Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш узлуксиз жараёндир
Янги Ўзбекистон сўнгги йилларда кенг кўламли ўзгаришлар даврини бошдан кечирмоқда. Мамлакатда коррупцияга қарши курашиш, ишбилармонлик муҳитини ва меҳнат шароитларини яхшилаш, суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, маъмурий ҳамда давлат бошқаруви самарадорлигини оширишга қаратилган йирик ислоҳотлар амалга оширилди.
Бу ислоҳотларнинг марказида мустаҳкам қонунлар ва стратегик режалар билан такомиллаштирилган коррупцияга қарши кенг қамровли дастур турибди. Ислоҳотлар турли соҳаларга қаратилган бўлиб, давлат бошқарувини такомиллаштириш, сифатли давлат хизматлари ва ахборотдан фойдаланишни таъминлаш, суд-ҳуқуқ тизимини модернизация қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Сўнгги йилларда Ўзбекистон ўз халқининг давлат ва хусусий сектор раҳбарларининг шаффоф ва ахлоқий иш олиб бораётганига ишончини ҳис қилишига ёрдам бериш учун катта саъй-ҳаракатларни амалга оширди.
Маълумки, ушбу соҳадаги халқаро стандартлар коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича чора-тадбирлар самарадорлигини ошириш мақсадида қуйидаги элементларга қаратилган:
- Давлат хизматчилари учун қўшимча чекловларни жорий этиш;
- Хусусий секторда шаффофликни ошириш, масалан, қимматли қоғозларнинг ҳақиқий эгаларини/бенефициарларини аниқлаш;
- Коррупцияга қарши курашда молиявий назорат бўлинмаларининг ролини кучайтириш;
- Коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар учун корпоратив ва жисмоний шахсларнинг жавобгарлигини кучайтириш;
- Коллектив чоралар кўриш ташаббусларини қўллаб-қувватлаш.
Юқоридаги стандартларга мувофиқ, 2017 йилда “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонун қабул қилингандан сўнг Ўзбекистонда давлат секторида коррупциянинг олдини олиш борасидаги саъй-ҳаракатлар икки баравар оширилди ва ушбу мақсадга эришиш учун халқаро ҳамкорлик кенгайтирилди. Президент Шавкат Мирзиёев 2016 йилда ҳокимиятга келганидан бери Ўзбекистон иқтисодиётини либераллаштириш ва коррупциянинг олдини олиш чораларини кўрди.
Президент Шавкат Мирзиёев иқтисодиётни либераллаштиришга киришди, бу эса халқаро ҳамжамиятдан катта сармоялар жалб этиш ва Ўзбекистоннинг фаол иқтисодий ўсишига хизмат қилди. Хусусан, Президентнинг 2017 йилдаги қарори билан валютани эркин сотиб олиш ва сотишга рухсат бериш ҳамда валюта конвертацияси курсларини белгилашнинг халқаро механизмларини қўллаш орқали яширин иқтисодиётга қарши курашиш чоралари кўрилди. Ушбу фармон ўнлаб йиллар давомида мавжуд бўлган "қора бозор"ни йўқ қилди, унда ҳақиқий ва расмий конвертация курслари ўртасидаги фарқ тахминан 50% ни ташкил этган.
2020 йилда Президент Шавкат Мирзиёевнинг 6013-сонли фармони билан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ташкил этилди, шунингдек давлат харидлари бўйича мажбурий онлайн платформа ишга туширилди. Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг вазифалари қаторига коррупцияни ўрганиш, фуқаролик жамияти билан ўзаро ҳамкорлик ва шаффофликни ошириш киради.
