Янги Ўзбекистон давлат сиёсатининг устувор йўналиши мамлакатдаги барча миллат ва элат вакилларини ягона ва дўстона оилага бирлаштиришдан иборат
Асрлар мобайнида ғоят хилма-хил миллатлар ва динлар вакиллари тинч-тотувликда яшаган дунё цивилизацияси ва турли халқлар маданиятлари бир-бирини бойитган макон – Ўзбекистонда бугунги кунда 16 та диний конфессия, 130 тадан ортиқ миллат ва элатлар вакиллари ягона оилага бирлашиб, Янги Ўзбекистон тараққиётига ўз ҳиссаларини қўшмоқдалар.
Миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсатининг асосий мақсади жинси, ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеидан қатъий назар фуқароларнинг қонун олдида тенглигини таъминлаш, шунингдек кўп миллатли Ўзбекистон халқининг бирлигини, жамиятда миллатлараро тотувлик муҳитини мустаҳкамлаш, хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини кенгайтириш, турли миллат ва элатларнинг она тили, урф-одатлари, анъаналарини асраш ва ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш этиб белгиланган.
Ушбу мақсадларга эришиш учун давлат органларининг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлиги механизмларини такомиллаштириш, жамиятда кўп миллатли катта оила ҳис-туйғусини, республикамизда яшаётган турли миллат ва элат вакиллари ўртасида ҳамжиҳатликни янада мустаҳкамлаш, ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва бағрикенглик руҳида тарбиялаш, чет мамлакатлар билан дўстона алоқаларни ривожлантириш, хориждаги ватандошларни қўллаб-қувватлаш миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон давлат сиёсатининг устувор йўналишлари ҳисобланади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг миллатлараро ҳамжиҳатликни таъминлаш борасидаги ташаббуслари асосида ноёб тизим яратилиб, Янги Ўзбекистонда амалга оширилган туб ислоҳотлар натижасида халқимизга азал-азалдан хос бўлган дўстлик ва бағрикенглик каби эзгу қадриятлар асосида миллатлараро муносабатлар янги босқичга кўтарилиб, Марказий Осиёда яхши қўшничилик алоқаларини ўрнатиш орқали барча масалалар бўйича конструктив мулоқот йўлга қўйилди.
Янги Ўзбекистон тараққиётнинг муҳим омили сифатида миллатлараро ҳамжиҳатлик ва хорижий мамлакатлар билан дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилиб, юртимизда яшаётган 16 та диний конфессия, 130 тадан ортиқ миллат ва элатлар вакиллари тенг ҳуқуқ ва эркинлигини таъминлашнинг ҳуқуқий асослари яратилди.
Мамлакатимиз Конституциясининг 4-моддасида Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналари ҳурмат қилинишини таъминлаши, уларнинг ривожланиши учун шароит яратиши белгиланган.
Шунингдек, миллатлараро муносабатларни ҳуқуқий тартибга солиш соҳасида хорижий тажрибани ўрганиш натижасида қонун ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича 45 тадан ортиқ концептуал ҳужжат – 2 та Қонун, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 15 та фармони ва 10 та қарори, Олий Мажлиснинг 3 та қарори, Вазирлар Маҳкамасининг қатор қарорлари қабул қилинди.
Жумладан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йил 19 май куни алоҳида давлат органи – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси ташкил этилди.
Қўмита мамлакатимиздаги 157 та миллий маданий марказ, 38 та дўстлик жамияти ва хориждаги 98 та ватандошлар жамияти билан ҳамкорликда миллатлараро ва динлараро тотувликни таъминлаш, хорижий мамлакатлар билан дўстона муносабатларни ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистонда телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар 12 тилда эфирга узатилмоқда, газета ва журналлар 14 тилда чоп этилмоқда ҳамда мамлакатимиздаги 10 000 тадан ортиқ давлат умумтаълим мактабининг 1 865 тасида таълим ўзбек ҳамда 6 тилда, яъни қорақалпоқ, рус, тожик, туркман, қирғиз ва қозоқ тилларида олиб борилмоқда.
Ўзбекистон Президентининг Қарорига кўра 2018 йил 26 июнда Қўмита қошида Ўзбекистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Халқ дипломатияси марказининг ташкил этилиши ташкилотга аъзо мамлакатлар ўртасида ўзаро ишонч ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, миллатлараро бағрикенгликни таъминлаш, цивилизациялараро мулоқотни кучайтиришга кўмаклашмоқда.
