The state visit of the President of Uzbekistan to France has begun
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Paris on a state visit at the invitation of the President of the French Republic Emmanuel Macron.
The Minister of National Education, Higher Education and Scientific Research of France Elisabeth Borne, the commander of the Paris military district General Loic Mison and other officials met the leader of Uzbekistan at the plane.
The national flags of the two countries were raised in honor of the distinguished guest at the Orly International Airport pavilion and a guard of honor was lined up.
At the residence where the delegation of Uzbekistan is located, President Shavkat Mirziyoyev was greeted with great joy by a group of our compatriots, students and workers, as well as those engaged in science in France. The head of our state sincerely talked to them, wished them success in their studies and research.
The main events of the visit are scheduled for today, March 12.
In accordance with the program of the visit, Uzbek-French high-level talks will be held at the Elysee Palace.
The head of our state will also hold a meeting with UNESCO Director-General Audrey Azoulay and a round table with representatives of leading French companies and banks.