Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, o‘zbek mahsulotlarini chetga eksport qilishni kengaytirish, mamlakatga turistlar sonini oshirish – O‘zbekiston diplomatik vakolatxonalarining bosh vazifalari
2018-yilning 27-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov Tashqi ishlar vazirligida videoselektor uchrashuvini o‘tkazdi. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyevning mamlakat iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, eksportga ko‘maklashish va eksport geografiyasini kengaytirish, O‘zbekistonga turistlar oqimini oshirish bo‘yicha topshiriqlarini vazirlik va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar tomonidan bajarilishi yakunlari sarhisob qilindi, shuningdek, 2019-yilda ushbu sohalardagi ishlarning ustuvor yo‘nalishlari belgilandi.
Yig‘ilishda videoaloqa vositasida O‘zbekistonning chet eldagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdilar.
Yig‘ilishda TIV markaziy apparati va xorijdagi muassasalari faoliyati tanqidiy tahlil qilindi.
Shu bilan birga, idoralararo hamkorlik bilan bog‘liq mavjud kamchiliklar, sifatli loyiha va tijoriy takliflarning yo‘qligi, shuningdek, bir qator texnik to‘siqlarning mavjudligiga qaramay, ko‘plab diplomatik vakolatxonalar tashqi iqtisodiy faoliyatning mazkur uchta yo‘nalishida ijobiy ko‘rsatkichlarni namoyon eta olganliklari qayd etildi.
Davlatimiz rahbari xorijagi muassasalarning tashqi iqtisodiy faoliyati samaradorligiga katta e’tibor qaratayotganligi alohida ta’kidlandi. Xususan, Qoraqalpog‘iston, Xorazm va Qashqadaryoga so‘nggi tashriflar davomida O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizning Xitoy, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Kuvayt, Malayziya, Saudiya Arabistoni, Turkmaniston, Buyuk Britaniya, Eron va Polshadagi elchilari hisobotlarini shaxsan tingladi va ushbu hududlar tumanlariga xorijiy investitsiyalar va moliyaviy-texnik ko‘makni jalb qilish bo‘yicha ishni kuchaytirishga qaratilgan aniq ko‘rsatmalar berdi.
O‘zbekiston mahsulotlarining eksportini ko‘paytirish bo‘yicha qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish doirasida xorijdagi muassasalar tomonidan izchil ish olib borilmoqda, jumladan:
- doimiy ravishda diplomatik vakolatxona joylashgan mamlakat bozorini tahlil qilish, mavjud tarif va notarif to‘siqlarni o‘rganish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda;
- O‘zbekiston meva-sabzavotlarini olib kirilishiga qaratilgan xorijiy davlatlarning karantin cheklovlarini olib tashlash maqsadida karantin organlari bilan yaqin hamkorlik o‘rnatilgan;
- Mahalliy eksportchilarga mahsulotni tashqi bozorlarga chiqarish, ularning xorijda ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etishlarida har tomonlama ko‘mak ko‘rsatilmoqda, mustahkam eksport shartnomalarini imzolash yuzasidan ish olib borilmoqda;
- “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” brendi ostida mahalliy mahsulotlarni xorijda ilgari surish bo‘yicha keng targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borilmoqda;
- 2018-yilning 27-30-noyabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan “Made in Uzbekistan” birinchi xalqaro eksport ko‘rgazmali yarmarkasida 24 ta xorijiy davlatlardan 165 nafar vakillar ishtiroki ta’minlandi;
- Diplomatik vakolatxonalarga biriktirilgan mintaqalarlar kesimida eksportni ilgari surish masalalari bo‘yicha maqsadli ishlar olib borilmoqda.
2018-yilda TIV va xorijdagi diplomatik va konsullik muassasalarimiz tomonidan mamlakatimizga turistlar oqimini oshirish bo‘yicha izchil ishlar olib borildi.
2017-yilda turistik xizmatlar eksporti 546,9 mln. AQSh dollarini tashkil etgan bo‘lsa, bu ko‘rsatgich 2018-yilning 10 oyi davomida 875,6 mln. dollarga yetdi. Joriy yilning 11 oyida O‘zbekistonga 4,9 mln. chet el fuqarolari tashrif buyurda va bu 2017-yilning shu davridagi ko‘rsatgichga (2,5 mln.) nisbatan 94%ga ko‘pdir.