2018 йил 25 октябрда Ўзбекистон Президенти томонидан тасдиқланган Ватандошлар билан ҳамкорлик соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепцияси хорижда истиқомат қилаётган юртдошларимиз билан доимий мулоқот ва ҳамкорликни жадал ривожлантириш имконини берди. Натижада Қўмита томонидан хориждаги турдош ташкилотлар билан 45 тадан ортиқ ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
2021 йил 11 августда “Ватандошлар” жамоат фондиннг ташкил этилиши ватандошлар билан ҳамкорликнинг амалий мехнизмини яратди.
Ўзбекистон Президенти томонидан 2019 йил 15 ноябрда Миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепциясининг қабул қилиниши миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини янги босқичга кўтарди.
Мамлакатимизда 30 июлни Халқлар дўстлиги куни этиб белгилаш тўғрисида 2021 йилда Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинди.
Ўзбекистонда миллатлараро дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамланишига муносиб ҳисса қўшган маҳаллий ва хорижлик ҳамкорларнинг меҳнатини муносиб тақдирлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2021 йил 1 июнда “Халқлар дўстлиги” кўкрак нишони таъсис этилди.
Ҳукуматнинг 2023 йил сентябрдаги қарорига асосан таъсис этилган “Диний бағрикенглик” кўкрак нишони диний-маърифий соҳанинг самарадорлигини оширишга муносиб ҳисса қўшган давлат ва жамоат ташкилотлари вакилларини рағбатлантириш имконини беради.
Ўтган даврда миллий маданий марказларнинг 500 нафардан ортиқ фаоллари давлат мукофотларига сазовор бўлиб, орден ва медаллар билан тақдирланди. Улардан 14 нафарига “Ўзбекистон Қаҳрамони” юксак унвони берилди.
Кенг кўламли ислоҳотлар давомийлигини таъминлаш мақсадида “Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойилига асосан ишлаб чиқилган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида жамиятда миллатлараро тотувлик ва динлараро бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлаш алоҳида устувор мақсад сифатида белгиланди.
Натижада миллий маданий марказларнинг этномаданий инфратузилмасини ривожлантириш мақсадида республиканинг барча ҳудудларида “Дўстлик уйлари” ташкил этилиб, уларда миллий маданий марказлар бепул асосда жойлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси давлат бюджети ҳисобидан сўнгги олти йил давомида миллий маданий марказларни қўллаб-қувватлаш учун жами 30 млрд. сўм маблағ ажратилди.
Шунингдек, қозоқ, қирғиз, туркман, турк, корейс, озарбайжон, беларус, бошқирд, татар ва бошқа миллий маданий марказларининг юбилейлари Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Туркия, Корея, Озарбайжон, Татаристон ва Бошқирдистон Республикаларидан келган расмий делегациялар, шунингдек маданият ва санъат намоёндалари иштирокида Ўзбекистон Республикаси давлат бюджети ҳисобидан ташкил қилинди.
Маданиятлараро уйғунликни таъминлаш мақсадида Ўзбекистонда ҳар йили турли миллат вакилларининг, жумладан, арманларнинг “Вардавар”, татар ва бошқирдларнинг “Сабантуй”, грекларнинг “Охи”, корейсларнинг “Чхусок”, Соллаль, полякларнинг “Дожинки”, русларнинг “Рождество”, “Широкая Масленица”, хитойликларнинг Чунь Цзе сингари миллий байрамлари ҳам кенг нишонланмоқда.
Ўзбекистон етакчиси таклифига асосан 2018 йилда БМТ Бош Ассамблеясида қабул қилинган “Маърифат ва диний бағрикенглик” деб номланган махсус резолюциясига мувофиқ ҳар йили 16 ноябрь – Халқаро бағрикенглик кунига бағишлаб юртимизда ўтказилаётган “Бағрикенглик ҳафталиги” дўстликни янада мустаҳкамлайди.
Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясига кўра миллий маданий марказларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш, миллий маданий марказлар қошидаги фольклор ансамблларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, турли миллат ёшлари учун қўшимча қулай шарт-шароитлар яратиш, уларда бағрикенглик маданиятини мустаҳкамлаш, Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида “Дўстлик” концерт залини ташкил этиш режалаштирилган.
