Уйғонаётган арслон: янгиланиш даври
Мен айни дамда минтақанинг геосиёсий манзараси, бугунги кундаги мавқеи борасида батафсил тўхталмоқчи эмасман. Ҳозир айни жараёнларга бевосита таъсир этиш қувватига эга бўлган, сиёсатчилар тили билан айтганда, ҳақли маънода минтақанинг геосиёсий акторига айланиб бораётган Янги Ўзбекистонимизнинг дадил қадамлари, кундан-кун ошиб, юксалаётган халқаро имижи борасидаги мухтасар фикрларим билан ўртоқлашмоқчиман.
Очиғи, мени бугун айтмаса бўлмайдиган, юрагимни тўлқинлантириб юборган қувончли воқеалар ёзишга ундади, қўлимга қалам олишга мажбур этди десам, тўғри гапни айтган бўламан.
Абдурауф ФИТРАТ
Америкалик сиёсатчилардан бири Марказий Осиё минтақасининг айни даврдаги ҳаёти ва тақдири ҳақида «...улар бугун постсовет ёки посткоммунистик мамлакатлар эмас» деган фикрни билдирган эди.
Илмий тадқиқот доиралари орасида қотиб қолган (стереотип) тушунчаларнинг эскирганига ишора қилувчи ушбу қарашни илғаб олиш учун бугун махсус илмлар эгаси бўлиш шарт эмас. Дейлик, бундан ўн-ўн беш йил илгари сиёсий табиати миллий айирмачилик, ўзаро адоват ва пинҳона душманликка мойил бўлган Марказий Осиё жамиятлари — минг йиллик қўшнилар ўртасидаги муносабатлар бугунга келиб, ҳайрон қоларли даражада ўзгариб кетди. Кечагина бир-биридан устунлиги, «қадимий»лиги ва айнан шу сабабларга кўра, минтақанинг тарихий-маданий меросига кўпроқ дахлдор эканини зўр бериб исботлашга уринаётган, баъзи ўринларда бир-бирини кескин ҳақорат қилишгача бораётган одамлар айнан бугун фавқулодда «якдил қўшнилар»га айланиб қолишди.
Бу ҳодисани ифода этувчи, аниқ далил сифатида баҳоловчи воқеа-ҳодисаларни кун-кунора кўриб, эшитиб турибмиз. Ҳолбуки, ҳозиргина айтганимиздек, ён қўшниларнинг бир-бирларига нисбатан олиб борган ёпиқ ва нохолис сиёсати минтақанинг умумий тарихи, маданий меросини «нафрат тили»га айлантириб қўйганди. Тарих ва боболардан қолган умуммерос ҳукмрон сиёсатлар томонидан мафкуралаштирилиши, тўқиб-бичилиши оқибатида Евроосиё маркази — бир замонлар улкан империяларга асос солган, шавкати оламни тутган заминда, таассуфки, мустақилликка эришган ва айни пайтда бир-бирига терс бурилган беш давлатни пайдо қилди. Ва айни пайтда бу ҳолат атрофдаги анъанавий акторлар учун минтақани геосиёсий объект даражасида ушлаб туриш имконини берди.
I
Ўтаётган август ойи ҳаммамиз учун хайрли, қувончли хабарлар ва тафсилотлар билан бошланди. Ва айтиш мумкинки, мен назарга олмоқчи бўлган икки муҳим воқеа ҳам Янги Ўзбекистонимизнинг дунё сиёсати, маданияти ва замонавий тарихидаги юксалиб бораётган ўрни билан боғлиқ. Бу факторлар кечагина Ўзбекистон Президентининг Қозоғистонга амалга оширган давлат ташрифи ва Остона шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувидаги иштироки ҳамда спортчиларимизнинг Париж олимпиадасидаги тарихий ғалабаси сабаб қалбимни жўштираётган фикрлар билан боғлиқ қайноқ ўйлардир.
Тўғри, баъзилар «Хўш, Президент бундай форматдаги учрашувларда кўп бор иштирок этган, спортчиларимиз ҳам бошқа ғолиб давлатлар атлетлари қатори зафар қучишдида, шунга шунча ҳаяжонми?» дея писанда қилиши мумкин.
