Янги Ўзбекистон давлат сиёсатининг устувор йўналиши мамлакатдаги барча миллат ва элат вакилларини ягона ва дўстона оилага бирлаштиришдан иборат
Асрлар мобайнида ғоят хилма-хил миллатлар ва динлар вакиллари тинч-тотувликда яшаган дунё цивилизацияси ва турли халқлар маданиятлари бир-бирини бойитган макон – Ўзбекистонда бугунги кунда 16 та диний конфессия, 130 тадан ортиқ миллат ва элатлар вакиллари ягона оилага бирлашиб, Янги Ўзбекистон тараққиётига ўз ҳиссаларини қўшмоқдалар.
Миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсатининг асосий мақсади жинси, ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеидан қатъий назар фуқароларнинг қонун олдида тенглигини таъминлаш, шунингдек кўп миллатли Ўзбекистон халқининг бирлигини, жамиятда миллатлараро тотувлик муҳитини мустаҳкамлаш, хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини кенгайтириш, турли миллат ва элатларнинг она тили, урф-одатлари, анъаналарини асраш ва ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш этиб белгиланган.
Ушбу мақсадларга эришиш учун давлат органларининг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлиги механизмларини такомиллаштириш, жамиятда кўп миллатли катта оила ҳис-туйғусини, республикамизда яшаётган турли миллат ва элат вакиллари ўртасида ҳамжиҳатликни янада мустаҳкамлаш, ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва бағрикенглик руҳида тарбиялаш, чет мамлакатлар билан дўстона алоқаларни ривожлантириш, хориждаги ватандошларни қўллаб-қувватлаш миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон давлат сиёсатининг устувор йўналишлари ҳисобланади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг миллатлараро ҳамжиҳатликни таъминлаш борасидаги ташаббуслари асосида ноёб тизим яратилиб, Янги Ўзбекистонда амалга оширилган туб ислоҳотлар натижасида халқимизга азал-азалдан хос бўлган дўстлик ва бағрикенглик каби эзгу қадриятлар асосида миллатлараро муносабатлар янги босқичга кўтарилиб, Марказий Осиёда яхши қўшничилик алоқаларини ўрнатиш орқали барча масалалар бўйича конструктив мулоқот йўлга қўйилди.
Янги Ўзбекистон тараққиётнинг муҳим омили сифатида миллатлараро ҳамжиҳатлик ва хорижий мамлакатлар билан дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилиб, юртимизда яшаётган 16 та диний конфессия, 130 тадан ортиқ миллат ва элатлар вакиллари тенг ҳуқуқ ва эркинлигини таъминлашнинг ҳуқуқий асослари яратилди.
Мамлакатимиз Конституциясининг 4-моддасида Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналари ҳурмат қилинишини таъминлаши, уларнинг ривожланиши учун шароит яратиши белгиланган.
Шунингдек, миллатлараро муносабатларни ҳуқуқий тартибга солиш соҳасида хорижий тажрибани ўрганиш натижасида қонун ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича 45 тадан ортиқ концептуал ҳужжат – 2 та Қонун, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 15 та фармони ва 10 та қарори, Олий Мажлиснинг 3 та қарори, Вазирлар Маҳкамасининг қатор қарорлари қабул қилинди.
Жумладан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йил 19 май куни алоҳида давлат органи – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси ташкил этилди.
Қўмита мамлакатимиздаги 157 та миллий маданий марказ, 38 та дўстлик жамияти ва хориждаги 98 та ватандошлар жамияти билан ҳамкорликда миллатлараро ва динлараро тотувликни таъминлаш, хорижий мамлакатлар билан дўстона муносабатларни ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистонда телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар 12 тилда эфирга узатилмоқда, газета ва журналлар 14 тилда чоп этилмоқда ҳамда мамлакатимиздаги 10 000 тадан ортиқ давлат умумтаълим мактабининг 1 865 тасида таълим ўзбек ҳамда 6 тилда, яъни қорақалпоқ, рус, тожик, туркман, қирғиз ва қозоқ тилларида олиб борилмоқда.
Ўзбекистон Президентининг Қарорига кўра 2018 йил 26 июнда Қўмита қошида Ўзбекистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Халқ дипломатияси марказининг ташкил этилиши ташкилотга аъзо мамлакатлар ўртасида ўзаро ишонч ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, миллатлараро бағрикенгликни таъминлаш, цивилизациялараро мулоқотни кучайтиришга кўмаклашмоқда.
