Янги Ўзбекистонда инсон ресурсларини ривожлантириш ва бошқариш тизимидаги ютуқлар
Янги Ўзбекистонда демократик давлат бошқаруви тизимини ислоҳ қилиш “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак”, деган юксак ғояга асосланган ҳолда амалга оширилмоқда.
Сир эмас, бугун давлатни барқарорлаштириш билан бирга жамиятни фаоллаштириш, давлат хизматчисининг жамиятга ижобий муносабатини шакллантириш, халққа хизмат қилиш, одамлар розилигини олиш, ҳалоллик, адолатни мустаҳкам ўрнатиш борасидаги замонавий ёндашувга бўлган ижтимоий эҳтиёж кучайди. “Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонуннинг қабул қилиниши Президентимиз илгари сураётган халқпарвар сиёсатнинг яна бир амалий тасдиғи бўлди.
Ислоҳотларни амалиётга йўналтириш учун ҳеч шубҳасиз давлат салоҳиятли кадрларга суянади. Янги Ўзбекистонда давлат бошқарувининг ажралмас қисми бўлмиш — кадрларни танлаш, жой-жойига қўйиш, уларнинг малакасини ошириш, бир сўз билан айтганда, кадрларнинг “карьера модели”ни барпо этиш босқичларини ўз ичига олган яхлит тизим яратилмоқда. Ҳақиқатан ҳам, ислоҳотларнинг тақдири, натижаси, биринчи навбатда, кадрлар савиясига, уларнинг давр ва тараққиёт талабларига нечоғли жавоб бера олишига боғлиқ. Бу борада ҳозирга қадар қилинган саъй-ҳаракатларни таҳлил этсак, қуйидаги муҳим жиҳатларни кўриш мумкин.
Давлат хизматига киришда шаффоф тизим яратилмоқда. Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида давлат хизматига киришда мамлакат фуқаролари учун тенг ҳуқуқ ва имкониятлар яратилиши махсус норма билан мустаҳкамланди. Бу давлат хизматининг рақобатдошлигини, очиқлигини ва профессионаллигини оширишга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистонда меҳнат бозорига ҳар йили 600 мингдан зиёд ёшлар кириб келаётган бўлса, 2030 йилга бориб бу кўрсаткич 1 миллионга етиши кутилмоқда.
“Ижтимоий фикр” маркази томонидан 18 ёшдан 35 ёшгача бўлган ёшларнинг давлат хизматига бўлган муносабатини аниқлашга қаратилган социологик тадқиқотининг натижаларига кўра, респондентларнинг деярли ярми (49,4 %) давлат идораларида ишлашга хоҳиш ва истаклари борлигини билдирган. Олинган маълумотларнинг таҳлил натижаларига кўра, респондентларнинг гендер хусусиятларига қараб афзалликларининг фарқланишини кўрсатди. Шундай қилиб, қизларнинг 55,6 фоизи ва йигитларнинг 44,6 фоизи давлат органлари таркибида ишлашни афзал кўришади.
Шундай экан, йирик меҳнат бозорида энг истиқболли ва салоҳияти юқори бўлган кадрларни давлат хизматига жалб этиш — давлат бошқаруви тизимининг асосий муаммоларидан бири бўлиб келган.
2020 йилда Ўзбекистонда энг истиқболли кадрларни давлат фуқаролик хизматига жалб этишни очиқ танлов асосида амалга ошириш тизими жорий этилди. Номзодларни танлаш тизимида турли хил “процедура”лар ва баҳолаш мезонлари бўлиши мумкин, аммо асосий шарт ўзгаришсиз қолади — унинг барча босқичларининг мутлақ очиқлиги ва шаффофлиги таъминланади.
Ўз навбатида, номзодлар бўш лавозимларга даъвогарларга қўйиладиган асосий талаблар, масъулиятларнинг ҳажми, жавобгарлик доираси, иш фаолиятини баҳолаш мезонлари ва иш фаолиятини назорат қилиш билан олдиндан танишиш имкониятига эга.
2020-2023 йилларда давлат органлари ва ташкилотларидаги мавжуд бўш иш ўринлари учун 150 мингдан ортиқ танлов ўтказилди. Келиб тушган аризаларнинг умумий сони — 2 млн 400 мингта. Натижада 60 минг нафар номзод давлат фуқаролик хизматига қабул қилинди, шундан 19 000 нафари (28 %)фоизи 30 ёшгача бўлган ёшлардир.