Шунингдек, маданий-гуманитар соҳада “халқ дипломатияси” имкониятларидан фойдаланиш орқали миллатлараро муносабатлар ҳамда маданиятлараро ҳамкорликни кенгайтириш, хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини ривожлантириш мақсадида дўстлик жамиятлари фаолиятини такомиллаштириш назарда тутилган.
Бундан ташқари хорижий тилларда фаолият юритаётган ҳамда миллатлараро муносабатлар соҳасида давлат сиёсатини ёритаётган оммавий ахборот воситаларини давлат томонидан қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилмоқда.
Хулоса қилиб айтганда Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясидаги маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқишга қаратилган оқилона сиёсат жамиятда турли миллатлар вакиллари ўртасидаги ҳамжиҳатликни таъминлашга, диёримиздаги барча миллат ва элат вакилларини аҳил бир оилага бирлаштиришга хизмат қилади.

The priority of the state policy of New Uzbekistan is to unite representatives of all nations and nationalities of the country into a single and friendly family
For thousands of years, Uzbekistan has become a world civilization where representatives of various nationalities and religions lived in peace, and where the cultures of different peoples enriched each other. As an important factor in the development of New Uzbekistan, special attention was paid to strengthening of interethnic solidarity and friendly relations with foreign countries, and the legal basis was created for ensuring equal rights and freedom of representatives of 16 religious denominations, more than 130 nationalities and ethnic groups living in our country.
The main goal of the state policy of the Republic of Uzbekistan in the field of interethnic relations is to ensure the equality of citizens before the law, regardless of gender, race, nationality, language, religion, social origin, faith, personal and social status, as well as strengthening the unity of the multiethnic people of Uzbekistan, the atmosphere of interethnic harmony in society, it is defined as the expansion of friendly relations with foreign countries, the creation of conditions for the preservation and development of the mother tongue, customs and traditions of different nationalities and ethnic groups.
In order to achieve these goals it is necessary to improve the mechanisms of cooperation between state bodies and institutions of civil society, to further strengthen the feeling of a large multiethnic family in society, solidarity between representatives of different nationalities and ethnic groups living in our republic, to educate the young generation in the spirit of love and tolerance for the Motherland and to establish friendly relations with foreign countries. Support of compatriots abroad is the priority direction of Uzbekistan’s state policy in the field of interethnic relations.
In recent years, based on the initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev a unique system has been created to ensure interethnic harmony, as a result of fundamental reforms carried out in New Uzbekistan, interethnic relations have risen to a new level based on the noble values of friendship and tolerance which have been characteristic of our people since time immemorial, and by establishing good neighborly relations in Central Asia on all aspects a constructive dialogue was established.
As an important factor in the development of the new Uzbekistan, special attention was paid to the strengthening of interethnic solidarity and friendly relations with foreign countries, and the legal basis for ensuring the equal rights and freedom of representatives of 16 religious denominations, more than 130 nationalities and ethnic groups living in our country was created.
Article 4 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan stipulates that the Republic of Uzbekistan shall ensure a respectful attitude toward the languages, customs and traditions of all nationalities and ethnic groups living on its territory, and create necessary conditions for their development.
As a result of the study of foreign experience in the field of legal regulation of interethnic relations, more than 45 regulatory legal documents on the improvement of legal documents - 2 laws, 15 decrees and 10 resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, 3 resolutions of the Oliy Majlis, and a number of resolutions of the Cabinet of Ministers were adopted.
In particular, on May 19, 2017, at the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a separate state body - the Committee on interethnic relations and friendly cooperation with foreign countries under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan was established.
In cooperation with 157 national cultural centers, 38 friendship societies and 98 societies of compatriots abroad, the Committee makes a significant contribution to ensuring interethnic and inter-religious harmony and developing friendly relations with foreign countries.
As a result of a rational policy, in Uzbekistan television and radio programs and broadcasts are broadcast in 12 languages, newspapers and magazines are published in 14 languages, and education in 1,865 of more than 10,000 general education schools in our country is being conducted in Uzbek and 6 languages, namely Karakalpak, Russian, Tajik, Turkmen, Kyrgyz and Kazakh languages.