2018-yilda turistlar oqimini oshirish uchun 9 ta davlat, xususan Isroil, Malayziya, Indoneziya, Singapur, Turkiya, Koreya Respublikasi, Yaponiya, Tojikiston va Fransiya fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etildi. Bugungi kunda 18 ta davlat fuqarolari kirish vizasini olmasdan O‘zbekistonga tashrif buyura oladi.
O‘tgan yilda xorijdagi vakolarxonalarimiz tomonidan O‘zbekiston turistik imkoniyatlarining 250 dan ortiq taqdimotlari o‘tkazildi. Diplomatik missiyalarimiz chet elda o‘tkazilgan 50 dan ortiq turistik ko‘rgazmalarda ishtirok etdi. O‘zbekistonning turistik salohiyati to‘g‘risida 1,2 ming atrofidagi materiallar xorijiy bosma va elektron OAVda nashr etilishi hamda chet el telekanallarida namoyish etilishi tashkillashtirildi.
“Ziyorat-turizmni” ommaviylashtirish borasida ham salmoqli ishlar amalga oshirildi.
2018-yil davomida TIV tomonida chet eldagi diplomatik vakolatxonalar bilan birgalikda Hukumatlararo komissiyalar va kichik qo‘mitalarning 23 ta majlisi ishlab chiqildi va muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
2018-yil boshidan buyon Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Gruziya, Xitoy, Yevropa ittifoqi, AQSh, Yaponiya, Vetnam, Hindiston, Fransiya, Germaniya va Eron bilan Hukumatlararo komissiyalarning majlislari o‘tkazilib, ularda savdo-iqtisodiy, investitsion sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishning amaliy masalalari ko‘rib chiqildi va hal etildi.
Yig‘ilishda O‘zbekistonning xorijdagi bir qator elchilari hisobotlari tinglandi. TIV markaziy apparati va xorijdagi muassasalarimizning respublikaning diplomatik vakolatxonalarga biriktirilgan mintaqalarida tezkor ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash maqsadida ularga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, eksportni ilgari surish va turistlar oqimini oshirish bo‘yicha yetarlicha manzilli ishlarni amalga oshirilmagani, imzolangan hujjatlarni o‘z vaqtidan kechiktirib bajarilishi, tasdiqlangan “yo‘l xaritalari”ni hayotga tatbiq etish ustidan sust nazorat o‘rnatilganligi hamda respublika iqtisodiy tuzilmalari bilan TIV o‘rtasida tizimli muvofiqlashtirishning yo‘qligi ko‘rsatib o‘tildi. 2019-yilda TIV va chet eldagi muassasalarning tashqi iqtisodiy faoliyatini faollashtirish bo‘yicha davlatimiz rahbarining topshiriqlarini amalga oshirish uchun diplomatik vakolatxona rahbarlari oldiga aniq vazifalar qo‘yildi.

Привлечение иностранных инвестиций, продвижение экспортной узбекской продукции за рубеж, увеличение количества туристов в страну – главные задачи диппредставительств Узбекистана
27 декабря 2018 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов провел в МИД видеоселекторное совещание, на котором были подведены итоги деятельности Министерства и дипломатических представительств за рубежом по выполнению установок Президента Шавката Мирзиёева по привлечению в экономику страны иностранных инвестиций, продвижению и расширению географии экспорта, увеличению туристического потока в Узбекистан, а также намечены приоритетные направления работы в этих сферах в 2019 году.
В совещании посредством видеосвязи приняли участие руководители дипломатических представительств Узбекистана за рубежом.
На совещании была критически проанализирована деятельность центрального аппарата МИД и загранучреждений.
Вместе с тем отмечалось, что несмотря на имеющиеся недостатки, связанные с межведомственным взаимодействием, отсутствием качественных проектных и коммерческих предложений, а также наличие ряда технических барьеров, тем не менее, многие диппредставительства смогли продемонстрировать положительные показатели по указанным трем направлениям внешнеэкономической деятельности.