Аммо бундай кимсаларга менинг ҳам саволим бор: хўш, мустақил бўлганига ўттиз уч йил бўлаётган Ўзбекистон билан жаҳон давлатлари қачон бу даражада жиддий ҳисоблашган, бошидан оғир ситамларни ўтказган бу мамлакат ва халқ қачон халқаро сиёсатнинг мустақил субъекти сифатида эътироф этилган? Қачон икки юздан ортиқ давлатлар спортчилари иштирок этган халқаро беллашувда юртимиз вакиллари ўн учинчи ўринда қайд этилган, қачон Ўзбекистон мадҳияси бундай нуфузли мусобақаларда устма-уст саккиз бор янграган, байроғимиз ўн уч бор ғолиблар шоҳсупаси узра юксалган ва биз яна қай маҳал «ўзбек спортчилари дунёда тенгсиз» деган эътирофларни эшитганмиз?!
Албатта, бугун халқимиз ҳаётидаги муҳим ҳодиса сифатида баҳоланаётган ушбу икки омил Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг деярли саккиз йилдан буён олиб бораётган машаққатли меҳнатларининг муносиб меваси десам, мени ҳеч ким инкор қилолмайди.
Аввало, Қозоғистондаги учрашувлар ҳақида мухтасар тўхталмоқчиман. Зотан, айни ташриф тафсилотлари Миллатимиз Лидерининг бундан етти-саккиз йил илгари минтақа бўйича бошлаган ҳаётбахш сиёсатининг самараларини аниқ кўрсатгандек бўлди.
Ҳаммамиз яхши биламиз, 7 — 9 август кунлари давлатимиз раҳбари давлат ташрифи билан Қозоғистонда бўлди. Ташриф аввалида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев раислигида Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси бўлиб ўтди.
Кези келганда шуни алоҳида айтиш керакки, икки қўшни давлат раҳбарлари ўртасидаги бу даражадаги учрашув тарихимизда илк бор ўтказилди. Жаҳон ҳамжамияти, халқаро экспертлар томонидан минтақанинг асосий локомотивлари, дея эътироф этилаётган давлатларнинг ҳамкорлик масаласида бундай юқори даражага чиқиши ҳали кузатилмаган. Тан олиш керак, илгарилари ҳам Марказий Осиё, «минтақа бирлиги» ёки ўта мафкуралаштирилган «Туркистон — умумий уйимиз» деганга ўхшаш устмиллий умумий тушунчалар мавжуд бўлган эса-да, гуруҳ сифатидаги ўзига хослик ўта мужмал эди. Икки асосий куч бўлган қўшниларнинг минтақада олиб бораётган ҳаракатлари ўша мавҳумликни аниқ ҳаракатга айлантиришда муҳим қадам бўлмоқда. Бу ҳақда сал кейинроқ, ҳозир эса бевосита давлатларимиз ва халқларимиз тарихига зарҳал ҳарфлар билан битилишга арзигулик йиғилиш — Давлатлараро Олий кенгашнинг биринчи мажлиси тўғрисида батафсилроқ тўхталамиз.
Ташриф доирасида Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши йиғилишлари, бизнес форуми, сиёсий маслаҳатлашувлар, таҳлилий марказлар форуми, интеллектуал ўйинлар муваффақиятли ўтказилди. Бундан ташқари, кино кунлари ва бошқа маданий тадбирлар ўтказилдики, бу халқларимизнинг нафақат сиёсий-иқтисодий, балки маданий жиҳатдан ҳам якдиллигини оширишга хизмат қилади десам, янглишмаган бўламан.
Ушбу учрашувлардаги энг диққатга сазовор воқеалардан бири шуки, икки мамлакат раҳбарларининг 2024 — 2034 йилларга мўлжалланган стратегик шериклик ва иттифоқчилик дастури қабул қилинди. Айни ҳужжат Ўзбекистон — Қозоғистон дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларида янги босқич бошланганини англатади, албатта.
Шуни қувонч билан айтиш мумкинки, давлатларимиз ўртасидаги муносабатлар динамикаси мисли кўрилмаган даражаларга кўтарилиб бораётир. Буни бўлиб ўтган учрашувлар, масалан, томонларнинг бизнес форуми ва ишбилармонлик учрашувлари якунлари бўйича 7 миллиард долларлик салмоқли келишувлар имзолангани мисолида ҳам кўриш мумкин...
— Биз кўп қиррали муносабатларимизда янги саҳифа очдик — Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлисини ўтказдик. Ушбу формат давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори даражаси ифодаси бўлиб, мамлакатларимиз ва халқларимизнинг яқин алоқалари, уларнинг барча йўналишларда ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий интилишини яққол намоён этади, — деди давлатимиз раҳбари ушбу учрашувда.