2018 йил 25 октябрда Ўзбекистон Президенти томонидан тасдиқланган Ватандошлар билан ҳамкорлик соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепцияси хорижда истиқомат қилаётган юртдошларимиз билан доимий мулоқот ва ҳамкорликни жадал ривожлантириш имконини берди. Натижада Қўмита томонидан хориждаги турдош ташкилотлар билан 45 тадан ортиқ ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
2021 йил 11 августда “Ватандошлар” жамоат фондиннг ташкил этилиши ватандошлар билан ҳамкорликнинг амалий мехнизмини яратди.
Ўзбекистон Президенти томонидан 2019 йил 15 ноябрда Миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепциясининг қабул қилиниши миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини янги босқичга кўтарди.
Мамлакатимизда 30 июлни Халқлар дўстлиги куни этиб белгилаш тўғрисида 2021 йилда Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинди.
Ўзбекистонда миллатлараро дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамланишига муносиб ҳисса қўшган маҳаллий ва хорижлик ҳамкорларнинг меҳнатини муносиб тақдирлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2021 йил 1 июнда “Халқлар дўстлиги” кўкрак нишони таъсис этилди.
Ҳукуматнинг 2023 йил сентябрдаги қарорига асосан таъсис этилган “Диний бағрикенглик” кўкрак нишони диний-маърифий соҳанинг самарадорлигини оширишга муносиб ҳисса қўшган давлат ва жамоат ташкилотлари вакилларини рағбатлантириш имконини беради.
Ўтган даврда миллий маданий марказларнинг 500 нафардан ортиқ фаоллари давлат мукофотларига сазовор бўлиб, орден ва медаллар билан тақдирланди. Улардан 14 нафарига “Ўзбекистон Қаҳрамони” юксак унвони берилди.
Кенг кўламли ислоҳотлар давомийлигини таъминлаш мақсадида “Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойилига асосан ишлаб чиқилган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида жамиятда миллатлараро тотувлик ва динлараро бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлаш алоҳида устувор мақсад сифатида белгиланди.
Натижада миллий маданий марказларнинг этномаданий инфратузилмасини ривожлантириш мақсадида республиканинг барча ҳудудларида “Дўстлик уйлари” ташкил этилиб, уларда миллий маданий марказлар бепул асосда жойлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси давлат бюджети ҳисобидан сўнгги олти йил давомида миллий маданий марказларни қўллаб-қувватлаш учун жами 30 млрд. сўм маблағ ажратилди.
Шунингдек, қозоқ, қирғиз, туркман, турк, корейс, озарбайжон, беларус, бошқирд, татар ва бошқа миллий маданий марказларининг юбилейлари Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Туркия, Корея, Озарбайжон, Татаристон ва Бошқирдистон Республикаларидан келган расмий делегациялар, шунингдек маданият ва санъат намоёндалари иштирокида Ўзбекистон Республикаси давлат бюджети ҳисобидан ташкил қилинди.
Маданиятлараро уйғунликни таъминлаш мақсадида Ўзбекистонда ҳар йили турли миллат вакилларининг, жумладан, арманларнинг “Вардавар”, татар ва бошқирдларнинг “Сабантуй”, грекларнинг “Охи”, корейсларнинг “Чхусок”, Соллаль, полякларнинг “Дожинки”, русларнинг “Рождество”, “Широкая Масленица”, хитойликларнинг Чунь Цзе сингари миллий байрамлари ҳам кенг нишонланмоқда.
Ўзбекистон етакчиси таклифига асосан 2018 йилда БМТ Бош Ассамблеясида қабул қилинган “Маърифат ва диний бағрикенглик” деб номланган махсус резолюциясига мувофиқ ҳар йили 16 ноябрь – Халқаро бағрикенглик кунига бағишлаб юртимизда ўтказилаётган “Бағрикенглик ҳафталиги” дўстликни янада мустаҳкамлайди.
Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясига кўра миллий маданий марказларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш, миллий маданий марказлар қошидаги фольклор ансамблларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, турли миллат ёшлари учун қўшимча қулай шарт-шароитлар яратиш, уларда бағрикенглик маданиятини мустаҳкамлаш, Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида “Дўстлик” концерт залини ташкил этиш режалаштирилган.
