Ўзбекистон суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган янги ислоҳотлар амалий натижаларга қаратилган
Ўзбекистонда жиноят-ижроия соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий мақсади жазо ҳамда унинг ижро этиш тизимини либераллаштиришга қаратилган бўлиб, шу асосда қатор стратегик вазифалар белгилаб олинди. Хусусан:
биринчидан, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича ҳаракатлар стратегиясида жиноят, жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш ва либераллаштириш, алоҳида жиноий қилмишларни декриминаллаштириш, жиноий жазолар ва уларни ижро этиш тартибини инсонпаpваpлаштириш давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштиришнинг устувор йўналишларидан бири сифатида кўрсатилди;
иккинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 14 майдаги қарори билан “Жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш концепцияси” қабул қилиниб, жиноий жавобгарлик ва жазо тизимини такомиллаштириш, хусусан, эскирган ҳамда замонавий талабларга жавоб бермайдиган жазолар шакли ва турларини чиқариб ташлаш, жиноятларнинг олдини олишга қаратилган жазо турлари ва бошқа ҳуқуқий таъсир чораларини жорий этиш, жазони енгиллаштириш ёки шахсни жиноий жавобгарлик ёхуд жазодан озод қилиш шартларини тартибга солувчи нормаларни кенгайтириш вазифаси белгиланди;
учинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 7 ноябрдаги “Жиноят-ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида маҳкумлар ҳуқуқларига сўзсиз риоя этилиши, уларнинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлашнинг сифат жиҳатидан янги механизмларини жорий этиш, умумэътироф этилган халқаро стандартларга мос равишда маҳкумлар ҳуқуқлари доирасини янада кенгайтириш каби устувор вазифалар белгиланди;
тўртинчидан, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида маҳкумлар, жазони ўтаб чиққан шахсларнинг меҳнат, ижтимоий таъминот ва халқаро эътироф этилган бошқа ҳуқуқларини таъминлаш, уларнинг ижтимоий мослашуви ҳамда жамиятга реинтеграциясига кўмаклашишнинг самарали механизмларини жорий этиш, жазо тизимига инсонпарварлик тамойилини кенг жорий этиш мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойиллари тараққиётининг энг асосий ва зарур шарти сифатида қайд этилди;
Бешинчидан, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш амалиётини 30 фоиздан 20 фоизга тушириш вазифаси суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотларнинг бош мезони сифатида мустаҳкамланди;
Олтинчидан, 2023 йилнинг 30 апрелидаги Референдумда янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилиниб, унда халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган нормалари асосида инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатланиши, шунингдек, ўлим жазосининг тақиқланиши белгилаб берилди.
Шу билан бирга, мазкур стратегик мақсадларни амалга ошириш бўйича жазони ижро этиш тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган 3 та қонун, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2 та фармони ва 7 та қарори, ҳукуматнинг 20 дан ортиқ қарор ва фармойишлари, 15 дан ортиқ идоравий ва идоралараро норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Натижада жазо муддатини ўтаётган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари доираси кенгайтирилиб, халқаро стандартларга мувофиқлаштирилди.
Таъкидлаш ўринлики, муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан жазони ижро этиш муассасаларида жазо ўтаётган маҳкумларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасидаги ишлар мутлақо янги босқичга кўтарилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелдаги “Ички ишлар органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан қуйидагилар белгиланди:
жазони ижро этиш тизимини такомиллаштириш, маҳкумларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг ҳимоясини таъминлаш, қайта жиноят содир этилишининг олдини олиш мақсадида уларни ахлоқан тузатиш бўйича тарбиявий ишларнинг самарадорлигини ошириш;
маҳкумларнинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлаш, келгусида жамиятга ижтимоий мослаштириш учун ахлоқан тарбиялаш ҳамда меҳнатга ўргатишнинг шаффоф ва янада самарали ҳуқуқий механизмларини жорий этиш;
замонавий халқаро стандартлар ва илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда жиноят-ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш;
жазони ижро этиш муассасалари ҳамда тергов ҳибсхоналарида қатъий интизом ва қонунийликни таъминлаш, коррупциявий ҳолатларнинг олдини олиш, шунингдек, маҳкумларни сақлаш ҳолати устидан назорат олиб бориш жараёнларини тўлиқ автоматлаштириш;
жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумлар, шу жумладан, уларнинг қариндошлари томонидан қонун билан тақиқланмаган буюмларни эркин бозор механизмларига асосланган электрон дўконлар орқали сотиб олиш имкониятини яратиш;
маҳкумларни қайта тарбиялашнинг тактикасини тўғри белгилаш ва улар томонидан ҳуқуқбузарлик содир этилишининг барвақт олдини олиш мақсадида ҳар бир маҳкумнинг хулқ-атвори ҳамда шахси ҳақидаги маълумотлар электрон базасини юритиш ва шу асосда маҳкумларни тақсимлаш жараёнини тўлиқ рақамлаштириш.
