Ўзбекистон сайёрамизни асраб-авайлаш, келажак авлодларга талафотларсиз етказиш тарафдори
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг 30 ноябрь – 2 декабрь кунлари Бирлашган Араб Амирликларига ташриф буюради ва Дубай шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси иштирокчиларининг 28-конференцияси (COP-28) доирасидаги Иқлим ўзгаришларига қарши курашиш соҳасидаги ҳаракатлар бўйича жаҳон саммитида иштирок этади.
Ушбу тадбирдан кўзланган мақсад глобал иқлим ўзгариши, унинг оқибатларига қарши курашиш, Париж келишуви қабул қилингандан кейин эришилган ютуқларни баҳолаш ва сарҳисоб қилиш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Саммит дастуридан давлат ва ҳукумат раҳбарлари учун юқори даражадаги учрашувлар, озиқ-овқат, энергетика, ёшлар ва таълим, соғлиқни сақлаш, атроф-муҳит, сув, иқлимни молиялаштириш ва COP-28ни амалга оширишга бағишланган тадбирлар ҳамда давра суҳбатлари ўрин олган.
Анжуманда 150 дан ортиқ мамлакатдан давлат, ҳукумат раҳбарлари ва вазирлар даражасидаги делегациялар, халқаро тузилмалар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, экспертлар, илмий ва жамоат доиралари вакиллари иштирок этиши режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси 1992 йилда қабул қилинган бўлиб, у дунёнинг деярли барча давлатларини қамраб олган. Киото протоколи ва Париж келишуви БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси асослари ва ривожланиши бўйича қабул қилинган ҳужжатлардир.
Ўзбекистон 1993 йил 20 июнда БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенциясига қўшилган, 1999 йилда Киото протоколини ратификация қилган. 2017 йилда Париж битимини имзолаш орқали Ўзбекистон бир қатор мажбуриятларни, жумладан, 2030 йилгача ялпи ички маҳсулот бирлигига иссиқхона газлари эмиссиясини 2010 йилги даражадан 35 фоизга камайтириш бўйича асосий мажбуриятларни ўз зиммасига олди.
БМТ ҳадли конвенциясининг иштирокчиси сифатида Ўзбекистон иқлим бўйича мунтазам ҳисоботларни тайёрлайди ва Конвенция котибиятига тақдим этади. Шунингдек, миллий маъруза, икки йиллик ҳисоботлар, мослашиш режалари, миллий миқёсда белгиланган бадалларни ишлаб чиқади ва янгилайди.
Айни пайтда иқлим ўзгариши бўйича Ўзбекистоннинг сўнгги беш йилдаги иқлим ўзгаришига қарши кураш борасидаги фаолиятини акс эттирувчи Тўртинчи миллий маърузасини тайёрлаш ишлари якунланмоқда.
Бугунги кунда дунё иқлим ўзгариши, биологик хилма-хилликнинг йўқолиши ва сайёрамизнинг ифлосланиши оқибатларига дуч келаётган, Марказий Осиё минтақаси эса глобал исиш оқибатларини тобора кўпроқ ҳис қилаётган бир пайтда Ўзбекистон атроф-муҳит, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳасидаги сиёсатини тубдан қайта кўриб чиқди.
Хусусан, Ўзбекистонда экологик муаммоларни ҳал этиш, биохилма-хилликни сақлаш ва БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича қатор концептуал ҳужжатлар тасдиқланди. 2030 йилгача «Яшил» иқтисодиётга ўтиш бўйича стратегия, 2030 йилгача Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш концепцияси, 2028 йилгача Қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш стратегияси, 2028 йилгача Биологик хилма-хилликни сақлаш стратегияси шулар жумласидандир. Умуман олганда, республикада табиатни ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги 40 дан ортиқ қонунларни ўз ичига олган мустаҳкам норматив-ҳуқуқий база яратилган.
Орол денгизининг қуриши натижасида юзага келган иқлимий ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларнинг кучайишини олдини олиш мақсадида Оролбўйида 1,8 миллион гектар майдонга чўл ўсимликлари уруғлари ва кўчатлари экилмоқда. 2030 йилгача ушбу ҳудудда 2,3 миллион гектар майдонни кўкаламзорлаштириш режалаштирилган.