Албатта, минтақанинг юраги бўлмиш икки давлат ўртасидаги муносабатларнинг янги босқичга чиқиши жаҳон ҳамжамиятини ҳам, халқаро экспертларнинг ҳам эътиборидан четда қолмади. Таҳлилчилар, «ақл марказлари» айни ташриф тафсилотларини кенг шарҳлади. Хусусан, Малая университети (Малайзия) қошидаги Осиё ва Европа институти директори ўринбосари Рой Энтони Рожерс ўз кузатишларини қуйидагича баён этди:
«Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари ўртасидаги мустаҳкам тарихий алоқалар ва шахсий дўстона муносабатлар туфайли ўзбек — қозоқ муносабатларининг бугунги ҳолати алоҳида динамика, ўзаро тушуниш ва ишончнинг юксак даражаси билан ажралиб туради. Ўзбекистон Президентининг Қозоғистонга ушбу ташрифи нафақат икки мамлакат халқлари, балки бутун Марказий Осиё минтақаси равнақи учун ҳам тарихий аҳамиятга эга, деб ҳисоблайман».
Минтақа ҳамкорлиги йўлида Ўзбекистон юритаётган сиёсатни юқори баҳоларкан, «Premium Construction» компанияси (Қатар) бошқарувчи ҳамкори Насри ал-Саади эса ўз мақоласида ён қўшниларнинг самимий ҳаракатларига урғу беради:
«Икки мамлакат етакчилари халқаро ҳамкорликнинг тобора оммалашиб бораётган механизмларига айланиб бораётган Маслаҳат учрашувлари ва «Марказий Осиё плюс» платформалари орқали минтақани бирлаштириш ва саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш тарафдори ҳисобланади. Улар глобал ва минтақавий сиёсат масалаларида ҳам бир-бирларини фаол қўллаб-қувватлаб келмоқда».
Табиийки, менинг мақсадим ушбу тарихий учрашув ҳақида хориж таҳлилчилари фикрларини қалаштириб ташлаш ёки шарҳлаш эмас. Кўзлаган ниятим — шу муқаддас юрт, азиз халқи учун турли қийинчиликлар, босимлар, ташқи ва энг афсусланарлиси, ўзингдан чиққан бало — ички «ўйинлар»ни енгиб ўтиб, совуққонлик ва донишмандлик билан кўзлаган манзилига интилаётган ва бу жараёнда улкан ютуқларга эришаётган Миллатимиз Лидери Шавкат Мирзиёевнинг жасорат ва садоқатга эврилган фаолияти ҳақида сўзлаш ва бу кайфиятни сизга ҳам улашишдир. Зотан, мен ўзбек халқи, Ўзбекистон номини баланд
ларга кўтарган, кўтараётган шундай инсон билан замондош ва ватандош бўлганимдан мудом фахр туяман.
II
Кавказ мусулмонлари идораси раиси шайхулислом Оллоҳшукур Пошшозода яқинда Ўзбекистон оммавий ахборот воситаларига берган интервьюсида «Шавкат Мирзиёев шахсияти бугун нафақат Ўзбекистон, балки минтақа ижтимоий-сиёсий ҳаётига дахлдор кучга дўнди», деган эди.
Агар жаҳонга таниқли уламонинг биз учун нейтрал шахслигини ҳисобга олсак, ушбу таъриф мутлақо самимий эканига ишонч ҳосил қиламиз.
Дарҳақиқат, бугун халқаро сиёсатда катта қизиқишга сабаб бўлган Марказий Осиё давлатлари Маслаҳат учрашувининг ташаббускори ҳам шахсан бизнинг Президентимиз бўлди.
Эсласангиз, ушбу ташаббус дунё ҳамжамияти томонидан кенг олқишланган ва илк учрашув 2018 йил 15 мартда Остонада бўлиб ўтган эди. Беш қўшни давлат раҳбарларининг кечагина Қозоғистон пойтахти Остонада ўз ишини олиб борган йиғилиши айни форматнинг янги цикли — даврини бошлаб берди.