Эътироф этиш жоизки, жазони ижро этиш соҳасида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотлар пировардида бир қатор амалий натижаларга эришилди, хусусан:
биринчидан, вояга етмаган маҳкумларга ота-оналари билан учрашувларга нисбатан чекловлар олиб ташланди, шунингдек, аёл маҳкумларга болалар уйида тарбияланаётган фарзандлари билан чекланмаган миқдорда учрашиш ҳуқуқи берилди;
иккинчидан, маҳкумларнинг таълим олиши ва касб-ҳунар эгаллашларига алоҳида эътибор қаратилиб, жазони ижро этиш муассасаларида “Уста-шогирд” мактаблари фаолияти йўлга қўйилди;
Хусусан, бугунги кунда колонияларда 6 та умумтаълим мактаби ва 4 та касб-ҳунар маркази фаолият юритмоқда. Колониялардаги мактабларда 2000 дан зиёд касб-ҳунар марказларида 5 мингдан зиёд маҳкумлар тикувчилик, дурадгорлик, мебелсозлик, автоэлектрик, чилангар ва бошқа касб-ҳунарларга ўқитилиб, уларга 16 та мутахассислик бўйича шаҳодатномалар топширилмоқда;
учинчидан, Ўзбекистон Республикаси “Таълим тўғрисида”ги қонунига асосан, жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган маҳкумларга масофавий таълим олиш ҳуқуқи берилди;
Шу асосда олий таълим олиш истагидаги маҳкумларнинг орзуси рўёбга чиқарилиб, 2021–2023 йиллар мобайнида 25 нафар маҳкум нуфузли миллий олий таълим муассасалари, шунингдек, халқаро олий таълим муассасаларининг мамлакатимиздаги филиалларига ўқишга қабул қилинди;
тўртинчидан, маҳкумларнинг ижтимоий таъминотига алоҳида эътибор қаратилиб, пенсия олиш ҳуқуқи кафолатланди
(2024 йил 1 январь ҳолатига кўра 676 нафар маҳкумга пенсия тайинланган) ва иш ҳақидан ижтимоий суғурта ажратилмаслиги белгиланди. Маҳкумларнинг телефон сўзлашуви, йўқлов ва учрашувлари сони қарийб икки баробарга кўпайтирилди;
бешинчидан, маҳкумларнинг сиёсий ҳуқуқларини кенгайтириш йўналишида Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт талаблари, шунингдек, Франция, Германия, Нидерландия Буюк Британия, Германия, Туркия давлатларининг ижобий тажрибалари миллий қонунчиликка татбиқ этилиб,ижтимоий хавфи катта бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жинояти учун жазо ўтаётган маҳкумларга илк бор сайлов ҳуқуқи берилди.
Шу асосда 2019 йилдаги Парламент сайловида 3 619 нафар, 2021 йилдаги Президент сайловида 8 203 нафар ва 2023 йилдаги референдумда 9 738 нафар маҳкум овоз бериш каби сиёсий ҳуқуқидан фойдаланди;
олтинчидан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), дипломатик корпус, халқаро, республика ва маҳаллий нодавлат нотижорат ташкилотлар, хорижий ҳамда маҳаллий оммавий ахборот воситалари вакилларининг жазони ижро этиш муассасаларига ташрифини ташкил этиш тартиби белгиланди;
еттинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг
“2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги фармони билан жазони ўтаб бўлган фуқароларнинг келгусида жамиятда ўз ўрнини топишига амалий кўмаклашиш мақсадида уларга тадбиркорлик, меъморчилик, ҳунармандчилик каби фаолиятини бошлаётганда “дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети”ни бериш тизими жорий қилинди;
саккизинчидан, адашиб номақбул йўлга кирган, аммо кеч
бўлса-да ўз қилмиши хатолигини англаб етиб, чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган маҳкумларнинг соғлом ҳаётга қайтишига имкон бериш ва уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Давлатимиз раҳбари томонидан “афв этиш” механизмининг йўлга қўйилгани ҳамда изчил давом эттирилаётганлигини халқимизга хос бағрикенглик, инсонпарварлик, кечиримлилик ва олижанобликнинг яққол намунаси сифатида эътироф этиш ўринлидир.