Коррупция учун ҳукумат амалдорларининг ҳибсга олиниш ва жиноий жавобгарликка тортилишлар сони кўпайди. Бош прокуратура маълумотларига кўра, масалан, 2022 йилда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари ходимларига нисбатан жами 3116 та судлов ҳукми чиқарилган бўлиб, шундан 110 таси республика бошқармалари, 264 таси вилоят бошқармалари ва 2742 таси шаҳар ва туманлар давлат идоралари мансабдор шахсларидир. Бу ишларнинг аксарияти давлат маблағларини ўзлаштириш (2103), мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш (265), фирибгарлик (243) ва пора олиш (169) билан боғлиқ.
Ўзбекистонда коррупцияга қарши кураш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Буни сўнгги йилларда коррупциянинг олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида мазкур соҳада қабул қилинган концептуал меъёрий ҳужжатлар асосида баҳолаш мумкин. Мамлакатда коррупцияга қарши курашнинг самарали механизми, жумладан, ҳуқуқий база ва институционал асос яратилган. Давлат ва жамият қурилишининг барча тармоқларида коррупцияга қарши курашишга қаратилган 70 дан ортиқ меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар мазкур ислоҳотларни амалга оширишда мустаҳкам асос бўлди.
Албатта, 2017 йилда қабул қилинган “Коррупцияга қарши кураш тўғрисида”ги қонун Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашнинг асосий ҳуқуқий асоси ҳисобланади. Қонун давлат хизматчиларидан бевосита ёки билвосита иштирок этиши мумкин бўлган коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар тўғрисида ўз раҳбарларига маълум қилишни талаб қилади ва корпоратив маълумот берувчиларни ҳимоя қилишга қаратилган. Бундан ташқари, қонун оммавий ахборот воситаларига давлат органларидан коррупцияга оид жиноятлар тўғрисидаги маълумотларни сўраш ҳуқуқини беради. Шунингдек, қонунда вазирликлар ва бошқа давлат органлари томонидан ишлаб чиқилаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг коррупция учун янги имкониятлар яратмаслигини таъминлаш мақсадида экспертизадан ўтказиш мажбурий тартибда белгиланди.
Давлат харидлари тўғрисидаги маълумотлар www.d.xarid.uz сайтида жойлаштирилади. Очиқ маълумотлар портали (data.gov.uz), юридик шахслар ва тижорат ташкилотларининг рўйхатга олинган маълумотлар базаси (my.gov.uz) ва бошқа платформалар бугунги кунда очиқлик ва ошкоралик, жамоатчилик назорати тамойилларини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда, булар коррупцияга қарши курашиш ва олдини олишнинг энг самарали воситаларидир. Лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомиллари ҳам тубдан такомиллаштирилди, бу эса тадбиркорлик ва инвестиция муҳитини тубдан яхшилаш, ортиқча бюрократик тўсиқлар ва эскирган меъёрий ҳужжатларни бартараф этиш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Қонун ҳужжатлари маълумотлари Миллий базасига мувофиқ, коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги бошқа муҳим қонун ҳужжатларига қуйидагилар киради:
- Конституция (2023-йил май ойида киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар билан)
- Жиноят кодекси
- “Давлат хизмати тўғрисида”ги қонун
- “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонун
- “Давлат-хусусий шериклик тўғрисида”ги қонун
- Юридик ёрдам тўғрисидаги ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш тўғрисидаги қонун
- Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисидаги қонун
- Электрон ҳукумат тўғрисидаги қонун
- “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги қонун
- Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмга ва оммавий ахборот воситаларининг тарқалишини молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисидаги қонун (охирги ўзгартиришлар 2019-йил январда киритилган) - жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашишнинг ҳуқуқий асосларини тақдим этади.
2022 йилда кучга кирган “Давлат хизмати тўғрисида”ги қонунга кўра, давлат хизматчиларига совғалар қабул қилиш, тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш, хорижий банкларда ҳисоб рақамларини очиш ва чет элда кўчмас мулк сотиб олиш тақиқланади. Шунингдек, давлат хизматчиларининг мол-мулки ва даромадларини мажбурий декларация қилиш тизими жорий этилган.
