БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон томонидан илгари сурилган Марказий Осиёнинг экологик таҳдидлари тўғрисидаги резолюцияни бир овоздан қабул қилди
БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган «Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш» резолюциясини бир овоздан қабул қилди.
Резолюция матнини ишлаб чиқиш ва келишиш бўйича ҳукуматлараро музокаралар жараёни БМТнинг Нью-Йоркдаги қароргоҳида жорий йилнинг октябрь-ноябрь ойларида бўлиб ўтди. Маслаҳатлашувларда дунёнинг барча қитъаларидан, жумладан АҚШ, Россия, Хитой, Европа Иттифоқи, Франция, Буюк Британия, Германия, Канада, Австралия, Саудия Арабистони, Миср, Аргентина, Бразилия, Мексика каби юздан ортиқ давлатларнинг экспертлари фаол иштирок этишди. Улар, шунингдек, матнни ўзига хос мазмун билан тўлдириш ва умумий консенсусга эришиш учун кўплаб таклифларни киритдилар.
Ҳужжат матнида Ўзбекистон Президентининг қатор ташаббуслари, жумладан, «Марказий Осиё учун «яшил» кун тартиби» ва унинг минтақада барқарор ривожланишга кўмаклашишдаги роли алоҳида қайд этилган. Резолюцияда БМТга аъзо давлатлар Ўзбекистоннинг Халқаро иқлим форумини 2024 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказиш ташаббусини ҳам олқишладилар.
Орол денгизининг қуриши оқибатларини юмшатиш борасидаги саъй-ҳаракатларга эътибор қаратилиб, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ташкил этилган БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси фаолиятини кучайтириш зарурияти алоҳида таъкидланган. Шу боис, халқаро ҳамжамиятга ушбу жамғармани фаол қўллаб-қувватлашни давом эттириш тўғрисида мурожаат йўлланган.
Ҳужжатда чўлланиш ва ерларнинг деградациясига қарши курашда инновацион усуллар ва янги технологияларни жорий этиш муҳимлиги қайд этилган. Жорий йилнинг 13-17 ноябрь кунлари Самарқандда БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенцияси ижросини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси ва Қум ва чанг бўронларига қарши кураш бўйича юқори даражадаги йиғилиши Марказий Осиёда илк бор муваффақиятли ўтказилгани мамнуният билан қарши олинди.
Резолюцияда Марказий Осиёда иқлим ва экологик таҳдидларга самарали қарши курашиш мақсадида барқарор қишлоқ хўжалиги, боғдорчилик, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергия самарадорлиги, чиқиндиларни қайта ишлаш, барқарор туризмни ривожлантириш, «ақлли шаҳарлар» ва барқарор транспортни яратиш бўйича аниқ вазифалар белгиланган.
Бош Ассамблея, шунингдек, БМТ тизими, халқаро ва молиявий институтлар, хусусий сектор, инвесторлар ва донорларга Марказий Осиёдаги экологик муаммоларни ҳал қилиш учун ресурсларни сафарбар этиш, салоҳиятни ошириш ва ёрдам кўрсатишни давом эттиришни тавсия қилади.
Резолюцияда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистоннинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ташаббуслари ҳам баён этилган.
Ҳужжат барча Марказий Осиё давлатлари номидан тақдим этилди.
Резолюция ҳаммуаллифлари қаторига Германия, Швейцария, Туркия, Хитой, Сингапур, Венгрия, Вьетнам, Озарбайжон, Арманистон, Малайзия, Индонезия, Миср, Иордания, Парагвай (БМТнинг барча минтақавий гуруҳлари вакилларини қамраб олган) каби давлатлар ҳам кирди.
Резолюция қабул қилингандан сўнг БМТ Ахборот хизмати «БМТ Бош Ассамблеяси Марказий Осиёдаги экологик муаммоларга қарши курашиш бўйича резолюцияни қабул қилди» сарлавҳали мақолани эълон қилди.
Унда қайд этилишича, иқлим ўзгариши замонамизнинг энг мураккаб муаммоларидан бири бўлиб, барча мамлакатларнинг барқарор ривожланиши учун жиддий қийинчиликлар туғдирмоқда.