Хусусан, 2017–2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармонлари билан жами 7128 нафар маҳкум афв этилиб, уларнинг 219 нафарини чет эл фуқаролари ҳамда 377 нафарини аёллар ташкил этган;
тўққизинчидан, ҳукуматнинг тегишли қарорига кўра жазони ижро этиш муассасалардаги шу вақтга қадар ошкор этилиши мумкин бўлмаган айрим маълумотлар, жумладан:
жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахслар сони;
жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналари сони ҳамда улар жойлашган жойи;
жазони ижро этиш муассасаларининг ишлаб чиқариш фаолияти, улар томонидан номенклатура бўйича ва пул билан ифодаланадиган ишлаб чиқарилаётган товар маҳсулотлари;
жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахслар орасида ўлим ҳолатлари сони;
жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган ва тиббий йўсиндаги мажбурлов чоралари қўлланилган маҳкумлар сони тўғрисидаги маълумотлар очиқланди.
Эътироф этиш жоизки, жиноят-ижроия қонунчилиги ва уни амалда татбиқ этиш механизмларини такомиллаштириш, шунингдек, маҳкумларнинг асосий ҳуқуқ ҳамда эркинликларини кенгайтиришда халқаро ҳуқуқ нормалари билан бир қаторда АҚШ, Европа Иттифоқи давлатлари, Россия Федерацияси, Молдова, Қозоғистон, Беларусь ва Қирғиз Республикалари ҳамда бошқа қатор давлатларнинг ижобий тажрибалари инобатга олинди.
Бундан ташқари, жиноят-ижроия қонунчилигига жазони ижро этиш тизими билан боғлиқ халқаро ҳуқуқ нормаларида белгиланган қоидалар ҳам жорий этилди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси жиноят - ижроия қонунчилигига Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2015 йил 17 декабрдаги резолюцияси билан қабул қилинган “Маҳкумлар билан муомала қилишнинг минимал стандарт қоидалари” (Нельсон Мандела қоидалари)миллий қонунчилигимизга татбиқ қилинди.
Бу орқали маҳкумларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиниши кафолатланди, уларга нисбатан қийноқ ва шафқатсиз жазо турлари қўлланилишининг олдини олишга қаратилган механизмлар такомиллаштирилди. Шунингдек:
маҳкумларнинг психологик ёрдам олиш ҳуқуқи таъминланди;
тиббий ёрдамга муҳтож маҳкумларни Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ҳудудий муассасаларига жойлаштиришга рухсат берилди;
оғир касалликка чалинган маҳкумларга телефон орқали қўшимча сўзлашиш ҳамда шифокорнинг рухсати асосида яқин қариндошлари билан учрашиш имконияти яратилди.
