадиган маълумотларни жамлаб, таҳлил қиладиган ахборот тизими йўқ. Сув истеъмоли ва ҳисоб-китоби ўта мураккаб.
Шу боис вазирлик ҳузурида Сув хўжалигини рақамлаштириш маркази тузилиши белгиланди. Унда сув истеъмоли ва ҳисобини юритишнинг ягона ахборот тизими ишга туширилади.
Мутасаддиларга сув хўжалигида 2030 йилгача бўлган энг муҳим лойиҳалар дастурини тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан вазирлар, ҳокимлар ва соҳа мутахассисларининг фикр ва таклифлари эшитилди.

Efficiency and effectiveness in the water sector - requirements of the time
On November 7, President Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference meeting on measures for rational use of water and energy resources, as well as loss reduction in agriculture.
Today, the world is witnessing an increase in environmental problems and natural disasters. The region is facing a threat of water shortage, and Uzbekistan is taking active measures to introduce water-saving technologies and protect this valuable resource.
In particular, by concreting 550 kilometers of canals and ditches, water supply has been improved on an area of 200,000 hectares, which will save 450 million cubic meters of water annually. Farmers and clusters also concreted 13 thousand kilometers of internal networks.
The water management system has been reformed: a water metering system has been introduced in the districts, and farmers have learned to control water consumption. The transparent system made it possible to double the volume of water supplied to the fields this year, as well as to account for an additional 6 billion cubic meters.
Nevertheless, pressing problems remain. For example, supplying each cubic meter of water for clusters and farmers costs on average 212 soums, while in Bukhara, Kashkadarya and Namangan provinces the cost is 2-3 times higher.
In recent years, $1 billion has been allocated to modernize large pumping stations such as Karshi, Amu-Bukhara and Amu-Zang. However, due to the deterioration of medium and small pumps, the cost of water continues to rise. Despite reduction of water losses by 10-15 percent through concreting of canals, losses are still high in 20 districts.
Taking into account these problems, the following tasks were identified at the meeting. At present, 18 thousand kilometers of main canals and 94 thousand kilometers of internal canals are to be concreted. 800 billion soums will be allocated for these works next year.
Last year, the cost of concreting was halved thanks to support that included the provision of machinery, labor and construction materials. Through direct contracts with contractors for cement supply, the cost of production can be further reduced by 20 percent.
It was also noted that water flow in concreted canals is accelerated, which creates opportunities for the construction of small hydropower plants. The construction of 148 such stations with a total capacity of 11 megawatts has been started in Navoi region. In the future, it is planned to build 2 thousand micro-hydroelectric power plants, which will allow receiving additional 600 million kilowatts of electricity annually.
Responsible persons have been instructed to develop and communicate to entrepreneurs the terms of participation in such projects.
The President cited successful examples. In particular, in Dustlik district of Jizzak province, a project worth $21 million to introduce an intelligent water supply management system has been completed. Meters and video cameras have been installed at 2 thousand points. Automated management saved 20 percent of water, and repair of irrigation networks saved another 10 percent. Water management has been transferred to the private sector. For the first time, payment for water will be made in advance.
Hokims are instructed to study this experience and implement it in areas with problematic water supply.
Currently, more than 1.6 thousand pumping stations are used for irrigation of lands in the country, which require significant energy inputs. Therefore, 2025 has been declared the year of increasing the efficiency of pumping stations in the water sector.
Cooperation with private partners and installation of energy-saving pumps and solar panels will reduce electricity consumption by 20 percent. In Khorezm province, farmers are already implementing such solutions, receiving additional income from selling surplus energy to the state in the amount of 7-8 million soums monthly.
Responsible persons have been instructed to expand this experience and support it.
To date, water-saving technologies have been introduced on an area of 2 million hectares, which saved 2 billion cubic meters of water only last year. However, on some fields the equipment is not functioning efficiently.
Now this issue will be taken under strict control. Next year, water-saving technologies will be introduced on another 500 thousand hectares. The system of subsidizing laser field leveling, previously introduced in Karakalpakstan, will be extended to Khorezm province, and the use of laser leveling in other regions will be expanded.
Collection of flood waters in spring and fall is another important source of water. Such structures will be built in Samarkand, Kashkadarya, Surkhandarya, Namangan, Fergana and Tashkent regions, which will improve water supply on 50 thousand hectares. “Uzbekhydroenergo” company has developed a two-year plan for work in this area.
The President pointed out that digitalization is the only way to make fundamental changes in the water sector.
Online control systems and smart meters have been introduced at pumping stations. However, there is still no information system for collecting and analyzing data from these devices. Accounting and calculation of water consumption remain complicated.
In this regard, the Center for Digitalization of the Water Sector will be established under the Ministry of Water Management, where a unified information system for water consumption accounting and control will be launched.
Responsible persons are charged to develop a program of priority projects in the water sector until 2030.
Opinions and proposals of ministers, khokims and specialists on the discussed topics were delivered at the meeting.