Акмал Саидов БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши сессияси иштирокчиларини иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқларига бағишланган IV Самарқанд форумига таклиф этди
Ўзбекистон вакили БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши сессиясининг олий даражадаги сегментида сўзга чиқди
Кеча Женевада Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 55-сессияси бошланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази маълумотига кўра, Сессиянинг Олий даражадаги сегментида Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов сўзга чиқди.
Ўзбекистон вакили мамлакатимизда қонун устуворлиги, демократия ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳаларида ислоҳотларни янада чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари ҳақида тўхталди. Ўтган йил апрелида умумхалқ референдумида қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясида Янги Ўзбекистоннинг туб моҳиятини тавсифловчи “бешта устун” белгиланди. Бу ўринда давлатимизнинг қатъий ва собит тараққиёт йўли ва келажагини ўзида акс эттирган “суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат” мақоми ҳақида сўз бормоқда.
Янги таҳрирдаги Конституциямиздаги инсон ҳуқуқларига оид қоидалар Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси ва бошқа халқаро ҳужжатларга тўлиқ мос келади. Конституцияда ўлим жазосини қўллаш расман тақиқланган.
Эътиборлиси, Конституциямизда биринчи марта инсон ҳуқуқлари бўйича ҳам халқаро, ҳам миллий органларга мурожаат қилиш ҳуқуқи кафолатланди. “Миранда қоидалари” ва “Хабеас корпус” каби халқаро миқёсда тан олинган юридик институтлар конституциявий мустаҳкамланди. Шунингдек, бепул юридик ёрдам кўрсатишни назарда тутадиган “Pro bono” институти ҳам конституциявий мақомга эга бўлди.
Янги Конституцияда биринчи марта фуқароларнинг конституциявий шикоятлари институти мустаҳкамланди. Ўзбекистон ўзининг халқаро мажбуриятларини фаол бажариб, фуқароларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтирмоқда, суд-ҳуқуқ базасини ислоҳ қилмоқда. Суд-ҳуқуқ тизимини ривожлантиришнинг қисқа муддатли стратегияси ва Ҳаракатлар режаси тасдиқланди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида салмоқли натижаларга эришилди. Мамлакатимизда мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига бутунлай барҳам берилди. Янги таҳрирдаги Конституциямизга кўра, эндиликда нафақат болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатни тақиқлаш кафолатланди, балки бундай ҳуқуқбузарликлар учун жиноий жавобгарлик ҳам жорий этилди. Мамлакатимизда аёллар ва вояга етмаганларни зўравонликлардан ҳимоя қилишга қаратилган алоҳида қонун қабул қилинган.
Ўзбекистон миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларга мувофиқлаштиришнинг изчил тарафдоридир. Бинобарин, юртимизда барча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва уларнинг лойиҳаларини гендер муаммоси, инсон ҳуқуқлари ва коррупцияга қарши курашиш масалалари бўйича комплекс экспертизадан ўтказиш қатъий йўлга қўйилган.
Шу маънода, 2023 йилда қабул қилинган “Ўзбекистон-2030” стратегияси БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига тўла мос келади. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий стратегияси амалга оширилмоқда. Охирги уч йилда бу борада бир қатор муҳим марраларга эришдик.
Биринчидан, Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш ва БМТ шартнома органларининг тавсияларига мувофиқ, Болалар омбудсмани лавозими таъсис этилди. Парламентимизда айни пайтда “Болалар омбудсмани тўғрисида”ги қонунни қабул қилиш жараёни бормоқда.
Иккинчидан, Ногиронларнинг ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларини амалга ошириш мақсадида ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳуқуқий ва маъмурий чоралар кўрилди. БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари бўйича қўмитасига тегишли фуқаролик жамияти институтларининг кенг иштирокида тайёрланган дастлабки ҳисоботимизни тақдим этдик.
Учинчидан, фуқаролик жамияти институтлари иштирокида миллий парламент 2030 йилгача бўлган даврда гендер тенгликка эришиш стратегиясини тасдиқлади. БМТ Хавфсизлик Кенгашининг “Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик” резолюциясини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар режаси амалга оширилмоқда.