Ўтган давр давомида миллий ва илғор хорижий тажрибадан келиб чиқиб, танлов тизими такомиллаштирилди. Хусусан, давлат органлари ва ташкилотларидаги мавжуд лавозимларга белгиланган малака талаблари ягона шакл ва тартибга келтирилди. Бу эса танлов комиссиялари фақатгина тасдиқланган ва барча учун очиқ бўлган малака талаблари асосида номзодларни саралашига имкон бермоқда.
Танловларнинг тест синови босқичида 56 ва ундан юқори балл тўплаган номзод уч ой давомида бошқа лавозимларга ариза юборган тақдирда, тест синовида қатнашмайди. Бу ҳам HR хизматлари ва кўпсонли номзодларнинг таклифлари асосида амалиётга жорий қилинди. Тизимнинг янгилиги шундаки, номзод тегишли вакант лавозим малака талабига тўғри келган тақдирда, электрон тизим номзодни автоматик суҳбат босқичига ўтказади. Ушбу тизим учун давлат фуқаролик хизматчиларининг билимларини аниқлайдиган ҳамда уларнинг психологик портретини яратиш учун хизмат қиладиган — “Давлат хизматчиларини синовдан ўтказиш модули” (test.argos.uz) электрон ахборот тизими ишга туширилди.
Танловларнинг суҳбат босқичида ҳам шаффофликни оширилмоқда. Унга кўра, суҳбат якунланган куннинг ўзида комиссия аъзолари томонидан номзодларни баҳолаш тизими яратилди. Шунингдек, барча вазирлик ва идоралар ҳамда улар тизимидаги ташкилотларда суҳбат босқичида номзодларга бериладиган саволларни тасодифий тақдим этиш тизими (рандомайзер) орқали берилади.
Кадрларни бошқаришга оид ҳужжатлар ягона платформада юритилади.
Барчамизга маълумки глобал пандемия даврида рақамли технологияларнинг аҳамияти сезиларли даражада ошди, бу эса рақамли трансформациянинг, айниқса, ривожланаётган мамлакатлар, жумладан, Ўзбекистон учун қанчалар муҳим эканлигини кўрсатди.
Шу боис, Янги Ўзбекистоннинг келгуси тараққиётида барча асосий соҳаларни рақамлаштириш ҳамда мамлакатда ҳақиқий ахборот жамиятини барпо этишга устувор аҳамият берилмоқда.
Президентимизнинг 2019 йил 3 октябрдаги “Ўзбекистон Республикасида кадрлар сиёсати ва давлат фуқаролик хизмати тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги фармонига мувофиқ давлат фуқаролик хизмати соҳасига ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ва уларни изчил такомиллаштириб бориш, давлат фуқаролик хизматчилари шахсий маълумотларининг хавфсизлигини таъминлаган ҳолда улар тўғрисидаги маълумотлар базасини шакллантириш Давлат хизматини ривожлантириш агентлигининг асосий вазифаларидан биридир.
Мазкур вазифалардан келиб чиққан ҳолда, давлат органлари ва ташкилотларининг инсон ресурсларини бошқариш йўналишидаги фаолияти ҳам тўлиқ электрон тизимга ўтказилди. Бунинг учун Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги ҳамда Рақамли технологиялар вазирлиги давлат органлариларининг HR хизматларига hrm.argos.uz платформасини тақдим этди.
Платформага 3 мингга яқин ташкилот уланди. Тизимга киритилган умумий иш ўринлари сони — 163 400 та, шу жумладан, 93 400 тасини давлат фуқаролик хизмати лавозимлари ташкил этади.
Янги тизимга кўра, вазирлик ва идораларнинг инсон ресурсларини бошқариш ва ривожлантириш бўлинмалари томонидан кадрлар ишига оид барча ҳужжатлар ҳеч қандай қоғоз сарфисиз амалга оширилади.
Шунингдек, кадрларга оид ҳисоботлар — банд иш ўринлари, лавозимлар ва гендер бўйича таҳлиллар, ногиронлиги бўлган шахслар бўйича маълумотлар, давлат фуқаролик хизматида ёш ва жинс таҳлили ҳамда кадрлар қўнимсизлигига оид маълумотлар ҳар бир ташкилот кесимида автоматик шаклланади. Янги тизим кадрлар бўйича маълумотларнинг электрон архивини юритиш имконини бермоқда, давлат органлари ва ташкилотлари ходимларининг сон ва сифат таркиби таҳлили учун замин яратмоқда.