Шу билан бирга, маҳкумнинг руҳий ҳолати бузилган вақтда содир этган тартиббузарлиги учун интизомий жазо чорасини қўллаш тўлиқ бекор қилинди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, шунингдек, халқаро ҳуқуқ нормалари ва хорижий мамлакатларнинг ижобий тажрибалари асосида Ўзбекистон Республикасининг жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш мақсадида қуйидаги таклиф ва тавсияларни ҳуқуқни қўллаш амалиётига татбиқ этиш мақсадга мувофиқдир:
маҳкумларнинг асосий ҳуқуқлари доирасини янада кенгайтириш, хусусан алоҳида жиҳозланган хоналарда Интернет жаҳон ахборот тармоғига уланган компьютер техникасидан (ўқув, бадиий, электрон китоблар, нашрлар, таълимга оид материаллар, график тасвирлар)фойдаланиш, электрон давлат хизматлари, шу жумладан нотариат хизматларидан фойдаланиш амалиётини соддалаштирилган тартибини жорий этиш;
маҳкумларнинг таълим олиши, касб-ҳунар эгаллаши ҳамда уларни фойдали меҳнатга кенг жалб этиш;
маҳкумларнинг ҳуқуқий онги ва маданияти, мафкуравий қарашларини юксалтириш, уларда ҳуқуқбузарликларга муросасизлик иммунитетини шакллантиришга қаратилган чора-тадбирларни тизимли равишда белгилаб бориш;
жазодан ва уни ўташдан озод қилишнинг мақбул йўналишларини қонунчиликда белгилаш;
халқаро ҳуқуқ нормалари ва хорижий давлатларнинг илғор тажрибалари таҳлиллари асосида маҳкумларни ижтимоий мослаштириш ва ресоциализация қилишнинг замонавий шаклларини амалиётга жорий этиш.
Шу билан бирга, жиноят ва жиноят-ижроия қонунчилигини янада либераллаштириш, вояга етмаган, аёллар,кекса ёшдагилар ва имконияти чекланган маҳкумларга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинлаш қоидаларини кенгайтириш орқали жиноятчиликка қарши курашишнинг энг самарали миллий тизимини такомиллаштириб бориш бугунги кундаги энг мақбул йўналиш эканлигини унутмаслигимиз лозим.
Мухтасар қилиб айтганда, жазони ижро этиш тизимида ҳуқуқни қўллаш амалиёти ва қонунчиликни такомиллаштириб бориш, амалга оширилаётган ислоҳотларни изчиллик билан давом эттириш мамлакатимизда демократик ҳуқуқий давлат ва одил фуқаролик жамиятини барпо этишга, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтиришга, жамиятда қонун устуворлигини таъминлашга қаратилган “Инсон қадри учун” эзгу ғоясини амалда тўлиқ татбиқ этишга хизмат қилади.

Новые реформы в судебно-правовой системе Узбекистана нацелены на практические результаты
Главная цель в Узбекистане государственной политики в уголовно-исполнительной сфере направлена на либерализацию наказания и системы его исполнения. Исходя из этого, определен ряд стратегических задач. В частности:
во-первых,в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы,совершенствование и либерализация уголовного, уголовно-процессуального законодательства, декриминализация отдельных преступных деяний, гуманизация уголовных наказаний и порядка их исполнения определены одним из приоритетных направлений обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы;
во-вторых, Постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 мая 2018 года была принята «Концепция совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства», направленная на совершенствование системы уголовной ответственности и наказания, в частности, ликвидацию форм и видов наказаний, не отвечающих современным требованиям, а также определена задача введения видов наказания и других правовых мер, направленных на предупреждение преступлений, смягчения наказания или расширения норм, регулирующих условия уголовной ответственности или освобождения лица от наказания;
в-третьих, в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 7 ноября 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию уголовно-исполнительного законодательства», в соответствии с общепризнанными международными стандартами, были определены такие приоритетные задачи, как дальнейшее расширение объема прав осужденных, реализованы качественно новые механизмы обеспечения безусловного соблюдения прав заключенных, уважения их чести и достоинства;
в-четвертых, в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы предусмотрено внедрение эффективных механизмов обеспечения трудовых, социальных и других международно признанных правосужденных и отбывших наказание, внедрение эффективных механизмов содействия их социальной адаптации и реинтеграции в общество, широкое внедрение принципа гуманизма в уголовно-исполнительную систему как самого основного и необходимого условия для реализации принципов справедливости и верховенства закона;
в–пятых, задача сокращения практики назначения тюремного заключения с 30 до 20 процентов, приведеннаяв Стратегии "Узбекистан-2030", определена в качестве основного критерия судебно-правовых реформ;
в-шестых, принятая на референдуме 30 апреля 2023 года Конституция Республики Узбекистан в новой редакции, на основе общепринятых норм международного права установила гарантии прав и свобод человека, а также запрет на смертную казнь.
При этом, для реализации этих стратегических целей были приняты 3 закона, направленные на дальнейшее совершенствование уголовно-исполнительной системы, 2 указа и 7 постановлений Президента Республики Узбекистан, более 20 постановлений и распоряжений правительства, а также 15 ведомственных и межведомственных нормативно-правовых актов.