2017 йилда қабул қилинган “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонуннинг 7-моддасига мувофиқ “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонунни амалга ошириш учун масъул бўлган давлат органларига 2020 йилда ташкил этилган Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Вазирликлари, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги ва Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти киради.
Шунингдек, Коррупцияга қарши кураш бўйича Миллий кенгаш ва унинг ҳудудий органлари мавжуд бўлиб, улар барча тегишли институтларнинг саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштириш ва коррупцияга қарши кураш бўйича давлат дастурларини ишлаб чиқиш учун мўлжалланган. Коррупцияга қарши курашиш агентлиги Кенгашнинг ишчи органи вазифасини бажаради, унга Сенат Раиси раҳбарлик қилади. Агентлик давлат органларидан уларнинг давлат маблағларини сарфлаш, давлат мулкини сотиш ва давлат харидлари, шунингдек, инвестиция лойиҳалари ва давлат дастурларини амалга ошириш тўғрисидаги ҳужжатларни сўраб олиш имконини берувчи профилактика мандатига (ваколатларига) эга. Шунингдек, у фуқаролар ва юридик шахсларнинг коррупцияга оид масалалар бўйича мурожаатларини кўриб чиқиши ва коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар бўйича маъмурий иш ўтказиши, натижаларини эса кейинчалик ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юбориши мумкин.
Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Коррупцияга қарши конвенцияси (UNCAC) ҳамда ИҲТТ нинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё учун Коррупцияга қарши кураш тармоғи (КҚТ) доирасидаги асосий субминтақавий ташаббус бўлган Коррупцияга қарши кураш бўйича Истанбул ҳаракат режасининг аъзоси ҳисобланади. Ўзбекистон яқинда Коррупцияга қарши кураш бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг Глобал оператив тармоғига аъзо бўлди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистонда ҳар бир меъёрий-ҳуқуқий ҳужжат “коррупциядан холи қонунчилик” тамойили асосида ишлаб чиқилиб, коррупцияга қарши курашиш амалиётида тизимли профилактика чора-тадбирлари кучайтирилиб, фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлик механизмларини яратиш орқали жамоатчилик назорати таъминланмоқда.
Қайд этилган ва бошқа чора-тадбирлар мамлакатимизда коррупцияга қарши курашни яхшилашга хизмат қилди. Буни мамлакатимизнинг халқаро рейтинглардаги ўрни яхшилангани ҳам тасдиқлайди. Халқаро бошқарув кўрсаткичларига кўра, Ўзбекистон сўнгги йилларда коррупцияга қарши курашни яхшилаган. Сўнгги йилларда мамлакатимиз Transparency International's Corruption Perceptions Index (CPI) рейтингида ўз ўрнини 42 поғонага яхшилаган. Биргина 2023 йилнинг ўзида мамлакат ўз рейтингини 5 поғонага яхшилади.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашишнинг самарали молиявий, ҳуқуқий ва институционал механизмларини яратиш йўли ўз самарасини берди десак бўлади. Аммо шуни таъкидлаш керакки, коррупцияга қарши кураш фақат бир неча йиллик вазифа эмас. Бу тўхтовсиз жараёндир ва Ўзбекистон ҳукумати бу борадаги халқаро стандартларга мувофиқ коррупцияга қарши ислоҳотларнинг муваффақиятини таъминлаш бўйича янги қадамларни қўйишга интилмоқда.

Узбекистан: борьба с коррупцией – это непрерывный процесс
Узбекистан переживает период трансформации после смены политического руководства в 2016 году. В стране проводятся масштабные реформы, направленные на борьбу с коррупцией, улучшение делового климата, судебные реформы, улучшение условий труда, административную эффективность, защиту прав человека и надлежащее управление.
