President of Uzbekistan took part in trilateral meeting of heads of state
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a trilateral meeting with President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon and President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov in the city of Khujand on March 31.
At the beginning of the meeting, the heads of state congratulated each other on the onset of the holy Ramadan Hayit and the holiday of spring awakening and renewal - Navruz, wishing the fraternal peoples peace, well-being and prosperity.
The leader of our country also cordially congratulated the Tajik and Kyrgyz sides on the final resolution of all issues and the signing of the Treaty on the delimitation of the state border.
It was emphasized that this document, as well as the adopted Treaty on the junction point of the state borders of the three countries, will serve to ensure the goals of stability and sustainable development, increasing the international authority of the entire region. And the solemnly opened Friendship Stele will become a new symbol of the strengthening relations of good-neighborliness, trust and strategic partnership of fraternal countries.
The President of Uzbekistan specifically focused on the priority areas of practical cooperation.
First of all, this is the further maintenance of active trusting contacts at the highest level.
This week, the first Central Asia-European Union summit and the Climate Forum dedicated to common environmental challenges in the region will be held in Samarkand.
A summit with the Arab States of the Gulf will be held in May, and the seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia will be held in September.
In this context, the importance of continuing regular consultations through the Foreign Ministries for the thorough preparation of the agenda of upcoming events and the development of common approaches was emphasized.
Special attention was paid to the development of close cooperation between border regions.
It was noted that in recent years, the trade turnover of Uzbekistan with Kyrgyzstan and Tajikistan has increased dozens of times. Almost half of this volume falls on the border regions.
In this regard, the need for comprehensive modernization and expansion of customs points at the borders, the formation of a convenient, modern trade and logistics infrastructure was noted.
It was proposed to work on the issue of creating a trilateral trading platform, with the organization of a permanent exhibition and fair of industrial and agricultural products.
Another area is industrial cooperation projects.
Today, Uzbek enterprises and private companies are actively investing in the creation of modern production facilities in neighboring countries.
To support cooperation, the leader of our country expressed his readiness to gradually increase the capital of the created joint investment funds.
It was agreed to continue work on the development of transport links between the countries. This includes increasing the frequency and expanding the geography of flights, launching new bus routes between cities in border regions.
The focus is on promoting large regional projects in the field of "green" energy and transport, programs in the field of water and ecology.
The President of Uzbekistan especially emphasized that more active work of governments in the economic direction should bring quick, real results aimed at improving the well-being of our peoples.
It was especially noted that the holding of a number of cultural and humanitarian events in Khujand these days serves to strengthen friendship and understanding between peoples, especially young people.
The head of our state proposed to hold joint concerts and friendship festivals in the border regions annually during the celebration of Navruz and expressed readiness to organize such events next year in the city of Fergana.
Following the meeting, a historic Treaty was signed on the junction point of the state borders of Uzbekistan, Tajikistan and Kyrgyzstan, and a Joint Declaration of the heads of the three states was adopted.