Ўзбекистон ва БАА етакчилари кўп қиррали шерикликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Дубай шаҳрига ташрифи давомида 2 декабрь куни Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Амирликлар томонидан Вице-президент Шайх Мансур Ол Наҳаён, Бош вазир ўринбосари, ички ишлар вазири Шайх Сайф Ол Наҳаён, энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл ал-Мазруий, саноат ва илғор технологиялар вазири, COP28 саммити президенти Султон Аҳмад ал-Жобир ҳам қатнашди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Амирликлар етакчиси ва дўст халқини Миллий байрами билан самимий табриклади ҳамда иқлим ўзгариши бўйича глобал саммит муваффақиятли ташкил этилгани билан қутлади.
Икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Ўзбекистон билан БАА ўртасидаги кўп қиррали алоқалар барқарор ва жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Йил бошидан буён товар айирбошлаш 30 фоизга ошди, қўшма корхоналар ва тўғридан-тўғри авиақатновлар сони кўпаймоқда. Икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокидаги қўшма лойиҳалар портфели 4 миллиард долларни ташкил этмоқда.
Фаол мулоқотни давом эттириш ва бўлажак олий даражадаги тадбирларга пухта тайёргарлик кўриш муҳим экани таъкидланди.
Амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва уни кенг кўламли стратегик шериклик даражасига олиб чиқишдан манфаатдорлик билдирилди.

Лидеры Узбекистана и ОАЭ выступили за дальнейшее расширение многопланового партнерства
2 декабря в ходе пребывания в городе Дубае Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахайяном.
На встрече с эмиратской стороны также присутствовали Вице-президент Шейх Мансур Аль Нахайян, заместитель Премьер-министра, министр внутренних дел Шейх Сейф Аль Нахайян, министр энергетики и инфраструктуры Сухейль аль-Мазруи, министр промышленности и передовых технологий, президент саммита COP28 Султан Ахмед аль-Джабер.
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера и дружественный народ Эмиратов с Национальным днем, а также с успешной организацией глобального саммита по изменению климата.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки. С глубоким удовлетворением отмечено устойчивое динамичное развитие узбекско-эмиратских многогранных отношений.
С начала года товарооборот вырос на 30 процентов, увеличиваются число совместных предприятий и частота прямых авиарейсов. Портфель совместных проектов с участием ведущих компаний двух стран составил 4 миллиарда долларов.
Отмечена важность продолжения активного диалога и тщательной подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
Подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем расширении практического сотрудничества и вывода его на уровень полномасштабного стратегического партнерства.