Бугунги мақоладаги асосий урғу шу мавзуга тегишли бўлмаса-да, бир мулоҳазани айтишим шарт. Шавкат Мирзиёев бундан 7-8 йил илгари бу учрашувни ташкиллаштиришдан кўзлаган мақсадни мен энди аниқ тушунгандай бўлдим. Бу — минтақанинг бирлиги, ҳа, ҳа, минг йилларки, ота-боболари бирга аҳил-иноқ яшаб келган, аммо турли сиёсий сабабларга кўра, ажралиб, ва ҳатто юқорида айтганимдек, бир-бировига ёвга айланишига озгина қолган халқларимизни бирлаштириш, силтаб узиб олинган тарихий томирларга малҳам қўйиш, бир замонлар чуқур уйқуга кетган «арслон»ни уйғотиш экан...
Ўзингиз бир ўйлаб кўринг, кечаги йиғилишда юз йиллардан буён янграмаган, қўрқув ва талваса ичра тилларга кўчмаган улуғ бир ғоя — «минтақа интеграцияси», «минтақавий ўзига хослик» деган сиёсий чақириқлар ўртага ташланди.
— Маданий-тарихий мероснинг умумийлигини ҳисобга олган ҳолда, — деди давлатимиз раҳбари ўз сўзида, — халқларимизнинг минтақа келажаги учун дахлдорлиги, бирдамлиги, умумий масъулиятни англашини кучайтиришга катта эътибор беришимиз лозим.
Ўйлайманки, «Марказий Осиё тарихи ва маданияти: ягона ўтмиш ва умумий келажак» халқаро медиаплатформасининг тезроқ ишга туширилиши ушбу йўналишда муҳим амалий қадам бўлади.
Минтақа халқларининг ўзаро бир-бирини тушуниши ва бирдамлигини янада мустаҳкамлаш мақсадида минтақавий ўзига хосликни шакллантиришнинг амалий жиҳатларига бағишланган илмий форум ўтказишни таклиф қиламиз.
Ушбу иқтибосдаги «минтақавий ўзига хослик» деган иборага чуқурроқ назар солсангиз, бу сўз моҳиятан нафақат минтақанинг географик, сиёсий-иқтисодий, балки маданий-мафкуравий жиҳатларини ҳам қамраб олганини кўришингиз мумкин. Хусусан, бу узоқ йиллик мустабидликдан сўнг минтақанинг «йўқолган қалби» — умумий кимлиги (идентики)ни тиклаш борасидаги жасоратли қадам эканини англаб оласиз. Содда ва жайдари тилда айтганда, бу минтақа халқларининг «ўғирланган» ўзлиги, умуммиллий ғурурини тиклаш деганидир.
Қозоғистонда Президентимизга берилган икки юксак мукофот — Қозоғистон Республикасининг «Олтин Қирон» («Олтин бургут») ордени ҳамда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Фахрий нишони — Шавкат Мирзиёевнинг минтақа халқлари, давлатлари ўртасидаги «музлик»ни эритгани, ҳаётимизга боболардан мерос қайноқ дўстлик, меҳру муҳаббатни қайтаргани билан боғлиқ десам, янглишмаган бўламан, назаримда.
Зотан, бунга мисоллар кўп, аммо кеча Парижда ўтган Олимпия ўйинлари жараёнидаги илиқ таассуротлар барчасидан аъло бўлди: шу спорт ўйини қўшни халқларнинг қалбида бир-бирига нисбатан муҳаббат пайдо бўлганини, олдинги ғаразу хусуматлар қалбларимиздан муз каби эриб кетганини исботлади.
Бу, шубҳасиз, минтақада Шавкат Мирзиёев бошлаган ва олиб бораётган меҳр ва самимиятга тўла сиёсатнинг ёрқин намунасидир.
III
Шу кунларда қалбларимизни нурга тўлдирган воқеалардан яна бири, шубҳасиз, Париж олимпиадасида спортчиларимиз эришган ғалабалардир. Ким нима деса, десин, бу ҒАЛАБА Янги Ўзбекистоннинг қалби, ғурури, ифтихорига айланди. Эътибор қилинг, кечагина «колониал», «постколониал» деб тепадан қараладиган, номи халқаро машваратларда шунчаки тил учида айтиб кетиладиган мамлакатимиз жаҳонга ўзининг кимлигини кўрсатиб ва эслатиб қўйди.
Спортчи ёшларимиз 208 та давлат вакиллари қатнашган мусобақада юксак матонат, маҳорат ва ирода кўрсатиб, дунёда 13-ўрин, Осиёда 4-ўрин, туркий, мусулмон ва МДҲ давлатлари орасида 1-ўринни эгаллади. Бир йўла 3 нафар спортчимиз «икки карра олимпия чемпиони», деган юксак шарафли номга сазовор бўлди. Бу оламшумул воқеани ким ўз-ўзидан бўлди, дея олади?!