Мақола муаллифларининг ёзишича, сентябрь ойида БМТда нутқ сўзлаган Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Кейинги 30 йилда минтақамизда ҳаво ҳарорати бир ярим градусга кўтарилганини таъкидлаган. Бу – дунёдаги ўртача исишдан икки карра кўпдир. Оқибатда музликлар умумий майдонининг қарийб учдан бир қисми йўқолиб кетди. «Ушбу тенденция сақланиб қолса, яқин йигирма йилда минтақамиздаги иккита йирик дарё – Амударё ва Сирдарё оқими 15 фоизга қисқариши мумкин. Жон бошига сув билан таъминланиш даражаси 25 фоизга, қишлоқ хўжалиги экинлари ҳосилдорлиги эса 40 фоизга камайиши кутилмоқда», Ўзбекистон Президенти нутқидан иқтибос келтирган БМТ Ахборот хизмати.

The UN General Assembly unanimously adopted a resolution put forward by Uzbekistan on environmental challenges in Central Asia
The UN General Assembly unanimously adopted the resolution initiated by Uzbekistan "Central Asia in the face of environmental challenges: strengthening regional solidarity for the sake of sustainable development and prosperity.
The intergovernmental negotiation process to develop and agree on the text of the resolution took place over two months, namely in October-November at the UN headquarters in New York. Experts from countries from all continents of the world, including the USA, Russia, China, France, Great Britain, Germany, Canada, Australia, Saudi Arabia, Egypt, Argentina, Brazil, Mexico and others, actively participated in the consultations. As a result, representatives of more than 100 countries made numerous proposals to fill the text with specific content and achieve universal consensus.
The text specifically mentions a number of initiatives of the President of Uzbekistan, including the "Green Agenda for Central Asia" and its role in promoting sustainable development in the region. In the resolution, member states welcome the initiative of Uzbekistan to hold the International Climate Forum in Samarkand in 2024. Particular attention is paid to efforts to mitigate the consequences of the drying up of the Aral Sea, with special emphasis on the activities of the UN Multi-Partner Trust Fund for Human Security for the Aral Sea region, created on the initiative of the head of Uzbekistan. An appeal was made to the international community to continue to support this fund. The document notes the importance of introducing innovative methods and new technologies in the fight against desertification and land degradation. Contains greetings to the successful holding for the first time in Central Asia of the 21st session of the Committee to Review the Implementation of the UN Convention to Combat Desertification and a high-level meeting on combating sand and dust storms on November 13-17 in Samarkand.
The resolution contains specific tasks to effectively counter climate and environmental threats in Central Asia, including through the development of sustainable agriculture, landscaping, rational use of water resources, energy efficiency, waste recycling, development of sustainable tourism, creation of "smart cities" and sustainable transport.
The General Assembly recommended that the UN system, international and financial institutions, the private sector, investors and donors continue to mobilize resources, build capacity and provide assistance to address environmental problems in Central Asia.
The resolution also sets out the initiatives of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan in the field of environmental protection.
The document was presented on behalf of all Central Asian countries. The co-sponsors of the resolution also included countries such as Germany, Switzerland, Turkey, China, Singapore, Hungary, Vietnam, Azerbaijan, Armenia, Malaysia, Indonesia, Egypt, Jordan, Paraguay (covering representatives of all UN regional groups).
Following the adoption of the resolution, the UN News Service published an article entitled "The UN General Assembly adopted a resolution to combat environmental problems in Central Asia." It notes that climate change is one of the most complex problems of our time and creates serious difficulties for the sustainable development of all countries. As stated in the publication, speaking at the UN in September, President Shavkat Mirziyoyev noted that over the past thirty years the air temperature in the region has increased by one and a half degrees. "This is twice the global average warming," the portal quotes the head of Uzbekistan. "As a result, about a third of the total area of glaciers has disappeared." The article also quotes the words of President Shavkat Mirziyoyev that if this trend continues, then in the next twenty years the flow of two large rivers in the region - the Amu Darya and the Syrdarya - may decrease by 15 percent. "Per capita water availability is expected to decline by 25 percent and crop yields by 40 percent," he added at the time, calling on the international community to take action.