Шунингдек, маданий-гуманитар соҳада “халқ дипломатияси” имкониятларидан фойдаланиш орқали миллатлараро муносабатлар ҳамда маданиятлараро ҳамкорликни кенгайтириш, хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини ривожлантириш мақсадида дўстлик жамиятлари фаолиятини такомиллаштириш назарда тутилган.
Бундан ташқари хорижий тилларда фаолият юритаётган ҳамда миллатлараро муносабатлар соҳасида давлат сиёсатини ёритаётган оммавий ахборот воситаларини давлат томонидан қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилмоқда.
Хулоса қилиб айтганда Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясидаги маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқишга қаратилган оқилона сиёсат жамиятда турли миллатлар вакиллари ўртасидаги ҳамжиҳатликни таъминлашга, диёримиздаги барча миллат ва элат вакилларини аҳил бир оилага бирлаштиришга хизмат қилади.

Приоритетом государственной политики Нового Узбекистана является объединение представителей всех наций и народностей страны в единую и дружную семью
На сегодняшний день в Узбекистане – на земле, где на протяжении столетий в мире и согласии сосуществовали представители разнообразных национальностей и религий, где происходил процесс взаимообогащения культур мировой цивилизации и разных народов объединились в единую семью представители 16 религиозных конфессий, более 130 наций и народностей, которые вносят свой вклад в развитие Нового Узбекистана.
Основной целью государственной политики Республики Узбекистан в сфере межнациональных отношений является обеспечение равенства граждан перед законом независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, вероисповедания, личного и социального статуса, в том числе определено укрепление единства многонационального народа Узбекистана, атмосферы межнационального согласия в обществе, расширение дружественных связей с зарубежными странами, создание условий для сохранения и развития родного языка, обычаев и традиций разных наций и народностей.
Для достижения данных целей необходимо совершенствование механизмов взаимного партнерства государственных органов и институтов гражданского общества, еще большего укрепления в обществе чувства большой многонациональной семьи, взаимопонимания между представителями разных наций и народностей, проживающих в нашей республики, воспитание молодого поколения в духе толерантности и любви к Родине, развитие дружественных связей с зарубежными странами, поддержка соотечественников за рубежом. Всё это является приоритетным направлением государственной политики Узбекистана в сфере межнациональных отношений.
За последние годы на основе инициатив Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева создана уникальная система по обеспечению межнационального согласия. В результате кардинальных реформ, реализуемых в Новом Узбекистане, межнациональные отношения, основанные на благородных ценностях дружбы и толерантности, свойственные нашему народу испокон веков, поднялись на новый уровень, и путем установления добрососедских отношений в Центральной Азии по всем вопросам было установлено конструктивное взаимодействие.
В качестве важного фактора развития Нового Узбекистана особое внимание уделено укреплению межнационального согласия и дружественных отношений с зарубежными странами, были созданы правовые основы, обеспечивающие равные права и свободы проживающих в нашей стране представителей 16 религиозных конфессий и более 130 наций и народностей.
В статье 4 Конституции нашей страны определено, что Республики Узбекистан обеспечивает уважительное отношении к языкам, обычаям и традициям наций и народностей, проживающих на ее территории, создает условия для их развития.
Также в результате изучения зарубежного опыта в сфере правового регулирования межнациональных отношений приняты более
45 концептуальных документов по совершенствованию правовых документов - 2 Закона, 15 указов и 10 постановлений Президента Республики Узбекистан, 3 постановления Олий Мажлиса, а также ряд постановлений Кабинета Министров.
В частности, 19 мая 2017 года по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева был создан отдельный государственный орган - Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Комитет в сотрудничестве со 157 национальными культурными центрами, 38 обществами дружбы и 98 обществами соотечественников за рубежом вносит значительный вклад в обеспечение межнационального и межрелигиозного согласия, развитие дружественных связей с зарубежными странами.
В Узбекистане теле- и радиопередачи ведутся на 12 языках, газеты и журналы издаются на 14 языках, также в 1865 из более чем 10 000 государственных общеобразовательных школах нашей страны обучение ведется на узбекском, а также на 6 других языках, а именно на каракалпакском, русском, таджикском, туркменском, киргизском и казахском.