Айни дамда одамда фавқулодда иккиланиш пайдо бўладики, бугун мамлакатимиз эришаётган ютуқлар биз шу Ватанга дахлдорлигимиз учун кўзимизга ўзгача кўринаётгандир, деган. Аммо у даражада эмас. Бугун мамлакатимиз эришаётган ютуқлар, Президент Шавкат Мирзиёевнинг яратувчанлик қудратини четдагилар ҳам назардан қочирмаётир. Масалан, дунё илм-фанида таниқли олим, тарихчи, этнолог ва антрополог, тарих фанлари доктори, Санкт-Петербургдаги Европа университетининг антропология факультети профессори Сергей Абашин ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида ўз мулоҳазаларини қуйидаги тарзда қолдирган:
«2024 йилги Олимпиада фавқулодда муҳим воқеага айланди. Гендер ва санъат мавзулари муҳокамаси билан эмас, балки, энг аввало, Марказий Осиё мамлакатлари ва айниқса, 8 та олтин медални қўлга киритиб, 13-ўринни эгаллаган Ўзбекистон спортчиларининг кўрсатган ажойиб натижалари билан эсда қоладиган бўлди (эслатиб ўтмоқчиман, олимпиада ютуқлари билан бир қаторда, ўзбек шахматчилари ҳам сўнгги йилларда жаҳон рейтингида юқори ўринларни эгаллаб келяпти). Спорт тилида айтганда, биз Марказий Осиё давлатлари умумбашарий миқёсда танилаётган ва тан олинаётган муҳим ўйинчиларга айланиб бораётганига ва ўз субъектлигини англаб етаётганига гувоҳ бўлиб турибмиз. Бу дунёда ва собиқ постсовет ҳудудида ҳақиқий тарихий силжиш бўлиб, ҳали узоқ давом этадиган ва шубҳасиз, табиий жараёндир».
Албатта, озгина сиёсий маданияти бор одам Абашин ушбу матн орқали нимага ишора қилаётганини яхши англайди. Яъни Ўзбекистоннинг бугун спортда эришаётган ғалабалари унинг миллий субъектга айланаётганини ҳам кўрсатади. Бу, очиқ айтганда, мамлакат сиёсий-мафкуравий жиҳатдан мустақиллигини мустаҳкамлади, энди унга ўртада турадиган ўртакашнинг кераги йўқ, дегани бўлади.
Хулоса ўрнида шуни айтмоқчиманки, шу кунларда ҳаётимизда содир бўлган бу икки қувончли воқеа бизнинг эртамиз порлоқ ва ишончли эканини кафолатлади, Янги Ўзбекистоннинг қатъиятини, унинг жасоратли Лидери Шавкат Мирзиёевнинг иродаси букилмас ва йўли ортга қайтмас эканини ифода этди.

The awakening lion: the era of renewal
An American politician once said of the current life and fate of the Central Asian region: ‘They are neither post-Soviet nor post-communist countries now’.
Today no specialist knowledge is needed to understand this idea, which suggests that such labels are outdated in the research community. For example, ten to fifteen years ago the political behaviour of Central Asian societies – neighbours for thousands of years – was prone to national separatism, mutual dislike and latent hostility, but today they have undergone a remarkable transformation. Ideologues and ordinary Central Asians only a couple years ago endeavoured to prove their superiority, their antiquity and, for these very reasons, their greater belonging to the historical and cultural heritage of the region. Though they still might hurl some sharp insults at each other, now they have become united neighbours.
Every day we see and hear of events that illustrate this unity and provide concrete evidence of it. Meanwhile, as already noted, some latent and outdated policies of these neighbouring countries towards each other still attempt to turn the common cultural heritage of the region into a language of hatred.
As a result of Soviet nationalisation and post-Soviet ideologisation, these five states in the Eurasian centre, the land that once founded great empires and was famous throughout the world, unfortunately turned away from one another after gaining independence. This, in turn, allowed the region to remain a geopolitical object for the modern world’s empires.
At this moment, I do not intend to delve into the geopolitical picture of the region and its current situation. I would like to share my brief thoughts on the bold steps and the international image of what Uzbek leadership is calling ‘New Uzbekistan’. The country is transforming day by day and now has the ability to directly influence regional processes.