В результате этого, был расширен объем прав и законных интересов лиц, отбывающих наказание, с приведением в соответствие с международными стандартами.
Стоит отметить, что по инициативе Президента Шавката Мирзиёева работа по обеспечению прав и свобод осужденных, отбывающих наказание в учреждениях исполнения наказаний, вышла на совершенно новый уровень.
В частности, на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2021 года "О дополнительных организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел в области обеспечения общественной безопасности и борьбы с преступностью" установлено следующее:
совершенствование уголовно-исполнительной системы, обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов осужденных, повышение эффективности воспитательной работы по их нравственному исправлению с целью предупреждения возникновения рецидивной преступности;
обеспечение уважения чести и достоинства осужденных, внедрение прозрачных и более эффективных правовых механизмов нравственного воспитания и обучения их труду для социальной адаптации в обществе;
коренное совершенствование уголовно-исполнительного законодательства с учетом современных международных стандартов и передового зарубежного опыта;
полная автоматизация процессов обеспечения строгой дисциплины и законности в учреждениях исполнения наказаний и следственных изоляторах, предотвращение случаев коррупции, а также контроля за состоянием содержания осужденных;
обеспечение возможностив учреждениях по исполнению наказания приобретения осужденными и их родственниками товаров, не запрещенных законодательством, через электронные магазины;
ведение электронной базы данных о поведении и личности каждого осужденного и полной цифровизации на ее основе процесса распределения осужденных в целях правильного определения тактики перевоспитания и раннего предупреждения совершения осужденными правонарушений.
Стоит отметить, что всеобъемлющие реформы, проводимые в сфере наказания, в конечном итоге дают ряд практических результатов, в частности:
во-первых, были сняты ограничения на свидания несовершеннолетних заключенных с родителями, а женщинам-заключенным было предоставлено право бессрочно посещать своих детей в детских домах;
во-вторых, особое внимание уделяется образованию и профессиональной подготовке заключенных, а в исправительных учреждениях, развернута деятельность школ “Уста-шогирд”.
Кроме того, в настоящее время в колониях действуют 6 общеобразовательных школ и 4 профессионально-технических центра. Более 2000 осужденных прошли обучение в школах при колониях и более 5000 – в профессиональных центрах по рукоделию, столярному делу, изготовлению мебели, автоэлектричеству, электромонтажу, слесарному делу и другим профессиям, были вручены сертификаты по 16 специальностям;
в-третьих, в соответствии с законом "Об образовании" осужденным, содержащимся в учреждениях исполнения наказаний, предоставлено право на дистанционное образование.
На этой основе осуществилась мечта осужденных, желающих получить высшее образование, и за период 2021-2023 года, 25 осужденных были приняты в престижные национальные высшие учебные заведения, а также в филиалы международных высших учебных заведений, расположенных в нашей стране;
в-четвертых, особое внимание уделяется гарантиям социального обеспечения осужденных, в частности права на пенсию (по состоянию на 1 января 2024 года пенсии были назначены 676 осужденным) с решением не выделять социальное страхование из их заработной платы. Количество телефонных разговоров, посещений и встреч осужденных увеличилось почти вдвое;
в-пятых, в направлении расширения политических прав осужденных в национальное законодательство были внедрены требования Международного пакта о гражданских и политических правах, а также положительный опыт Франции, Германии, Нидерландов, Великобритании, Турции относительно предоставления избирательного права осужденным, отбывающим наказание за преступления, не представляющие большой общественной опасности, а также за менее тяжкие преступления.
Исходя из этого, 3619 заключенных на Парламентских выборах 2019 года, 8203 – на Президентских выборах 2021 года и 9738 – на референдуме 2023 года воспользовались своим политическим правом голосования;
в-шестых, установлен порядок организации визитав пенитенциарные учреждения представителя Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана), представителей дипломатического корпуса, международных, республиканских и местных некоммерческих организаций, иностранных и местных средств массовой информации;
в-седьмых, УказомПрезидента Республики Узбекистан
"О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы” была введена система предоставления "предварительного пакета социально-материальной помощи", призванная оказать практическое содействие в обретении гражданами, отбывшими наказание, достойного места в обществе и в начале их предпринимательской деятельности;
в-восьмых, последовательное внедрениеглавой нашего государства механизма "помилования" с целью поддержки осужденных, осознавших ошибочность своих действий, искренне раскаявшихся и твёрдо решивших встать на путь исправления, является наглядным примером толерантности, гуманизма, прощения и благородства нашего народа.