Платформа Ягона миллий меҳнат тизими — my.mehnat.uz электрон дастурлари билан интеграллашган, ходимлар ва меҳнатга доир маълумотлар автоматик тарзда шаклланади. Келгусида давлат фуқаролик хизмати вакант лавозимларининг ягона очиқ портали — vacancy.argos.uz ҳам ушбу тизимнинг субплатформасига айлантирилади.
Шуни алоҳида қайд этиш жоизки, hrm.argos.uz ахборот тизимининг ишга туширилиши натижасида давлат органлари ва ташкилотларида инсон ресурсларини бошқаришда қоғоз сарфининг камайиши, вақтнинг тежалиши, ходимлар билан ишлаш жараёнида шаффофликни таъминланишига эришилиб, ахборот хавфсизлигини таъминланиши ҳамда давлат органлари ва ташкилотларининг барча ходимлари бўйича ягона марказлаштирилган маълумотлар базасини шакллантириш имконияти яратилади. Бу эса, албатта, кадрлар хизматлари ходимлари фаолияти самарадорлиги ва иш сифатини кескин оширади.
Мухтасар айтганда, давлат хизматида узоқ йиллардан буён ўз ечимини топмаган тизимли муаммоларни ҳал қилишга қаратилган ҳамда давлат фуқаролик хизматини тартибга солиш соҳасида илғор халқаро стандартларга жавоб берувчи ягона тартибот тизими шаклланди. Энг асосийси, давлат фуқаролик хизматига виждонли, садоқатли, малакали кадрларни жалб қилиш, улар салоҳиятини ошириш, уларни ўзининг одоб-аҳлоқи, феъл-атвори ва билими билан намуна бўла оладиган, фидойи, халқпарвар ва рақобатбардош кадрлар сифатида тарбиялаш учун зарур шароитлар яратилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги департмент мудири
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги бошқарма бошлиғи
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги бош инспектори

Достижения в системе развития и управления человеческими ресурсами в Новом Узбекистане
Реформа системы демократического государственного управления в Новом Узбекистане реализуется на основе высокой идеи о том, что «не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
Ни для кого не секрет, что сегодня наряду со стабилизацией государства возникает социальная потребность в современном подходе к активизации общества, формированию положительного отношения государственного служащего к обществу, служению народу, завоеванию народного одобрения. Принятие закона «О государственной гражданской службе» стало еще одним практическим подтверждением народной политики, продвигаемой Президентом страны.
Без сомнения, для реализации реформ государство опирается на компетентные кадры. В Новом Узбекистане создается комплексная система, включающая этапы подбора, расстановки кадров, повышения их квалификации, словом, создание «карьерной модели» кадров, которая является неотъемлемой частью государственного управления. На самом деле судьба и исход реформ зависят, прежде всего, от уровня кадров, от того, насколько хорошо они смогут отвечать требованиям времени и развития. Если проанализировать усилия, предпринятые до сих пор в этом отношении, можно увидеть следующие важные аспекты.
Создается прозрачная система поступления на государственную службу. В обновленной Конституции Республики Узбекистан создание равных прав и возможностей для граждан страны при поступлении на государственную службу закреплено специальной нормой. Это служит повышению конкурентоспособности, открытости и профессионализма государственной службы.
Ежегодно на рынок труда Узбекистана выходят более 600 тысяч молодых людей, а к 2030 году ожидается, что эта цифра достигнет 1 миллиона.
По результатам социологического исследования, проведенного центром «Ижтимоий фикр», направленного на определение отношения молодежи в возрасте от 18 до 35 лет к государственной службе, почти половина опрошенных (49,4%) выразили желание работать в государственных учреждениях. По результатам анализа полученных данных было показано, что предпочтения респондентов различаются в зависимости от их гендерных характеристик. Так, в государственных органах предпочитают работать 55,6% девушек и 44,6% юношей.
Поэтому привлечение наиболее перспективных и высокопотенциальных кадров на государственную службу на большом рынке труда стало одной из основных проблем системы государственного управления.
В 2020 году в Узбекистане была внедрена система привлечения на государственную гражданскую службу наиболее перспективных кадров на основе открытого конкурса. Система отбора кандидатов может иметь разные процедуры и критерии оценки, но основное условие остается прежним — обеспечивается абсолютная открытость и прозрачность всех ее этапов.
В свою очередь, кандидаты имеют возможность заранее ознакомиться с основными требованиями, предъявляемыми к претендентам на вакантные должности, кругом обязанностей, кругом ответственности, критериями оценки эффективности и контроля эффективности.