Подчеркивалось, что глава государства уделяет огромное внимание результативности внешнеэкономической работы загранучреждений. Так, в ходе недавних поездок в Каракалпакстан, Хорезмскую и Кашкадарьинскую области Президент Узбекистана лично заслушал отчеты послов нашей страны в КНР, Японии, Республике Корея, Кувейте, Малайзии, Саудовской Аравии, Туркменистане, Великобритании, Иране и Польше и дал конкретные поручения по усилению работы по привлечению иностранных инвестиций и средств финансово-технического содействия в районы указанных регионов.
В рамках реализации поставленных задач по увеличению экспорта узбекской продукции загранучреждениями проводится последовательная работа, в том числе:
- на постоянной основе ведется работа по анализу рынка страны пребывания, изучению имеющихся тарифных и нетарифных барьеров;
- налажено тесное взаимодействие с карантинными органами по снятию карантинных ограничений зарубежных стран на ввоз плодоовощной продукции из Узбекистана;
- оказывается всемерное содействие отечественным экспортерам в продвижении продукции на зарубежные рынки, их участии в выставочно-ярмарочных мероприятиях за рубежом, прорабатывается подписание твердых экспортных контрактов;
- ведется широкая информационно-пропагандистская деятельность по продвижению отечественных товаров за рубежом под брендом «Сделано в Узбекистане»;
- обеспечено участие 165 представителей из 24 зарубежных стран в работе Первой международной экспортной выставки-ярмарки «Made in Uzbekistan» 27-30 ноября 2018 года в г.Ташкенте;
- ведется адресная проработка вопросов продвижения экспорта по закрепленным за диппредставительствами регионам.
В 2018 году МИД и загранучреждениями осуществлена последовательная работа, направленная на увеличение турпотока в страну.
Если в 2017 году экспорт туристских услуг составил 546,9 млн. долл. США, то только за 10 месяцев 2018 года он вырос до 875,6 млн. долл. Всего за 11 месяцев текущего года Узбекистан посетили 4,9 млн. иностранных граждан, что на 94% больше по сравнению с показателями за аналогичный период 2017 года (2,5 млн.).
В 2018 году в целях наращивания туристического потока был введен безвизовый режим для граждан 9 стран, в том числе Израиля, Малайзии, Индонезии, Сингапура, Турции, Республики Корея, Японии, Таджикистана и Франции. На сегодняшний день общее количество стран, граждане которых могут посетить Узбекистан без получения въездной визы, составляет 18.
За прошлый год загранучреждениями проведено свыше 250 презентаций турпотенциала Узбекистана. Дипмиссии принимали участие в более чем 50 проводимых за рубежом туристических выставках. Организована публикация в иностранных печатных и электронных СМИ, а также демонстрация по зарубежным телеканалам порядка 1,2 тыс. материалов о турпотенциале Узбекистана.
Значительная работа осуществлена в сфере популяризации «зиёрат-туризма».
В течение 2018 года МИД совместно с диппредставительствами за рубежом проработаны и успешно проведены 23 заседания Межправительственных комиссий (МПК) и подкомитетов.
С начала 2018 года проведены заседания МПК с Россией, Казахстаном, Таджикистаном, Туркменистаном, Грузией, КНР, ЕС, США, Японией, Вьетнамом, Индией, Францией, Германией и Ираном, на которых рассмотрены и решены практические вопросы развития сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной областях.
На совещании в МИД также заслушаны отчеты ряда послов Узбекистана за рубежом. Указано на недостаточную адресную работу центрального аппарата МИД и загранучреждений по привлечению иностранных инвестиций, продвижению экспорта и увеличению турпотока в закрепленные за диппредставительствами регионы республики в целях обеспечения их ускоренного социально-экономического развития, несвоевременное исполнение подписанных документов, слабый контроль за реализацией утвержденных «дорожных карт», а также отсутствие системной координации между экономическими структурами республики и МИД. Перед руководителями диппредставительств поставлены конкретные задачи по реализации поручений главы нашего государства по активизации внешнеэкономической деятельности МИД и загранучреждений в 2019 году.