According to the Resolution of the President of Uzbekistan, on June 26, 2018, the establishment of the Public Diplomacy Center of the Shanghai Cooperation Organization in Uzbekistan under the Committee helps to strengthen mutual trust and good neighborliness, interethnic and inter-religious harmony, and strengthen inter-civilizational dialogue between the member- countries of the organization.
Concept of the state policy of the Republic of Uzbekistan in the field of cooperation with compatriots, approved by the President on October 25, 2018. It allowed us to rapidly develop constant communication and cooperation with our compatriots living abroad. As a result, the Committee signed more than 45 memorandums of cooperation with related organizations abroad.
On August 11, 2021, the establishment of the “Vatandoshlar” (Compatriots) public foundation created a practical mechanism of cooperation with compatriots.
The adoption of the State policy concept of the Republic of Uzbekistan in the field of interethnic relations by the President of Uzbekistan on November 15, 2019 has raised international relations and friendly cooperation with foreign countries to a new level.
The Law of the Republic of Uzbekistan was adopted in 2021 on establishing July 30 as the “Day of Peoples Friendship” in our country.
In order to adequately reward the work of local and foreign partners who have contributed to the strengthening of the atmosphere of interethnic friendship and harmony in Uzbekistan, the “Friendship of Peoples” badge was established based on the decision of the Cabinet of Ministers No. 335 as of June 1, 2021.
The “Religious Tolerance” badge, which was established based on the government's decision in September 2023, allows to encourage representatives of state and public organizations who have made a significant contribution to the improvement of the effectiveness of the religious and educational sphere.
In the past period, more than 500 activists of national cultural centers received state awards, were honored with orders and medals, 14 of which were awarded the title of “Hero of Uzbekistan”.
In order to ensure the continuity of large-scale reforms, the development strategy of New Uzbekistan for 2022-2026, which was developed based on the principle of “From the strategy of actions to the strategy of development”, established the strengthening of the environment of inter-ethnic harmony and religious tolerance in the society as a special priority goal.
According to the Decree No. PD-5430 as of May 4, 2018, “Friendship Houses” were established in the centers of the Republic of Karakalpakstan and regions, and national cultural centers were placed there free of charge. A total of 30 billion soums have been allocated from the state budget of the Republic of Uzbekistan for the support of national cultural centers over the past six years.
Also, the anniversaries of Kazakh, Kyrgyz, Turkmen, Turkish, Korean, Azerbaijani, Belarusian, Bashkir, Tatar and other national cultural centers will be attended by official delegations with the participation of artists from the Republics of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Turkey, Korea, Azerbaijan, Tatarstan and Bashkortostan, as well as culture and was organized at the expense of the state budget of the Republic of Uzbekistan.
In order to ensure intercultural harmony every year in Uzbekistan the national holidays of representatives of different nationalities are widely celebrated. They are: “Vardavar”, a flower festival of Armenians, “Sabantuy” of Tatars and Bashkirs, “Ohi” of Greeks, “Chhusok” and “Sollal” of Koreans, “Dojinki” of Poles, “Christmas” and “Maslenitsa” of Russians, “Chun Tze” of Chineses.
In accordance with the special resolution “Enlightenment and religious tolerance” adopted by the UN General Assembly in 2018 based on the proposal of the leader of Uzbekistan, the “Week of Tolerance" held annually in our country dedicated to the International Day of Tolerance on November 16 will further strengthen friendship.
According to the development strategy of the new Uzbekistan it is planned further improvement of the system of state support of national cultural centers, strengthening the material and technical base of folklore ensembles at national cultural centers, creating additional favorable conditions for young people of different nationalities, strengthening the culture of tolerance in them, international relations and foreign countries, to organize a “Do’stlik” concert hall in the committee of friendly relations with.
Also, it is envisaged to improve the activities of friendship societies in order to expand international relations and inter-cultural cooperation by using the opportunities of “people’s diplomacy” in the cultural-humanitarian sphere, to develop friendly relations with foreign countries.
In addition, measures are being taken by the state to provide additional support to mass media operating in foreign languages and covering state policy in the field of interethnic relations.
In conclusion, the rational policy aimed at ensuring spiritual progress and bringing the industry to a new level in the development strategy of New Uzbekistan serves to ensure harmony between representatives of different nationalities in the society, to unite all nationalities and ethnic groups in our country into a single family.