Шу билан бирга, иқлим муаммолари трансчегаравий хусусиятга эга эканлигини тўғри англаган Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасини иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва унинг оқибатларига мослашишда бирлаштириш бўйича саъй-ҳаракатларни сезиларли даражада кучайтирди.
Президент Шавкат Мирзиёев шу йил 14 сентябрь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг бешинчи йиллик маслаҳат учрашувидаги нутқида иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича Минтақавий стратегияни қабул қилишни таклиф қилди, бу эса иқлим барқарорлигини таъминлаш ва «яшил» ривожланишга муҳим ҳисса бўлиб қўшилади.
Иқлим дастури бошқа халқаро форматлар доирасида ҳам фаол равишда илгари сурилмоқда. Хусусан, давлатимиз раҳбари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасида декарбонизация ва «тоза» технологияларни жорий этиш, «ақлли» қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва сувни тежаш масалаларида вазифаларни мувофиқлаштириш ва амалий ҳамкорликни кучайтириш зарурлигини таъкидлади. Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг 16-саммитида ушбу тузилма доирасида Экология масалалари бўйича юқори даражали платформа яратиш ва унинг биринчи анжуманини 2024 йили Самарқанд иқлим форуми доирасида ташкил этиш таклифини билдирди.
Ўзбекистон етакчиси, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида Экология соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида вазирлар даражасида доимий фаолият кўрсатадиган Туркий экология форумини тузиш ташаббусини илгари сурди.
Давлатимиз раҳбари БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида Орол фожиаси оқибатлари ва вазиятни юмшатиш бўйича мутасадди идоралар томонидан кўрилаётган чора-тадбирларга алоҳида тўхталиб, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Сув ресурслари бўйича махсус вакили лавозимини таъсис этиш ва «Марказий Осиё иқлим мулоқоти»ни жорий этишни таклиф қилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 13-17 ноябрь кунлари Самарқандда илк бор ўтказилган БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенцияси ижросини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси иштирокчиларига йўллаган мурожаатномасида Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиё минтақаси иқлим ўзгаришининг салбий таъсири ва улар келтириб чиқарадиган ижтимоий, экологик муаммоларнинг оғир оқибатларини тўлиқ ҳис қилишини яна бир бора қайд этди. Шу нуқтаи назардан, давлатимиз раҳбари халқаро экспертлар ҳамжамиятини Ўзбекистоннинг қум ва чанг бўронлари бўйича Самарқанд декларациясини қабул қилиш ташаббусларини қўллаб-қувватлашга чақирди.
Бир сўз билан айтганда, БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси платформасининг бутун дунё, жумладан, Марказий Осиё минтақаси ва Ўзбекистон учун аҳамияти, шубҳасиз, жуда муҳим. Дубайда бўлиб ўтадиган тадбирнинг кўлами нафақат иштирокчилар сони (80 мингдан ортиқ киши), балки муҳокама қилинаётган муаммоларнинг глобаллиги билан ҳам белгиланади.
Ўзбекистон Президентининг мазкур тадбирда иштирок этиши мамлакатимизнинг «яшил ўсиш ва ривожланиш»га содиқлигини, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга тайёрлигини ҳамда Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси, Киото протоколи ва Париж келишуви мақсадларига эришиш бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни тўлиқ бажаришини яна бир бор тасдиқлайди.

Uzbekistan is committed to preserving the planet for future generations
On November 30 – December 2, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to visit the United Arab Emirates and will take part in the World Summit on Combating Climate Change, which will be held within the framework of the 28th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP-28) in Dubai.
The purpose of these events is to discuss global climate change, combat its impacts, assess and take stock of progress since the adoption of the Paris Agreement.
The Summit programme will include a High-Level Segment for Heads of State and Government, sessions on food, energy, youth and education, health, environment, water resources, climate action financing and thematic events and round tables on the implementation of COP-28.
Delegations from about 140 countries at the level of heads of state, government and ministers, representatives of international organizations, NGOs, experts, scientific and public circles are planned to participate in the Conference.