Согласно Постановлению Президента Узбекистана от 26 июня 2018 года, создание Центра народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества в Узбекистане при Комитете способствует укреплению взаимного доверия и добрососедства между странами-членами организации, обеспечивает межнациональную толерантность и укрепляет межцивилизационный диалог.
Концепция государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, утвержденная Президентом Узбекистана 25 октября 2018 года, позволила динамичному укреплению постоянной связи и сотрудничества с нашими соотечественниками, проживающими за рубежом. В результате Комитетом были подписаны более 45 меморандумов о сотрудничестве с аналогичными организациями за рубежом.
11 августа 2021 года учреждение Общественного фонда «Ватандошлар» (Соотечественники) способствовало созданию практического механизма сотрудничества с соотечественниками за рубежом.
Принятие Президентом Узбекистана 15 ноября 2019 года Концепции государственной политики Республики Узбекистан в сфере межнациональных отношений подняло межнациональные отношения и дружественные связи с зарубежными странами на новый уровень.
В 2021 году был принят закон Республики Узбекистан об установлении 30 июля Днем дружбы народов в нашей стране.
В целях достойного вознаграждения труда местных и зарубежных партнеров, внесших вклад в укрепление атмосферы межнациональной дружбы и согласия в Узбекистане 1 июня 2021 года Кабинетом Министров был учрежден нагрудный знак «Дружба народов».
Нагрудный знак «Религиозная толерантность», учрежденный постановлением правительства от сентября 2023 года, позволяет поощрять представителей государственных и общественных организаций, внесших значительный вклад в повышение эффективности религиозно-образовательной сферы.
За минувший период более 500 активистов национальных культурных центров были удостоены государственных наград, награждены орденами и медалями. Из них 14 были удостоены звания «Герой Узбекистана».
В целях обеспечения продолжительности масштабных реформ в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы, которая была разработана по принципу «От Стратегии действий к Стратегии развития», укрепление атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе установлено как особая приоритетная цель.
В результате в целях развития этнокультурной инфраструктуры национальных культурных центров во всех регионах республики были созданы «Дома дружбы», где на безвозмездной основе разместились национальные культурные центры.
За последние шесть лет для поддержки национальных культурных центров из Государственного бюджета Республики Узбекистан всего было выделено средств на 30 млрд. сумов.
Также, юбилеи казахского, киргизского, туркменского, турецкого, корейского, азербайджанского, белорусского, башкирского, татарского и других национальных культурных центров, где приняли участие официальные делегации из Беларуси, Казахстана, Киргизстана, Туркменистана, Турции, Кореи, Азербайджана, Татарстана и Башкортостана, а также деятели культуры и искусства, были организованы за счет государственного бюджета Республики Узбекистан.
В целях обеспечения межкультурной гармонии в Узбекистане широко отмечаются национальные праздники представителей разных национальностей, такие как армянский «Вардавар», татарский и башкирский «Сабантуй», греческий «Охи», корейские «Чхусок», Соллаль, польский «Дожинки», русские «Рождество», «Широкая масленица», китайский Чунь Цзе.
В соответствии со специальной резолюцией «Просвещение и религиозная толерантность», принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 2018 году по предложению лидера Узбекистана, в нашей стране ежегодно проводится «Неделя толерантности», посвященная 16 ноября – Международному дню толерантности, которая еще больше укрепляет дружбу.
Согласно Стратегии развития Нового Узбекистана запланировано дальнейшее совершенствование системы государственной поддержки национальных культурных центров, укрепление материально-технической базы фольклорных ансамблей при национальных культурных центрах, создание дополнительных благоприятных условий для молодежи разных национальностей, укрепление культуры толерантности в них, а также при Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами создание концертного зала «Дружба».
Также предусмотрено расширение межнациональных отношений и межкультурного сотрудничества за счет использования возможностей «народной дипломатии» в культурно-гуманитарной сфере, совершенствование деятельности обществ дружбы в целях развития дружественных отношений с зарубежными странами.
Помимо этого, государством принимаются меры по оказанию дополнительной поддержки средствам массовой информации, ведущим деятельность на иностранных языках и освещающим государственную политику в сфере межнациональных отношений.
В заключение хотелось бы отметить, что в Стратегии развития Нового Узбекистана рациональная политика, направленная на обеспечение духовного развития и поднятие сферы на новый уровень, служит обеспечению взаимопонимания между представителями разных национальностей в обществе, объединению всех наций и народностей нашей страны в единую и дружную семью.