Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev farmatsevtika sohasini tartibga solish, aholini sifatli va xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Dunyoda farmatsevtika sanoati kengayib bormoqda, dori-darmonlarning yangicha turlari va tarkiblari paydo bo‘lmoqda. Bu ularning sifatini doimiy nazorat qilish, nojo‘ya ta’sirlarini aniqlash va tahlil etish zaruratini tug‘dirdi.
Shu bois 23 yanvar kuni “Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, dorilar va tibbiy buyumlarni tayyorlovchi hamda sotuvchi tashkilotlar bu mahsulotlarning sifati va xavfsizligi uchun ham mas’ul etib belgilandi. Shundan kelib chiqib, ularga nisbatan davlat nazoratini amalga oshirishning alohida qoidalari o‘rnatiladi.
Dori vositalari iste’moli bilan bog‘liq xavflarni tezkor aniqlash va chora ko‘rishga qaratilgan tizim tashkil etiladi. Buning uchun “Zarur farmakologik nazorat amaliyoti – GVP” standarti joriy etilib, Sog‘liqni saqlash vazirligida dorilarning nojo‘ya ta’siri to‘g‘risida elektron baza shakllantiriladi. Bu haqdagi ma’lumotlarni tibbiyot xodimlari va aholiga tezkor yetkazish yo‘lga qo‘yiladi.
Dorilar va tibbiy buyumlarni saqlovchi bojxona va erkin omborlar bosqichma-bosqich “Zarur saqlash amaliyoti – GSP” qoidalari talablariga muvofiqlashtiriladi. Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi huzuridagi Zarur amaliyotlar markazi davlat korxonasi sifatida qayta tashkil etiladi.
Teleradiokanallar orqali dorilar va biologik faol qo‘shimchalarni reklama qilish Sog‘liqni saqlash vazirligida tashkil etiladigan maxsus kengashning xulosasi asosida mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu tarmoqning aholi salomatligi va iqtisodiyotdagi ahamiyatini ta’kidlab, farmon ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Additional instructions are given to streamline the pharmaceutical industry
President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on regulating the pharmaceutical industry and providing the population with high-quality and safe medicines.
The world is experiencing growth in the pharmaceutical industry, and new types and compositions of medicines are appearing. This necessitates constant monitoring of their quality, identification, and analysis of side effects.
On January 23, the President signed the Decree “On additional measures to regulate the pharmaceutical industry”.
Thus, organizations that produce and sell medicines and medical products are responsible for ensuring the quality and safety of their products. Special rules of state control will be established for them.
A system is being created to promptly identify and respond to threats associated with the use of medicines. For this purpose, the Good Pharmacovigilance Practices (GVP) standard will be introduced, and an electronic database on side effects of drugs will be created in the Ministry of Health. Prompt information about such actions will be provided to medical workers and the public.
Customs and free warehouses where medicines and medical supplies are stored will be gradually brought into compliance with the requirements of the Good Storage Practice (GSP) rules. The Center for Good Practices under the Pharmaceutical Industry Development Agency is being reorganized into a government agency.
Advertising of drugs and dietary supplements on television and radio channels will be allowed only based on the conclusion of a special council to be established under the Ministry of Health.
The Head of state, noting the importance of regulating the industry for public health and the economy, gave additional instructions on organizing the effective implementation of the decree.