Тўртинчидан, Ўзбекистон қийноқ қўлланилишини очиқдан-очиқ қоралайди. Президент қийноқларга мутлақо йўл қўйиб бўлмаслигини, шунингдек, қийноқ қўллаганлик учун жавобгарлик муқаррарлигини мунтазам таъкидлаб келади. Қийноқлар ва зўравонликнинг бошқа турлари Конституция ва қонунларимиз даражасида тақиқланган. Фуқаролик кодексига қийноқлар қурбонларига етказилган зарарни қоплаш тартибини назарда тутувчи ўзгартиришлар киритилди, бу эса қийноқлар қурбонларига ижтимоий, ҳуқуқий, психологик ва тиббий ёрдам кўрсатиш имконини беради.
Бешинчидан, БМТ шартнома органлари тавсияларига мувофиқ, “Омбудсман плюс” модели асосида Қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий профилактика механизми яратилди. Шунингдек, Болалар ҳуқуқлари бўйича вакил, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ ва Тадбиркорлар ҳуқуқлари бўйича вакилга жазони ижро этиш муассасалари фаолиятини назорат қилиш ваколатлари берилди.
Олтинчидан, Ўзбекистон БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича Жаҳон дастурида фаол иштирок этмоқда. Мамлакатимизда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий таълим дастури амалга оширилмоқда. Касб-ҳунар таълими тизими ва олий ўқув юртларида “Инсон ҳуқуқлари”, “Аёллар ҳуқуқлари”, “Болалар ҳуқуқлари” бўйича тренинглар ва махсус курслар жорий этилмоқда. Имконияти чекланган шахслар, аёллар, болалар ва мигрантлар ҳуқуқлари бўйича ўқув курслари очилмоқда. Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим олиш учун электрон платформа ишга туширилди. Бундан ташқари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва жазони ижро этиш муассасалари ходимлари учун қийноқларга қарши кураш бўйича доимий ўқув курслари мавжуд.
Еттинчидан, инсон ҳуқуқлари бўйича бизнес сектори билан ҳамкорлик қилиш ҳам муҳим, деб ҳисоблаймиз. Хусусан, тадбиркорлар учун инсон ҳуқуқлари бўйича ўқув курслари ташкил этилмоқда. Ҳозирда “Бизнес ва инсон ҳуқуқлари” миллий ҳаракат режаси ишлаб чиқилмоқда.
Саккизинчидан, мамлакатимизда сиёсат, суд-ҳуқуқ ва ҳуқуқ соҳаларида изчил ислоҳотлар амалга оширилиб, жумладан, фуқаролик жамияти институтларининг диний эркинлик соҳасида ҳам роли ортиб бормоқда. Ўзбекистон турли конфессиялар ва этник жамоалар асрлар давомида аҳил-иноқ яшашининг тарихий тажрибасини эътироф этиб, ўз чегараларида диний эркинликни таъминлашга катта эътибор қаратмоқда.
Тўққизинчидан, Сайлов кодексига Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайловни аралаш сайлов тизимидан фойдаланган ҳолда ўтказиш тартибини белгиловчи ўзгартиришлар киритилди. Бундан ташқари, сиёсий партиялар томонидан кўрсатилган номзодлар орасида 30 фоиздан 40 фоизгача номзодларнинг умумий сонида аёлларнинг минимал улушини оширишга қаратилган ўзгаришлар киритилмоқда.
Ўнинчидан, Орол фожиаси билан курашиш давом этаётган мураккаб шароитда Марказий Осиё минтақаси дунёнинг иқлим ўзгариши таъсири доирасидаги энг заиф ҳудудларидан бирига айланиб бормоқда. Ўзбекистон глобал муаммо бўлиб қолаётган Орол фожиаси оқибатларини юмшатиш учун барча имкониятларни ишга солмоқда.
Ўзбекистон БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси ва ЕХҲТ/ДИИҲБ билан ҳамкорликда жорий йил июнь ойида иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқларига бағишланган IV Самарқанд форумини ўтказади. Шу муносабат билан Акмал Саидов ўз сўзининг якунида Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг 55-сессияси иштирокчиларини ушбу форумга таклиф этди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 55-сессияси Олий даражадаги сегменти ўз ишини 28 февралгача давом эттиради.