It is worth noting that the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) was adopted in 1992 and covers almost all countries of the world. The Kyoto Protocol and the Paris Agreement are documents adopted on the basis of and as a follow-up to the UNFCCC.
Uzbekistan joined the UN Framework Convention on Climate Change on 20 June 1993, ratified the Kyoto Protocol in 1999. In 2017, by signing the Paris Agreement, Uzbekistan assumed a number of commitments, including the main quantitative commitment to reduce greenhouse gas emissions per unit of GDP by 35 percent of the 2010 level by 2030.
As a party to the UN Framework Convention, Uzbekistan prepares and submits to the Convention Secretariat regular climate reporting - national communications, biennial reports, adaptation plans, develops and updates nationally determined contributions (NDCs).
Uzbekistan’s Fourth National Communication on Climate Change, which will reflect the country’s climate change activities over the past five years, is currently being finalized.
Today, as the world faces the consequences of climate change, loss of biodiversity and pollution of the planet, and the Central Asian region is increasingly feeling the effects of global warming, Uzbekistan has fundamentally revised its environmental, agricultural and water management policies.
In particular, Uzbekistan has approved a number of conceptual documents to address environmental issues, preserve biodiversity and achieve the UN Sustainable Development Goals. These include the Strategy for Transition to a Green Economy until 2030, the Concept of Environmental Protection until 2030, the Strategy for Solid Waste Management until 2028, and the Strategy for Biodiversity Conservation until 2028. In general, the Republic has established a solid legal and regulatory framework, including more than 40 laws in the field of nature and environmental protection.
To prevent aggravation of climatic and socio-economic challenges caused by drying up of the Aral Sea, seeds and seedlings of desert plants are being planted in the Priaralie zone on the area of 1.8 million hectares. It is planned to cover 2.3 million hectares with green cover by 2030.
At the same time, realizing that climate challenges are transboundary in nature, Uzbekistan has significantly stepped up efforts to consolidate the Central Asian region in combating climate change and adapting to its consequences.
President Shavkat Mirziyoyev, speaking at the jubilee Fifth Consultative Meeting of Central Asian Heads of State in Dushanbe on 14 September, proposed the adoption of a regional strategy on climate change adaptation, which is intended to become an important contribution to climate sustainability and «green» development.
The climate agenda is also being actively promoted within other international formats. In particular, within the framework of the SCO, our Head of State stressed the need to strengthen coordination and practical cooperation on decarbonisation and the introduction of «clean» technologies, the development of «smart» agriculture and water conservation. At the 16th summit of the Economic Cooperation Organisation, the leader of Uzbekistan proposed to create a high-level platform on environmental issues, as well as to hold its first conference within the framework of the upcoming Samarkand Climate Forum in 2024.
At the meeting of the Council of Heads of State of the Organisation of Turkic States, the establishment of a permanent acting Turkic Environmental Forum at the ministerial level was noted.
At the 78th session of the UN General Assembly, the head of our state dwelt separately on the consequences of the Aral Sea tragedy and measures taken by the authorities to mitigate the situation, proposing to establish the post of UN Special Representative on Water Resources and the «Central Asian Climate Dialogue».
In his address to the 21st session of the Committee to Review the Implementation of the UN Convention to Combat Desertification, held for the first time in Samarkand from 13-17 November, President Shavkat Mirziyoyev reiterated that Uzbekistan and the entire Central Asian region as a whole are particularly exposed to the negative impact of climate change and are fully feeling the dire consequences of the social and environmental problems caused by it. In this regard, he called on the international expert community to support Uzbekistan’s initiatives to adopt the Samarkand Declaration on Sand and Dust Storms.
In short, the importance of the FCCC platform for the whole world, including the Central Asian region and Uzbekistan, is indisputable. The scale of the forthcoming event in Dubai is determined not only by the number of participants - more than 80,000 people - but also by the globality of the problem under discussion.
The participation of the President of Uzbekistan in this event will reaffirm the commitment to «green growth and development», readiness to consolidate efforts to mitigate the effects of climate change and fulfill the commitments undertaken to achieve the goals of the UNFCCC, the Kyoto Protocol and the Paris Agreement.