These joyful events have made me take up my pen.
I
August 2024 began with good news. That month’s two important events to which I would like to draw attention, are related to the growing role of New Uzbekistan in world politics, culture, and modern history. These were the state visit of the President of Uzbekistan to Kazakhstan and his participation in the Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States in Astana, as well as the historic victory of our athletes at the Olympic Games in Paris.
True, some may argue, “Well, the President has repeatedly participated in meetings in this format, and our athletes have delivered victories commensurate with those from other countries. What’s the big deal?”
But I also have a question for such people: When did the world powers take Uzbekistan, which will soon be celebrating thirty-three years of independence, so seriously? When have this country and its long-suffering people been recognised as independent subjects of international politics? When did our country’s representative reach thirteenth place in a set of international competitions in which athletes from more than two hundred countries took part? When was the anthem of Uzbekistan played eight times at such prestigious competitions? When was our flag raised thirteen times over the winners' podium? And when else did we hear that ‘Uzbek athletes have no equal in the world!’?
Of course, no one will be able to contradict me when I say that these two factors are the worthy fruit of the hard work of our country’s president Shavkat Mirziyoyev.
I would like to say a few words about the meetings in Kazakhstan. The details of this visit vividly demonstrated the results of Mirziyoyev’s changes in regional policy, which he put into place eight years ago.
The first meeting of the Interstate Supreme Council, which took place 7-9 August 2023, was cochaired by Mirziyoyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
This was the first time in our history that the leaders of these two Central Asian states have met to agree on multifaceted supranational cooperation, which is recognised by the world community and international experts as one of the main locomotives of international affairs in the modern world. In the past, despite supranational general concepts such as ‘Central Asia’, ‘regional unity’ or the substanceless slogan ‘Turkestan is our common home’, the identity of the region as a whole has remained extremely blurred. The actions of Kazakhstan and Uzbekistan, the two main powers in the region, towards this end are an important step in transforming these previous abstractions into a concrete plan. We will talk about this a little later, but for now let us focus on the first meeting of the Interstate Council.
The visit hosted meetings of the Intergovernmental Commission and the Business Council, as well as a business forum, political consultations, a think tank forum and intellectual games. The organizers of the meetings also organised cinema days and other cultural events to strengthen the unity of Central Asian peoples in cultural terms as well as economic and political.
One of the most significant events of these meetings was the adoption by the leaders of the two countries of the Programme for Strategic Partnership and Allied Cooperation for 2024-2034. This document undoubtedly marks the beginning of a new stage in Uzbek-Kazakh relations of friendship and good neighbourliness.
Economic relations between the two parties have already reached record highs in recent years. As a result of previous meetings, such as economic forums and business meetings of the parties, solid agreements worth $7 billion were signed.
‘We have opened a new chapter in our multifaceted relations – we have held the first meeting of the Supreme Interstate Council. This format is an expression of the highest level of interstate cooperation and clearly demonstrates the close ties between our countries and peoples and their firm desire to strengthen cooperation in all areas,’ Mirziyoyev said at the meeting.
Of course, this unprecedented level of cooperation between the two countries did not go unnoticed by the world community and international experts. Analysts and think tanks commented widely on the details of the visit. In particular, Roy Anthony Rogers, Deputy Director of the Asia and Europe Institute at the University of Malaya (Malaysia), outlined his observations as follows:
‘Thanks to the strong historical ties and personal friendship between the leaders of Uzbekistan and Kazakhstan, the current state of Uzbek-Kazakh relations is characterised by special dynamics, a high level of mutual understanding and trust. I believe that this visit of the president of Uzbekistan to Kazakhstan is of historic significance not only for the peoples of the two countries, but also for the prosperity of the entire Central Asian region.’
Praising Uzbekistan’s policy of regional cooperation, Nasri Al Saadi, Managing Partner of Premium Construction (Qatar), focuses in his article on the sincere actions of the neighbouring countries:
‘The two leaders are committed to uniting the region and coordinating efforts through consultative meetings and the Central Asia Plus platforms, which are becoming increasingly popular mechanisms for international cooperation. They actively support each other on global and regional political issues’.
Of course, my aim is not to summarise or comment on the opinions of foreign analysts on this historic meeting. My intention is to tell you about the activities of Mirziyoyev, who is striving with equanimity and wisdom to achieve his goal of transforming Uzbekistan’s previous isolation into regional openness and is achieving great success. After all, I am always proud to be a contemporary and compatriot of a person who has glorified and continues to glorify the name of the Uzbek people and Uzbekistan.