Akmal Saidov: Uzbekistan is always willing to engage in practical dialogue with the UN and its institutions as well as broad and mutually beneficial cooperation with all countries around the world
The delegation of Uzbekistan took part at the High-level Segment of the 55th session of the United Nations Human Rights Council
The delegation of Uzbekistan led by the First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Director of the National Centre for Human Rights (NCHR) Akmal Saidov took part at the High-level Segment of the 55th session of the United Nations Human Rights Council.
According to the NCHR, during the speech of the delegation of Uzbekistan, it was noted that our country is consistently implementing its policy in the field of human rights, an example of which, in particular, is the updated Constitution of the country adopted during a national referendum in 2023.
Uzbekistan has formally prohibited the use of the death penalty in its recently adopted new Constitution. Internationally recognized institutions of jurisprudence as the Miranda Warnings and Habeas Corpus are consolidated at the constitutional level. The Pro bono institute, which provides free legal assistance has been granted constitutional status.
Notably, for the first time, the Constitution guarantees the right to approach both international and national human rights bodies. Furthermore, it firmly establishes the status of national human rights institutions. The new Constitution for the first time enshrines the institution of constitutional complaints from citizens.
In recent years, Uzbekistan achieved substantial results in the human rights protection. Forced and child labor has been completely abolished in Uzbekistan. Particularly, the complete eradication of forced and child labor has been achieved. The new Constitution of the country now not only ensures the prohibition of child and forced labor but also institutes criminal liability for such offenses.
Implementing the National Human Rights Strategy over the past 3 years, the following results have been achieved:
First. According to the recommendations of the HRC and UN treaty bodies, the position of the Children's Ombudsman was established. Now our parliament is adopting Law on the Children's Ombudsman.
Second. In order to implement the provisions of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, legal and administrative measures have been taken to improve the system of state support for persons with disabilities.
Third. The Strategy for Achieving Gender Equality until 2030 was approved.
Fourth. Uzbekistan openly condemns the use of torture, amendments have been made to the Civil Code to provide for the procedure for compensation for harm caused to victims of torture.
Fifth. According to the recommendations of the UN treaty bodies, the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture was created according to the “Ombudsman Plus” model. Additionally, Children's Ombudsman, the National Centre for Human Rights, and the Business Ombudsman have been empowered to oversee penitentiary institutions.
Sixth. Uzbekistan actively participates in the UN World Programme for Human Rights Education. The country is implementing the National Programme for Human Rights Education. Training and special courses “Human Rights”, “Women’s Rights”, “Child’s Rights” are being introduced in the system of professional education and universities. Training courses are being opened on the rights of persons with disabilities, women, children and migrants. An Electronic Platform for Human Rights Education has been launched. Furthermore, permanent training courses on combating the use of torture have been launched for law enforcement officers and penitentiary institutions.
Seventh. Collaboration with business structures on human rights issues is essential as well. Particularly, human rights training courses for entrepreneurs are organized. The National Action Plan on Business and Human Rights is currently being developed.
Eight. The country is implementing consistent reforms in the political, judicial and legal spheres, increasing the role of civil society institutions, including on religious freedom. Uzbekistan places utmost emphasis on ensuring religious freedom within its borders, recognizing its historical experience of harmonious coexistence among diverse faiths and ethnic communities over the centuries.
Throughout its long history, Uzbekistan’s territory has been a home to a multitude of religions and belief. Traditional faiths in our nation have always coexisted peacefully. This harmony is not just a legacy, but a fundamental element of our traditions.
Ninth. The Election code has been modified to outline the process for conducting elections for the Legislative Chamber using a mixed electoral system that combines majority and proportional elements. Furthermore, there are adjustments being implemented to raise the minimum representation of women in the candidate nominations from political parties, increasing it from 30% to 40% of the total candidates.
Tenth. Currently, the world is facing a critical environmental situation. The triple planetary crisis - crises of the climate change, the loss of biodiversity and the environmental contamination are worsening. In such challenging conditions, while Central Asia continues to grapple with the Aral Sea tragedy, the region is becoming one of the most vulnerable parts of the world in the face of climate change. Uzbekistan is doing its best to mitigate the consequences of the Aral Sea tragedy, which remains a global problem.
“Uzbekistan is always willing to engage in practical dialogue with the UN and its institutions as well as broad and mutually beneficial cooperation with all countries around the world. We have made significant progress in our interactions with the UN Special Procedures in a relatively short period of time”, - Akmal Saidov said at the end of his speech.