В частности, в 2017-2024 годах соответствующими указами Президента Республики Узбекистан помилованы 7128 осужденных, из них 219 иностранных граждан и 377 женщин;
в-девятых, не подлежащая разглашению информация в местах лишения свободы до этого времени, соответствующим решением правительства, стала открытой. Это информация о:
количестве лиц, содержащихся в исправительных учреждениях и следственных изоляторах;
количестве исправительных учреждений и следственных изоляторов и их местонахождение;
производственной деятельности пенитенциарных учреждений, товаров, производимых ими по номенклатуре, выраженные в деньгах;
количестве смертей среди лиц, содержащихся в исправительных учреждениях и следственных изоляторах;
количестве заключенных, содержащихся в исправительных учреждениях и подвергнутых принудительным медицинским мерам.
Необходимо отметить, что в совершенствовании уголовно-исполнительного законодательства и механизмов его практической реализации, а также в расширении основных прав и свобод заключенных, помимо норм международного права, учтён положительный опыт США, стран Евросоюза, Российской Федерации, Молдовы, Казахстана, Беларуси, Кыргызстана и ряда других стран.
Кроме того, положения, закрепленные в нормах международного права, касающихся пенитенциарной системы, были также внедрены в уголовно-исполнительное законодательство. В частности, в нашенациональное законодательство имплементированы “Минимальные стандартные правила обращения с осужденными” (Правила Нельсона Манделы), принятые резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 17 декабря 2015 года.
Благодаря этому, было гарантировано уважение чести и достоинства осужденных, усовершенствованы механизмы, направленные на предотвращение применения к ним пыток и других видов, унижающих достоинство обращений. Вместе с тем:
было обеспечено право осужденных на получение психологической помощи;
было разрешено размещать в территориальных учреждениях Министерства здравоохранения осужденных, нуждающихся в медицинской помощи;
были предоставлены дополнительные телефонные разговоры, а также возможность встречаться с близкими родственниками тяжелобольным осужденным на основании разрешения врача.
В то же время было полностью отменено применение дисциплинарного взыскания осужденному засовершение правонарушения в состоянии психического расстройства.
Исходя из вышеизложенного, а также из норм международного права и положительного опыта зарубежных стран, в целях совершенствования уголовно-исполнительного законодательства Республики Узбекистан, целесообразно внедрить в правоприменительную практику следующие предложения и рекомендации:
дальнейшее расширение сферы основных прав осужденных, в частности введение упрощенного порядка пользования в отдельно оборудованных помещениях, компьютерным оборудованием (учебными, художественными, электронными книгами, публикациями, учебно-методическими материалами, графическими изображениями), подключенным к всемирной информационной сети Интернет, использование электронных общественных услуг, в том числе нотариальных;
широкое вовлечение осужденных в образование, овладение профессиями;
систематическое определение мер, направленных на повышение правового сознания и культуры, идеологических взглядов осужденных, формирование у них иммунитета к нетерпимости к правонарушениям;
законодательное определение оптимальных направлений освобождения от наказания и его исполнения;
внедрение в практику современных форм социальной адаптации и ресоциализации осужденных на основе анализа норм международного права и передового опыта зарубежных стран.
В то же время мы не должны забывать, что дальнейшая либерализация уголовного и уголовно-исполнительного законодательства, а также расширение правил назначения наказаний, не связанных с лишением свободы для несовершеннолетних, женщин, пожилых людей и осужденных с ограниченными возможностями, является оптимальным направлением совершенствования национальной системы борьбы с преступностью.
В заключение стоит отметить, что совершенствование правоприменительной практики и уголовно-исполнительного законодательства, последовательное продолжение осуществляемых реформ служит становлению демократического правового государства и справедливого гражданского общества, дальнейшему укреплению гарантий защиты прав человека, полному воплощению благородной идеи "Во имя чести и достоинства человека", направленной на обеспечение верховенства закона.