В 2020-2023 годах в стране проведено более 150 тысяч конкурсов на имеющиеся вакансии в государственных органах и организациях. Общее количество поступивших заявок – 2 миллиона 400 тысяч. В результате на государственную гражданскую службу принято 60 тысяч кандидатов, из них 19 тысяч (28%) – молодые люди до 30 лет.
За истекший период система отбора была усовершенствована на основе отечественного и передового зарубежного опыта. В частности, квалификационные требования к действующим должностям в государственных органах и организациях были приведены в единую форму и порядок. Это позволяет отборочным комиссиям отбирать кандидатов только на основе утвержденных и общедоступных квалификационных требований.
Кандидат, набравший 56 и более баллов на тестовом этапе конкурса, не будет участвовать в тестировании, если в течение трех месяцев подаст заявку на другие должности. Это также реализовано на практике по предложениям HR-служб и многих кандидатов. Новизна системы заключается в том, что если кандидат отвечает квалификационным требованиям соответствующей вакантной должности, электронная система переводит кандидата на этап автоматического собеседования. Для данной системы запущена электронная информационная система «Модуль тестирования государственных служащих» (test.argos.uz), которая определяет знания государственных государственных служащих и служит для создания их психологического портрета.
Прозрачность также повышается на этапе собеседований в рамках конкурсов. Также во всех министерствах и ведомствах и организациях, входящих в их систему, вопросы, задаваемые кандидатам на этапе собеседования, задаются через систему рандомизации (рандомайзера).
Документы по управлению персоналом ведутся на единой платформе.
Как мы все знаем, важность цифровых технологий значительно возросла в период глобальной пандемии, которая показала, насколько важна цифровая трансформация, особенно для развивающихся стран, в том числе Узбекистана.
Поэтому в дальнейшем развитии Нового Узбекистана приоритет отдается цифровизации всех ключевых отраслей и созданию настоящего информационного общества в стране.
Указ Президента от 3 октября 2019 года «О мерах по кардинальному совершенствованию кадровой политики и системы государственной гражданской службы в Республике Узбекистан» служит повышению эффективности государственной гражданской службы, обеспечению потребностей государственных органов и организаций в квалифицированных кадрах, внедрению информационно-коммуникационных технологий в сфере государственной гражданской службы и постоянному их совершенствованию. При обеспечении безопасности персональных данных государственных служащих формирование их базы данных является одной из основных задач Агентства развития государственной службы.
Исходя из этих задач, деятельность государственных органов и организаций по направлению управления человеческими ресурсами была переведена полностью на электронную систему. Для этого Агентство госуслуг и Министерство цифровых технологий представили платформу hrm.argos.uz кадровым службам госорганов. К платформе подключено около 3000 организаций. Общее количество должностей, включенных в систему, составляет 163,4 тыс., в том числе 93,4 тыс. должностей государственной службы.
Согласно новой системе, вся документация, связанная с кадровой работой отделов управления персоналом и развития министерств и ведомств, осуществляется без потребления бумаги.
Также в каждом организационном сегменте автоматически формируются кадровые отчеты - анализ вакансий, должностей и пола, информация об инвалидах, возрастной и гендерный анализ на государственной гражданской службе, а также информация о нехватке кадров. Новая система позволяет вести электронный архив информации о кадрах, создает основу для анализа численности и качества сотрудников государственных органов и организаций.
Платформа интегрирована с электронными программами Единой национальной системы труда — my.mehnat.uz , информация о сотрудниках и рабочей силе формируется автоматически. В будущем Единый открытый портал вакансий государственной гражданской службы vacancy.argos.uz также будет превращен в подплатформу этой системы.
Стоит отметить, что в результате запуска информационной системы hrm.argos.uz происходит сокращение бумажного расхода при управлении человеческими ресурсами в государственных органах и организациях, экономия времени, осуществляется прозрачный процесс работы с сотрудниками, обеспечивая информационную безопасность и единую систему для всех сотрудников государственных органов и организаций, создание централизованной базы данных. Это, безусловно, резко повышает эффективность и качество работы сотрудников кадровых служб.
Одним словом, сформирована единая система процедур, направленная на решение системных проблем, которые не решались на государственной службе уже много лет и соответствует передовым международным стандартам в сфере регулирования государственной службы. Самое главное отныне на государственную гражданскую службу будут привлекаться добросовестные, лояльные, квалифицированные, самоотверженные, человеколюбивые и конкурентоспособные кадры, способные подать пример своими манерами, характером и знаниями.