II
Sheikh ul-Islam Allahshukur Pashazadeh, Chairman of the Caucasus Muslim Board, said in a recent interview with the Uzbek media that ‘Mr Mirziyoyev’s personality today has become a force that influences not only the socio-political life of Uzbekistan, but also the region’.
This fact continues to manifest itself in other examples. For instance, our president personally initiated the Consultative Meeting of Central Asian States, which has attracted great interest in international politics today.
His initiative was widely welcomed by the international community, and the first meeting was held in Astana on 15 March 2018. The recent meeting of the leaders of the five Central Asian states in Astana, Kazakhstan, marked the beginning of a new cycle of this format.
Although this is not the main focus of today’s article, I must make a comment. I believe I understand the goal Mirziyoyev had in mind when he first initiated this recurring set of meetings 7-8 years ago. The goal is to unite our peoples, to heal the wounds caused by Soviet modernization, to awaken the ‘lion’ that once fell into a deep slumber.
At this most recent meeting, such political appeals as ‘regional integration,’ ‘regional identity’ were put forward with the sincerity that was so often lacking in previous years.
‘Given our common cultural and historical heritage’, Mirziyoyev stated, ‘we must pay great attention to strengthening the ownership, solidarity and shared responsibility of our peoples for the future of the region’.
I believe that the early launch of the international media platform ‘History and Culture of Central Asia: One Past and Common Future’ will be an important practical step in this direction.
In order to further strengthen mutual understanding and solidarity among the peoples of the region, we propose to hold a scientific forum devoted to practical aspects of regional identity formation.
If one takes a closer look at the expression ‘regional identity’ in this quote, you will see that this term essentially encompasses not only geographical, political, economic, but also cultural aspects of the region. This is a bold step towards restoring the region’s lost soul – a shared identity after years of Soviet rule.
The two high honours awarded to the President of our country in Kazakhstan – the Altın Qıran (Golden Eagle) Order of the of the Republic of Kazakhstan and the Badge of Honour of the Heads of the Central Asian States – attest to Mirziyoyev’s melting of the ice between the peoples and states of the region and his restoration of the warm friendship and love inherited from our ancestors.
This is undoubtedly a vivid example of the policy initiated and pursued by president Mirziyoyev in the region, full of kindness and sincerity.
III
Of course, our success at Olympic Games in Paris continues to warm our hearts. These victories have become the heart, pride and honour of New Uzbekistan. Remember that only yesterday our country, which was looked down upon as ‘colonial’ or ‘post-colonial’ and whose name was only mentioned in passing at international meetings, showed the world its presence.
In addition to placing 13th in the gold medal count at the Olympics, Uzbekistan garnered 4th place in Asia and 1st place among the Turkic, Muslim and CIS countries. Three of our athletes were also honoured with the high title of “Two-Time Olympic Champion.”
One might say that the achievements of our country today seem special to us only because we are Uzbek citizens. But no, these are international recognitions that the country has not achieved in centuries. The accomplishments of our country today, the creative power of Mirziyoyev, have not been overlooked from the outside. For example, well-known historian, ethnologist and anthropologist of Central Asia Sergey Abashin, expressed his impression of Uzbekistan’s performance at the Olympics on his social media pages as follows:
‘The Paris-2024 Olympic Games were an extremely important event. They will be remembered not for the discussion of gender and artistic issues, but above all for the remarkable results of athletes from Central Asian countries, and in particular from Uzbekistan, which won 8 gold medals and finished 13th (I would like to remind you that in addition to their Olympic successes, Uzbek chess players have been ranked high in the world rankings in recent years). In sport, we are witnessing the emergence of Central Asian countries as major players, recognised and acknowledged worldwide, and becoming aware of their subjectivity. This is a real historical change in the world and in the post-Soviet space, still a long and certainly natural process.’
Abashin here remarks that Uzbekistan’s successes in sport today show that it is becoming a known entity on the world stage. Frankly, this means that the country no longer needs a mediator – such as ‘former Soviet state’ or ‘site of a former US base for Afghanistan’ – to understand its position in the world.
In conclusion, I would like to say that these two place-setting events for Uzbekistan of the past month promise only further bright moments ahead, express the determination of New Uzbekistan, and the innovative path of its leader, president Mirziyoyev.