Центральное место в этих реформах занимает комплексная программа борьбы с коррупцией, подкрепленная сильными законами и стратегическими планами. Реформы были направлены на различные секторы, с акцентом на улучшение государственного управления, обеспечение качественных государственных услуг и доступа к информации, а также на модернизацию судебной системы. За последние годы Узбекистан предпринял значительные усилия, чтобы помочь своему народу почувствовать уверенность в том, что лидеры государственного и частного секторов страны действуют прозрачно и этично.
Как известно, международные стандарты в этой области фокусируются на следующих элементах, которые призваны повысить эффективность мер по предупреждению и борьбе с коррупцией:
- Введение дополнительных ограничений для государственных служащих;
- Повышение прозрачности в частном секторе, например, выявление подлинных владельцев ценных бумаг / бенефициаров;
- Усиление роли подразделений финансовой разведки в борьбе с коррупцией;
- Усиление корпоративной и индивидуальной ответственности за коррупционные правонарушения;
- Поддержка инициатив по принятию коллективных мер.
В соответствии с вышеупомянутыми стандартами, после принятия закона о противодействии коррупции в 2017 году Узбекистан удвоил усилия по предотвращению коррупции в государственном секторе и расширил международное сотрудничество для достижения этой цели. С момента прихода к власти в 2016 году президент Шавкат Мирзиёев предпринял шаги по либерализации узбекской экономики и осуждению коррупции.
Президент Шавкат Мирзиёев приступил к либерализации экономики, что позволило привлечь значительные инвестиции из Китая и ЕС и способствовало активному экономическому росту Узбекистана. В частности, указом президента от 2017 года были предприняты шаги по борьбе с теневой экономикой путем разрешения свободной покупки и продажи валюты и использования международных механизмов для установления курсов конвертации валют. Этим указом был ликвидирован существовавший десятилетиями "черный рынок", на котором разница между фактическим и официальным курсами конвертации составляла около 50 %.
В 2020 году президент Шавкат Мирзиёев указом №6013 учредил новое Агентство по борьбе с коррупцией и запустил обязательную онлайн-платформу для государственных закупок. В задачи Агентства по борьбе с коррупцией входит изучение коррупции, взаимодействие с гражданским обществом и повышение прозрачности.
Выросло количество арестов и судебных преследований государственных служащих за коррупцию. По данным Генеральной прокуратуры, например, в 2022 году было вынесено в общей сложности 3116 обвинительных приговоров в отношении государственных служащих, из них 110 чиновников из национальных ведомств, 264 из областных ведомств и 2742 из городских и районных государственных органов. Большинство этих дел касалось растрат (2103), злоупотребления служебным положением (265), мошенничества (243) и взяточничества (169).
Борьба с коррупцией стала одним из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана. Об этом можно судить по принятым в последние годы концептуальным нормативным актам в данной сфере, на примере административных реформ, направленных на предупреждение коррупции. В стране создан эффективный механизм противодействия коррупции, включающий действенную нормативно-правовую базу и институциональные основы. Более 70 нормативных актов, направленных на противодействие коррупции во всех отраслях государственного и общественного строительства, послужили прочной основой для реализации этих реформ.
Закон "О противодействии коррупции", принятый в 2017 году вскоре после прихода к власти Мирзиёева, является основной правовой базой для противодействия коррупции в Узбекистане. Закон требует от государственных служащих информировать своих руководителей о коррупционных преступлениях, к которым они могут быть прямо или косвенно причастны, и призван обеспечить защиту корпоративных информаторов/осведомителей. Кроме того, закон наделяет СМИ правом запрашивать у государственных органов информацию о коррупционных преступлениях. Закон также предусматривает обязательную экспертизу нормативных актов, разрабатываемых министерствами и другими государственными органами, на предмет того, что они не создают новых возможностей для коррупции.
Информация о государственных закупках размещается на сайте www.d.xarid.uz. Портал открытых данных (data.gov.uz), зарегистрированная база данных юридических лиц и коммерческих организаций (my.gov.uz) и другие платформы играют сегодня важную роль в обеспечении принципов открытости и прозрачности, общественного контроля, которые являются наиболее эффективными инструментами противодействия и профилактики коррупции. Также были коренным образом усовершенствованы процедуры лицензирования и получения разрешений, что позволило кардинально улучшить деловой и инвестиционный климат, устранить излишние бюрократические барьеры и устаревшие нормы.
Согласно Национальной базе данных законодательства Республики Узбекистан, к другим важным законодательным актам в области противодействия коррупции относятся:
- Конституция (с изменениями и дополнениями, внесенными в мае 2023 года)
- Уголовный кодекс
- Закон о государственной гражданской службе
- Закон о государственных закупках
- Закон о государственно-частном партнерстве
- Закон о распространении информации о юридической помощи и обеспечении доступа к ней
- Закон об открытости деятельности органов государственной власти и управления
- Закон об электронном правительстве
- Закон об общественном контроле
- Закон о противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (последние изменения внесены в январе 2019 года), который обеспечивает правовую основу для борьбы с отмыванием денег.
Закон о государственной службе, вступивший в силу в 2022 году, запрещает государственным служащим принимать подарки, заниматься предпринимательской деятельностью, открывать счета в иностранных банках и приобретать недвижимость за рубежом. Он также вводит систему обязательного декларирования активов и доходов государственных служащих.
Согласно статье 7 Закона о противодействии коррупции 2017 года, к государственным органам, ответственным за реализацию Закона о противодействии коррупции, относятся созданное в 2020 году Агентство по противодействию коррупции (АПК), Генеральная прокуратура, Служба государственной безопасности, Министерство внутренних дел, Министерство юстиции и Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Существует также Национальный совет по противодействию коррупции и его территориальные органы, которые призваны координировать усилия всех соответствующих учреждений и разрабатывать государственные антикоррупционные программы. АПК выступает в качестве рабочего органа Совета, который возглавляет Председатель Сената. АПК обладает превентивным мандатом (полномочиями), позволяющим ему запрашивать у государственных органов документацию о расходовании ими государственных средств, продаже государственного имущества и государственных закупках, а также об инвестиционных проектах и реализации государственных программ. Он также может рассматривать обращения граждан и юридических лиц по вопросам коррупции и проводить административные расследования коррупционных правонарушений, результаты которых затем передаются в правоохранительные органы.
Узбекистан является участником Конвенции ООН против коррупции (UNCAC), а также Стамбульского плана действий по борьбе с коррупцией, который является основной субрегиональной инициативой в рамках Антикоррупционной сети ОЭСР для стран Восточной Европы и Центральной Азии (AКС). Недавно Узбекистан стал членом Глобальной оперативной сети антикоррупционных правоохранительных органов.
Следует подчеркнуть, что каждый нормативно-правовой акт в Узбекистане разрабатывается на основе принципа — "законодательство, свободное от коррупции", усиливаются системные профилактические меры в практике противодействия коррупции, поддерживается общественный контроль путем создания механизмов взаимодействия с институтами гражданского общества.
Упомянутые и другие меры способствовали улучшению борьбы с коррупцией в стране. Об этом также свидетельствует улучшение позиций страны в международных рейтингах. Согласно международным индикаторам качества государственного управления, за последние годы Узбекистан улучшил свои усилия по борьбе с коррупцией. За последние годы страна улучшила свое положение в рейтинге Transparency International's Corruption Perceptions Index (CPI) на 42 позиции. Только в 2023 году страна улучшит свой рейтинг на 5 позиций.
Подводя итог, можно сделать вывод, что проделанный Узбекистаном путь по созданию эффективных финансовых, правовых и институциональных механизмов противодействия коррупции дал свои результаты. Однако следует отметить, что борьба с коррупцией — это не просто задача на несколько лет. Это непрерывный процесс, и правительство Узбекистана по-прежнему твердо намерено предпринимать новые шаги для обеспечения успеха проводимых им антикоррупционных реформ в соответствии с международными стандартами в этой области.